Bedrijfsleven draait op voor enorme dividendstrop 7 Regering Spanje wil af van de Vallei der Gevallenen als bedevaartsoord Generaal regeerde 36 jaar lang met ijzeren vuist over Spanje Bijna 34.000 mensen liggen er be graven, in de pompeuze benedic- tijnse basiliek Santa Cruz in de ber gen ten noordwesten van Madrid. Allemaal gedood tijdens de bloe dige burgeroorlog die Spanje tussen 1936 en 1939 verdeelde. Vrijwel alle maal soldaten van de opstandige, fascistische generaal Franco. Het moest een monument voor zijn mannen worden, besloot de gene raal na zijn overwinning, en het werd gebouwd door duizenden ge vangengenomen tegenstanders. Franco zeifis de enige die er be graven ligt en niet tijdens de bloe dige strijd is omgekomen. Hij over leed in 1975 na een lang ziekbed en 36 jaar dictatoriaal regime, en kreeg een apart graf in de vloer achter het altaar van de basiliek van de Valle de los Caidos. Een graf waar zich dage lijks mensen omheen scharen. Toe risten, nieuwsgierigen maar vooral bewonderaars van Franco. Op 20 november, zijn sterfdag, is er al tijd een bijeenkomst van enkele duizenden aanhangers van zijn ex treemrechtse gedachtengoed. Weduwe Over twee maanden zal dat niet meer kunnen, is de bedoeling van de nieuwe, socialistische regering van Spanje. Die zal vandaag een ur gent wetsvoorstel door het parle ment jagen, met stemonthouding of misschien zelfs tegenstemmen van de conservatieve partijen PP en Ciu- dadanos, om het lichaam van Franco te kunnen verplaatsen, vermoede lijk naar een begraafplaats in Madrid waar ook zijn weduwe werd begra ven. „Dat willen we zo snel mogelijk doen", zei deze week de minister van Cultuur, José Guirao. „Omdat het een plaats is waar Franco wordt vereerd, kunnen we dit niet als ons cultureel erfgoed beschouwen." Hij gaf ook aan wat er met het omstre den monument moet of kan gebeu ren. „Het bestaat nou eenmaal, dus is het misschien het beste om het net als de concentratiekampen van Hitier te handhaven, maar te veran deren in een plaats waar we stil staan bij de gevolgen van de burger oorlog." Niet iedereen in Spanje is het daarmee eens. Conservatieve par tijen zijn tegen. Ze verwijten de re gering dat die de 'oude broeder strijd' weer oprakelt. Enkele hon derden (oud-)militairen die in een open brief hun caudillo, Spaans voor Führer, ophemelden, willen hun bedevaartsoord behouden. En ook de negen kleinkinderen van Franco zijn tegen het opgraven van hun grootvader. Maar de regering heeft wel het tot nu toe grootste obstakel overwonnen. De katholieke kerk, via de benedictijnse monniken de beheerder van het monument, heeft openlijk geen bezwaar meer. Na de aankondiging van de plan nen is het aantal bezoekers aan de Vallei der Gevallenen deze zomer met bijna de helft gestegen. Een deel van de Spanjaarden blijkt toch nog even een laatste saluut aan de door zo velen gehate dictator te willen brengen. Niet dat het stormloopt: in de maand juli waren er 38.000 bezoe kers, onder wie veel buitenlandse toeristen. Die worden vooral gelokt door het imposante kruis van 150 meter hoogte, het hoogste van de wereld, dat op de rotsen staat waarin de basiliek is uitgehakt. FRANCO Over de manier waarop het gat van mogelijk 500 miljoen euro of meer gedekt moet worden, wordt waar schijnlijk dinsdag of woensdag be sloten. Eerder gingen de regeringspar tijen ervan uit dat afschaffing van de dividendbelasting 1,4 miljard euro zou kosten. Inmiddels is het prijskaartje opgelopen tot ten min ste 1,9 miljard. Een van de maatre gelen die volgens ingewijden na drukkelijk op tafel ligt om het gat te dekken is de winstbelasting (vpb) minder te verlagen dan in het re geerakkoord is afgesproken. Kleine ondernemers zouden gespaard kunnen worden door alleen te sleu telen aan het toptarief voor winsten boven de 200.000 euro, dat volgens het regeerakkoord zou dalen van 25 naar 21 procent. Het lagere tarief daalt dan wel gewoon van 20 naar 16 procent. Daarnaast is verhoging van zogeheten groene belastingen ook een optie die verder wordt uitge werkt. Afgevallen Definitief afgevallen is het invoeren van een belasting voor bedrijven die zowel in Nederland als in een ander land zijn gevestigd. Dit zijn de bedrijven waarvan de aandeel houders het meest gebrand zijn op afschaffing van de dividendbelas ting en die, als de belasting in stand zou blijven, ertoe zouden kunnen bewegen om Nederland als vesti gingsland de rug toe te keren. Zo'n specifieke belasting zal waarschijn lijk geen standhouden bij de rech ter, is de inschatting van het kabi net. Het Spaanse parlement keurt vandaag een wets voorstel goed dat gaat over het verplaatsen van het graf van dictator Franco, dat nu als een magneet is voor zijn zielsverwanten. Zijn negen kleinkinderen zijn het daar niet mee eens. vrijdag 24 augustus 2018 GO Edwin Winkels Barcelona Francisco Franco was een belangrijke generaal uit de Spaanse geschiede nis. Hij kwam in actie toen in 1936 het linkse Volksfront - een samenwerkings verband van diverse communistische en republikeinse par tijen - de Spaanse verkiezingen won. In de nacht van 17 op 18 juli 1936 begon de Spaanse burger oorlog (1936-1939) doordat generaals op strategische pun- Francisco Franco. ten in het land de macht overnamen. De fascistische Franco bestuurde Spanje daarna 36 jaar lang met harde hand, met volgens historici een half mil joen slachtoffers tot gevolg. Hij overleed in 1975 na een lang ziekbed en werd begraven in de Vallei der Ge vallenen, wat een be devaartsoord werd voor zijn talrijke be wonderaars. Op 20 november, zijn sterfdag, komen jaarlijks duizenden medestanders bijeen bij het monument. Nederlandse bedrijven moeten de portemonnee trekken om de hogere kosten van de afschaf fing van de dividendbelasting te betalen. Het kabinet is het daar over eens geworden, melden bronnen rond het Binnenhof. Jan Hoedeman Laurens Kok Den Haag Dictator Franco wordt opgegraven en verhuisd Bewonderaars komen naar de Vallei der Gevallenen voor het graf van Franco, toeristen vooral voor het grootste kruis ter wereld, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7