'Het boek van Bod Pa heeft mijn leven veranderd' Hoogspanning in 's-Hertogenbosch Schrijver leest Het zal niet wijd en zijd bekend zijn, maar de Illustre Lieve Vrouwe Broe derschap mag dit jaar zevenhonderd kaarsjes uitblazen. Het genootschap bestaat uit 36 leden, achttien van katholieke komaf en achttien van reformatorische snit. Het is een mannenclub uit 's-Hertogenbosch die de bevordering van de christelijke saamhorigheid hoog in het vaandel heeft staan. Willem van Oranje was ooit lid. Het zijn feiten die René van Rijckevorsel heeft verwerkt in zijn derde thriller, Zwanenbroeders (Prometheus, €20), genoemd naar de leden van de broederschap. Van Rijckevorsel is een van hen. Zijn boek begint met de beroving van en de moord op de fictieve Bossche kunsthandelaar én Zwanenbroeder Lucas Van Beyens. De overvallers gaan aan de haal met een middeleeuws Mariabeeld. Zoon Matthijs is verbijsterd: wie wil zijn vader zoiets aandoen? Zijn speurtocht brengt hem onder meer in Pilsen, Champéry, Barcelona en Bordeaux. Van Rijckevorsel neemt uitgebreid de tijd om de couleur locale op diverse locaties te schetsen. Af en toe lijkt het of je een betere reisgids hebt opengeslagen in plaats van een thriller. En over diverse religieuze aangelegenheden wil hij de lezer ook het een en ander bijspijkeren. Maar het ele ment spanning verliest Van Rijckevorsel niet uit het oog. De finale - die zich afspeelt in en om de Sint-Janskathedraal - is er een om je vingers bij af te likken. Fraaie typeringen zijn er ook, zoals van een oude, breekbare man die zijn einde voelt nade ren: 'als een roerdomp in de herfstregen'. Zwanen- broeders heeft een prettige afdronk. Ik lees nu Wat ik zelf had willen schrijven Gelezen als fan Het boek dat ik aan mijn kinderen voorlees Wanneer heeft u voor het laatst hardop bij het lezen gelachen? Welk boek heeft uw leven veranderd? WG magazine |37 THRILLER RENÉ VAN RIJCKEVORSEL, ZWANENBROEDERS Peter Kuijt Janneke Schotveld (44) is auteur van kinderboeken. Ze is vooral bekend van de serie Superjuffie. Kleine helden zijn wij van Stijn van der Loo. Een pareltje over een journalist die niet aan schrijven toekomt vanwege zijn demente rende moeder. Wat ik net uit heb en nog nazindert is De bekeerlinge van Stefan Hertmans, een roman en een persoonlijk reisverhaal ineen. Het gaat over een jonge christelijke vrouw uit de 11de eeuw die samen met haar verboden joodse liefde op de vlucht slaat. De schrijver reist de reis die het stel moet hebben gemaakt na en je leest dus zowel zijn reis als die van de twee jonge geliefden." Minoesvan Annie M.G. Schmidt. Ik wilde Minoes zijn vroeger. Nou ja, nog eigenlijk." „De biografie van Astrid Lindgren. Haar leven op het platteland, als jonge moeder in de stad, als een van de eerste en grootste naoor logse kinderboekenschrijvers, is heel boeiend. En Zweden wordt zo aantrekkelijk beschreven dat ik er meteen heen wilde." „Mijn kinderen zijn puber, die lees ik niet meer voor. Ze lezen geluk kig wel zelf. Dochter leest alles, zoon momenteel alleen fantasy." „Bij Hindergroen van Martine Bijl heb ik meerdere malen gelachen, en inderdaad hardop. Wees eerlijk, wanneer doe je dat nou bij een boek? Het is niet alleen grappig, maar ook echt goed geschreven. Verrassend, want ik wist niet dat Martine Bijl een schrijver was. Ik hoop op meer." Er zijn zoveel boeken die mijn leven hebben verrijkt. Maar als ik er per se eentje moet noemen: Het boek van Bod Pa van de vorig jaar overleden Anton Quintana. Ik las het een jaar of vijftien geleden voor het eerst toen ik wat zoekend was en bezig met wat er allemaal zou kunnen gebeuren in Het Leven. Het gaat over een angstige jongen die op sleeptouw wordt genomen door een alcoholische sjamaan en bevat veel wijsheden over hoe je met meer vertrouwen in het leven kunt staan. -Peter Sierksma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 101