Portugese garnalen in tomatensaus SNOEPKLEUR ten we onze versnaperingen - bijvoor beeld een berg gekleurde gepofte rijst of een voorraad chocoladesigaretten - pre cies tussen de voegen. Vervolgens namen we strategisch plaats om de tegel, wacht ten we tot een van ons het startsein gaf, waarna we aanvielen, onze monden vol propten en binnen een paar seconden die hele tegel leegvraten. Het snoepgoed waarvan ik echt wee moedig raak is zoethout. Wat qat is voor mensen uit Jemen en Oost-Afrika, waren de kauwbare zoete wortels destijds voor mij. Ik verorberde mijn zoethout zoals Winston Churchill sigaren en mijn moe der maakte zich er sappel over als ze in mijn kamer weer eens afgekloven stom pen vond. Ik vroeg mijn jongste zoon of hij weieens zoethout had geknaagd, waarop hij een meewarig gezicht trok en zei dat dat snoep was 'voor oude mensen'. De tijden, ze veranderen. „Het is het favoriete vakan tieland van mijn gezin. Onze vakantie is pas echt begon nen als we grote garnalen in tomatensaus eten bij ons favoriete eettentje in de Al- garve." „Het is zo rijk van smaak, mede dankzij de koriander. In de Algarve eten ze heel veel vis en daar hoort ook korian der bij." „Ja, ze vinden het allebei zalig om er knapperige stukjes brood in te dopen." 1 ui Kijk, hier worden wij nou vrolijk van: een koektrommel met een snoepkleur. (Wesco, €27). Ook verkrijgbaar in gebroken wit en zwart. Zoethoutsaus 1 stok zoethout 150 mi slagroom 1 ui, gesnipperd klontje boter 1 kleine teen knoflook, geperst 100 ml bouillon naar keuze 1 tl salmiakpoeder of zwart-witpoeder 1 tl sambal badjak 1 tl palmsuiker (of andere suiker) 1 mespunt gemberpoeder peper en zout eventueel allesbinder, bloem of maizena We maken een zoethoutsaus die bij veel gerechten past. Kneus met een onderkant van een pan een stuk zoethout en leg dit een uurtje in de slag room. Fruit ui in de boter. Als de ui glazig is, mag de knoflook erbij. Bak het geheel een mi nuut door. Giet nu de bouillon en de room erbij, plus het gekneusde zoethout, de gem ber- en zwartwit- poeder, de sambal en de palmsuiker. Breng het mengsel langzaam tegen de kook aan en laat het een paar minuten rustig prutte len en inkoken. Proef de saus en voeg eventueel peper en zout toe. Zeef de saus goed. Je kunt de saus iets dikker maken met allesbinder, bloem of mai zena. Serveer bij gebakken kipfilet of kippendij, gegrilde coquilles, gegrilde of gebakken vis, ros bief, fricandeau of andere rest jes koud vlees, of bij witlof en zelfs asperges. Francesca van Berk (39) deelt op haar foodblog Francescakookt.nl lekkere en gezonde recepten. Haar motto: eten is genieten. Deze maand kookt ze gerechten uit vakantielanden met een rijke keuken. Wat heb je met Portugal, het land waar dit gerecht van daan komt? Wat maakt dit gerecht zo lekker? Eten je kinderen van 1,5 en 7 het ook graag? INGREDIËNTEN voor 4 personen 3 tenen knoflook 1 rode paprika 1 groene paprika handje verse koriander of platte peterselie olijfolie om in te bakken 1 el tomatenpuree 1 tl korianderpoeder halve tl gerookte paprika poeder 400 ml passata (tomaten saus) 800 g grote garnalen, gepeld en schoongemaakt witte peper zout BEREIDING Snijd de ui in halve ringen, de knoflook in plakjes en hak de paprika's grof. Hak de korian der of platte peterselie fijn. Fruit de ui en knoflook 2 minu ten in 2 el bakolie. Voeg de paprika, tomatenpuree, korian der- en paprikapoeder toe en bak nog 2 minuten. Schenk de passata erbij en laat 10 minuten pruttelen op laag vuur. Voeg de laatste 2 minuten de garnalen toe en gaar deze in de saus. Schenk er eventu eel een scheutje warm water bij (of kookvocht van de pasta als je die erbij serveert). Breng op smaak met peper, zout en verse koriander of peterselie. wg magazine 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 103