Moeder: Johnsons verantwoordelijk 9 Positie lichaam en verwondingen kloppen niet met hoge val Van M. schreef afscheidsbrief Von der Dunk overleden Vier gewonden in Eemshaven Advocaat Sébas Diekstra van de fa milie Smit verklaart dat Van de Goot zijn bevindingen bij diverse collega's heeft gestaafd en dat zij de visie onderschrijven. „Patholoog Van de Goot zegt: 'De positie waarin Ivana is gevonden, kan wor den verklaard in een scenario waar bij zij met volledig ingetreden rigor mortis naar beneden is gevallen. De houding waarin Ivana is aangetrof fen, was dusdanig uitzonderlijk dat een ander scenario moeilijker voor stelbaar is'." Van de Goot baseert zich op zijn eerdere autopsie en politiefoto's van Ivana toen ze werd gevonden. Die foto's kreeg hij veertien dagen geleden voor het eerst te zien. Haar lichaamshouding en verwondin gen passen volgens de Nederlandse forensisch patholoog niet bij een val van grote hoogte. Ivana Smit werd naakt op haar rug aangetrof fen. Haar lichaam was nagenoeg ongeschonden ondanks de val van 42 meter hoogte. De benen naast el kaar, de armen gebogen en de han den hangen licht gebogen over haar borst. Het is een foto alsof ze slaapt. Lijkstijfheid, ofwel rigor mortis, treedt een aantal uren na het over lijden in. Door chemische proces sen verstijft het lichaam. Die stijf heid kan enkele dagen duren. Als de vermoedens van Van de Goot klop pen, moet Ivana van het balkon ge gooid zijn. Van de Goot, die giste ren in Kuala Lumpur arriveerde, wil zijn conclusies eerst met de recht bank in Maleisië delen. Plas bloed Het is niet alleen de houding die Van de Goot tot zijn redenering brengt. Bij het ontzielde lichaam is geen plas bloed aangetroffen. Dat kan betekenen dat Ivana's hart niet meer klopte en er geen bloeddruk meer was toen zij van het balkon op de twintigste verdieping op het bal kon op de zesde verdieping viel. Ook intern zijn er geen bloedingen - niet in de rug en niet in de weke delen - die wel verwacht konden worden bij een val van zo'n grote hoogte. De krassen op haar lichaam, die ze opliep toen ze door het afdak van het balkon op de zesde verdie ping viel, ogen volgens Van de Goot niet alsof ze in een levend lichaam zijn ontstaan. De familie Smit ziet het als nieuw bewijs. „De theorie dat Ivana leven loos over de rand is gegaan, hadden we al. De foto's bevestigen dat", zegt oom Fred Agenjo. Toen hij de bewuste politiefoto van zijn nichtje voor het eerst zag, liet het beeld hem niet meer los. „Die houding. Als je valt, dan maai je toch met je armen? En dan de afwezigheid van bloed. Een heel klein beetje uit haar oren, maar nergens een plasje bloed. Alsof haar hart al een tijd niet meer klopte." Van de Goot opperde al eerder dat Ivana al dood was voordat ze viel. Hij vond bij de autopsie grote hoeveelheden PMMA in haar bloed en nauwelijks afbraakproducten. Het fotomodel moet die xtc-achtige drug kort voor haar dood hebben ingenomen. Ivana had die avond ook cocaïne en alcohol gebruikt. De geconstateerde combinatie en hoe veelheden kunnen volgens de pa tholoog de dood al veroorzaken. Verschillen Merkwaardig genoeg verklaarde de Maleisische toxicoloog die gis teren werd verhoord dat hij nau welijks PMMA in bloed en urine had gevonden. „Bijna niet meet baar." Het is onduidelijk hoe die verschillen kunnen worden ver klaard. Van de Goot voedde de achter docht bij de familie Smit kort na zijn autopsie, doordat hij verwon dingen vond die niet veroorzaakt konden zijn door een dodelijke val. Ivana had blauwe plekken op haar bovenarmen en bloeduitstor tingen op haar achterhoofd. De Maleisische pathologe besteedde daar geen aandacht aan. Karin Smit, Ivana's moeder, heeft gister ochtend in een emotio nele getuigenis voor de rechtbank in Maleisië het Amerikaanse echt paar Alex en Luna Johnson volledig ver antwoordelijk gehou den voor de dood van haar dochter. Moeder Karin kreeg het een paar keer te kwaad toen ze vertelde over Ivana. „Wat er ook is gebeurd, de Johnsons zijn er ver antwoordelijk voor." Ivana's moeder ge tuigde dat het uitgeslo ten is dat haar dochter zelfmoord heeft ge pleegd. Ivana was vro lijk en zeker niet de pressief. Moeder en dochter hadden een goede band. Dagelijks hadden ze contact via FaceTime, behalve op die bewuste 7de decem ber van vorig jaar. Die dag viel het 18-jarige fo tomodel van een balkon op de twintigste verdie ping. Alex en Luna Johnson zeggen dat zij niets hebben gemerkt omdat ze sliepen. De politie in Kuala Lumpur concludeerde al snel dat Ivana's over lijden een ongeluk was. Het speciale proces, het coroner's court, moet uit wijzen of die conclusie juist is. Haar positie r kanalleen worden verklaard, als zij met volledige rigor mortis is gevallen vrijdag 24 augustus 2018 BEMMEL In een zeer uitge breide afscheidsbrief heeft de 59-jarige Hans van M. kenbaar gemaakt waarom hij zichzelf van het leven wilde beroven. Dinsdag nacht ramde hij het ge meentehuis in Bemmel en liet een gasfles in zijn auto ontploffen. Politie en bur gemeester Marianne Schuurmans van Linge- waard zwijgen vooralsnog over de inhoud van de brief. Bronnen in de omge ving van het slachtoffer spreken van een gerichte actie. Hij zou onenigheid hebben met de gemeente, maar waarover is niet dui delijk. Hans van M. stond bij politie, hulpverleners en gemeente bekend als ui terst labiel en suïcidaal en zou zichzelf of anderen iets willen aandoen. UTRECHT Historicus Her- mann von der Dunk is op 89-jarige leeftijd overleden. Von der Dunk was van 1967 tot 1990 hoogleraar eigen tijdse geschiedenis en cul tuurgeschiedenis aan de Universiteit Utrecht. Hij werd in 1928 geboren in het Duitse Bonn. Von der Dunk studeerde geschie denis in Utrecht en promo veerde in 1966. In 1995 werd hij geëerd met de Goethe Medaille van het Duitse Goethe Instituut. De historicus schreef meer dere boeken en leverde vele bijdragen aan kranten en tijdschriften. EEMSHAVEN In de Gro ningse Eemshaven zijn gis teravond vier gewonden gevallen door een bedrijfs ongeval op een schip. Daarbij is een giek van een kraan afgebroken tijdens het tillen van een last, meldde de brandweer Gro ningen. De aard van de ver wondingen van de slacht offers is niet bekend, zei een woordvoerder. „Samen met de collega's van de ambulance zijn we bezig om het laatste slachtoffer van boord te halen." Kuala Lumpur Karin Smit. FOTO TON VOERMANS 'Hart van Ivana klopte al niet meer toen ze viel' Forensisch patholoog Frank van de Goot getuigt vandaag in Kuala Lumpur dat hij denkt dat er al lijkstijfheid was opgetreden bij Ivana Smit vóór ze van het balkon viel. Dat betekent dat de jonge vrouw al enkele uren dood was voordat ze diepte in stortte. Ton Voermans Ivana Smit Patholoog Frank van de Goot. FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9