Politieman in 2002getipt Brech bij scouts weg te houden EUROPE'S MOST WANTED FUGITIVES 6 DE ZAAK NICKY VERSTAPPEN BEWIJSVOERING Hoe overtuigend is het bewijs tegen verdachte Jos Brech? De familie van Nicky en betrokkenen hopen dat het na de doorbraak tot een veroordeling komt. Maar een dna-treffer alleen is niet genoeg. BRECH, Op de kleding van Nicky Verstap pen, op zijn onderbroek en py jama, zijn 'verdachte sporen' aange troffen. Over de aard van dit materi aal - gaat het om haren, sperma of bloed, om speeksel, huidschilfers? - zwijgen politie en justitie. Volgens de nauw betrokken misdaadjourna list Peter R. De Vries worden die kaarten 'tegen de borst gehouden': „Als je te veel zegt, kan je de ver dachte wijzer maken, dan kan hij een verhaal gaan bedenken." Dna alleen is niet zaligmakend, zeggen deskundigen, advocaten en De Vries in koor. Een haar, huidschil fer, maar ook sperma of een spat bloed zijn niet genoeg voor een ver oordeling. Zo kan dna-materiaal ver plaatst worden, overgedragen wor den van mens tot mens, legt advocaat Geert-Jan Knoops uit: „Als meneer A een handdoek gebruikt, meneer B pakt die handdoek en wurgt daarmee meneer C: dan kan er dna van A ge- linkt worden aan de moord op C zon der dat hij erachter zit." Veel. Dna is vaak een belang rijke of zelfs doorslaggevende bouw steen bij het oplossen van een moord of verkrachting. De vondst van het unieke menselijke materiaal leidt vaak - zoals nu ook het geval lijkt - naar de hoofdverdachte. Maar er is meer nodig. „Het gaat om een combi natie van factoren", zegt De Vries. „Deze man kende Nicky niet, zover we weten. Dat maakt het spoor alleen maar sterker. Als het bijvoorbeeld dna van een kampbegeleider was ge weest, zou hij kunnen zeggen: ja, ik maakte die tent schoon, klopte de kleren uit, en zo kwam daar mis schien dna terecht. Maar deze ver dachte kende Nicky niet, dus dat maakt een verklaring voor hem bui tengewoon lastig." Strafpleiter Knoops waarschuwt wel: „Je moet oppassen voor al te snelle conclusies na een dna-match voordat je de ver klaring kent. Het probleem bij het gebruik van moderne, verfijnde dna- technieken is de interpretatie van dit soort sporen, waarbij vaak weinig dna is verkregen en het op meerdere manieren kan zijn overgedragen." De rechter zal een aantal din gen opgehelderd willen zien. Brech was op 12 augustus 1998, de nacht na de vondst van Nicky's levenloze lichaam, in de buurt van de Bruns- summerheide. Daar wordt hij als 'toevallige passant' aangesproken door twee marechaussees. Voor zover bekend rept hij dan met geen woord over Nicky. Gezien zijn dna op de kleren van Verstappen is dat vreemd. Bij de oproepen tot het vrijwillig af staan van dna komt Brech niet opda gen. Dat roept eveneens vragen op. En vervolgens is hij met de noor derzon vertrokken. Het zijn allemaal keuzes die meewegen, denkt Peter R. De Vries: „Hij is ook eerder met de politie in aanraking geweest voor een zedendelict. En hij heeft al die tijd gezwegen, ondanks alle publiciteit." Deze man kende Nicky niet. Dat maakt het spoor alleen maar sterker Als de verdachte gepakt wordt, verwacht ook advocaat Jan- Hein Kuijpers dat hij er niet makke lijk mee wegkomt: „Het ziet er lelijk uit voor hem. Zijn dna zit op de kle ding, en hij heeft de avond na de vondst, toen hij bij de plaats delict was, niets gezegd over Nicky." De Vries: „Het wordt erg lastig voor hem, maar het is nooit een gelopen koers. Dat houd ik de ouders van Nicky ook voor. En ze staan er realis tisch in. Zij willen vooral weten: wat is er de laatste uren met Nicky ge beurd? Deze doorbraak kan daarbij helpen. Nu is het een kwestie van goed 'uitschaken'. Een bekentenis van deze man zou enorm helpen." Maar dan moet Brech wel eerst worden opgespoord. De Vries ver trouwt erop dat dat lukt: „Tot giste ren werd in relatieve stilte gezocht, dat gebeurt nu open en bloot. We ho pen dat toeristen of anderen foto's zien en denken: die man heb ik ge zien." De misdaadjournalist is pas te vreden als Brech 'binnen' is: „Als hij berecht wordt. Dan zijn we waar we al die jaren altijd wilden zijn." Frank Peters weet het nog goed. Het was 2002 en hij zat op een terras in het centrum van Heerlen. Tegen over hem zat Jos Brech. Ik weet iets over jou, zei Peters tegen Brech. Die begon meteen te vertellen. Ja, hij viel op jongens. Ja, hij was in het verleden al eens over de schreef ge gaan. „Hij was te ver gegaan met fo tograferen van jongens die hij was tegengekomen. Wat precies, dat weet ik niet", zegt Peters. Brech be kende een voorliefde te hebben voor jongens tussen de 10 en 14 jaar, uitgerekend de leeftijdscategorie Je kreeg bij hem wel het gevoel dat er iets niet klopte, zegt Frank Peters die hij bij de scouting onder zijn hoede had. Maar, zei Brech: ik doe er alles aan om niets met mijn ge voelens te doen. Dat was niet genoeg. Peters ver zocht Brech vriendelijk om de scouting te verlaten. Brech stopte daarna ook meteen met het leiding geven aan jongens. „Maar een paar maanden later hoorde ik wel dat hij nog steeds jongeren opleiding gaf over hoe ze met kinderen moesten omgaan. Uitgerekend hij. Toen ben ik wel even uit mijn vel gesprongen. En toen is Brech definitief gestopt bij de scouting. Ik heb hem nooit meer gezien." Peters heeft het met de kennis van nu moeilijk met de gebeurte nissen van toen. Hij deed in de nacht van woensdag op donderdag geen oog dicht. Ook hij denkt: hoe kan het zijn dat rechercheurs Brech in 2002 hebben laten lopen, als ze wisten dat hij een zedenverleden had en op de hei was gesignaleerd na de dood van Verstappen? „Als je het nu leest, valt alles op zijn plek." Of hijzelf in 2002 op dat terras dacht weieens tegenover de moor denaar van Verstappen te kunnen zitten? „Nee", zegt Peters gedeci deerd. „Het team dat de moord des tijds onderzocht, dat waren goede mensen. Als zij concluderen dat dit niet de persoon was die ze zochten, dan ga ik er vanuit dat dat klopt. Er lopen meer mensen rond met pe dofiele neigingen." Aanwijzingen dat Brech zich bij de scouting heeft misdragen tegen over minderjarigen, heeft Peters nooit gekregen. „Maar het was wel iemand bij wie je meteen zo'n ge voel kreeg dat er iets niet klopte." Enerzijds is hij tevreden. Binnen de beperkte speelruimte die hij als rechercheur had (politie-informa- tie mocht hij privé bij de scouts niet gebruiken) dééd de Heerlenaar in elk geval iets om Brech te stoppen. Misschien heeft hij meer delicten voorkomen. „Wie zal het zeggen." Maar Peters is ook woedend op 'zo'n viezerik', die zijn grote hobby 'kapotmaakt'. Hij pleit voor open heid. „Als je het vermoeden hebt dat er iets niet klopt, dóe er dan iets mee. Vaak hoor je dat mensen ach teraf zeggen: 'Daar kijk ik niet van op.' Maak dat soort gevoelens be spreekbaar." Waarom Brech in 2001 en 2002 ondanks kennis over diens zeden verleden als getuige in plaats van verdachte is beschouwd en hij in 2008 niet werd uitgenodigd voor een dna-onderzoek, kon de politie gisteren niet zeggen. vrijdag 24 augustus 2018 GO Y Verdachte is in het vizier, maar komt er een veroordeling? STRAFBAAR LENG Niels Klaassen Maastricht Welk dna-bewijs is er? 2 Is dat voldoende voor de rech ter? 3 Wat heeft justitie dan aan de dna-match? 4 Wat gaat verder nog een rol spelen in deze zaak? De opsporingslijst van de politie waarin wordt opgeroepen uit te kijken naar ver dachte Jos Brech. - Peter R. de Vries, misdaadjournalist 5 Hoe gaat het nu verder? Oud-rechercheur en scouting- veteraan Frank Peters uit Heer len kreeg van politie-collega's al in 2002 de waarschuwing om Brech weg te werken bij de scouting. Maar ook hij bracht Brech niet in verband met Nicky Verstappen. „Als je nu alles leest, valt alles op zijn plek." Chris van Mersbergen Victor Schildkamp Heerlen Kijk op de site bij /video voor beelden over de zaak-Verstappen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6