m Oad Weinig bijval voor verplicht afstaan dna samem» ■T Een moeilijk te bereiken blokhut in de Vogezen is wereldnieuws. Het is de laatst bekende verblijfplaats van de man die door alle politiekorpsen wordt gezocht wegens de moord op Nicky Verstappen. Ë#5- P#^ 4 DE ZAAK NICKY VERSTAPPEN BASISKAMP VERDACHTE LAST MINUTES 4sak.W^r Hier is het dus: de plek waar de in ternationaal gezochte Jos Brech maanden bivakkeerde. Bushcraft Basecamp 'The Old Crow' is de berghut die als vertrekpunt dient voor extreme wandeltochten van Nederlandse liefhebbers. De plek is vanuit het Franse Vo- gezendorp Sainte-Marie-aux-Mi- nes niet met de auto te bereiken. Het laatste stuk dient te voet te worden afgelegd. Het onderkomen ligt op een hoogte van 812 meter en biedt uitzicht over een vallei. Bij het aanbreken van een nieuwe dag schenkt de opkomende zon de om ringende bergkammen en heuvel toppen een prachtige, oranje gloed. Dit was de lievelingsplek van Erik Versantvoort, oprichter en beheer der van The Old Crow. Een jaar ge leden overleed deze natuurliefheb ber, die als beheerder van het ter rein werd opgevolgd door Jos Brech. 'Bedankt voor je vriendschap, wijze lessen en deze prachtige plek die je ons allen hebt gegeven', staat op de gedenkplaat die zijn vrienden heb ben onthuld. Er is een appelboom geplant. Maar een bijna gewijde plek is ontheiligd, want vanaf nu verbon den aan de verdachte van een kin dermoord. Indianen Het basiskamp oogt bepaald niet gastvrij voor passanten. Aan een slagboom op het bospad is een groen bordje bevestigd met de typi sche tekst 'First nation first'. Het is de term waarmee Amerikanen en KORTING TOT WEL 40,-p.p- 399,- 1099,- ><ffe Canadezen de oorspronkelijke, eer ste, bewoners van het continent aanduiden: indianen en Inuit of Es kimo's. Old Crow lijkt ook zo'n in- dianennaam, die je in kringen van padvinders kunt tegenkomen. Kringen waarin ook Brech lang ver- W Overal in het gebied zijn wegen, maar wie zich wil verstoppen kan het in deze streek lang volhouden keerde. Jongens die de bossen in trekken, polderrambo's, al dan niet met astronautenvoedsel en een gps voor de zekerheid. Er staan drie waarschuwingsbor den. Eentje met een surveillance camera, een klassieke 'pas op voor de hond' en wat onheilspellender 'maisonpiégé'. Uit die woordcombi natie begrijpen Fransen dat je het huis niet kunt betreden, omdat mo gelijk gevaarlijke valstrikken wach ten. Toch is er vrij recent ingebro ken in The Old Crow, blijkt uit splinters en nieuwe hangsloten op de deur. Een bizarre inbraak was het, vol gens ingewijden. Omdat er speci fieke spullen zijn verdwenen die gebruikt kunnen worden door ie mand die in de bossen verblijft. An dere voorwerpen van waarde liet de dief liggen. Brech had sleutels van de lodge. Of zijn de sloten na zijn verdwijning vervangen? Imponerend Het gebied is imponerend. Groot als de provincie Brabant, vol slin gerwegen en haakse bochten. Het Franse antwoord op het Zwarte Woud in Duitsland, wordt weieens gezegd. Vergelijkbare geologische samenstelling en hier en daar abso luut onherbergzaam, met gevaar lijke kliffen waar je 's nachts niet wilt avonturieren. Maar je hoeft geen Bear Grylls, de beroemde Britse survivalster te zijn om hier te overleven. „Het bijzon dere van de Vogezen is dat er altijd wel wegen in de buurt zijn, hoe af gelegen het ook lijkt", zegt Sebas- tien Riotto. Als iemand dit gebied kent is het deze Franse natuurfoto graaf wel. „Als ik een paar dagen de natuur in trek, kom ik altijd wel wandelaars of mountainbikers te gen. Echt verloren ben je er nooit, dit is geen Alaska. Maar iemand die zich wil verstoppen kan het lang volhouden." Riotto woont in het gebied en heeft alle seizoenen schitterend in beeld gebracht. „Je kunt je voeden Minister Ferd Grapperhaus (Vei ligheid) opperde deze week dat er 'een discussie' zou moeten komen over de vraag of Nederlanders niet zouden moeten worden verplicht om deel te nemen aan grootscha lige verwantschapsonderzoeken. Zo'n onderzoek leidde uiteindelijk tot een doorbraak in de zoektocht naar de moordenaar van Nicky Verstappen. Een fors deel, een derde, van de personen van wie dna werd gevraagd, gaf echter geen gehoor aan de oproep vrijwillig dna af te staan. Een verplichting gaat veel par tijen in de Tweede Kamer te ver, alleen het CDA is er voor. VVD'er Arno Rutte heeft bedenkingen. „Je stuit op nogal wat vraagstukken rond privacy en het recht op licha melijke integriteit. Daar moeten we eerst eens goed bij stilstaan." Ook PVV'er Lilian Helder gaat het nu nog te ver. „Veel mensen zullen niets te verbergen hebben, maar je draagt toch een heel persoonlijk bezit, jouw dna, over aan vreem den." De SP vraagt zich bovendien af of het nodig is. „In de zaak rond Nicky Verstappen, waarbij geen verplichting gold, kwam de door braak er ook. Dat lijkt dus het zo veelste bewijs, ook na de zaak rond Marianne Vaatstra, dat een plicht overbodig is." De oproep van Grapperhaus tot discussie, deed gisteren zelfs de vraag rijzen of er geen nationale dna-databank met het celmateri aal van alle Nederlanders moet ko men. Maar zowel de minister als de Tweede Kamer staan hier nog ver vanaf. Nog recent werden er nota bene hevige discussies ge voerd over de vraag of het dna van verdachten überhaupt standaard in een databank mocht worden opgenomen. Dit gebeurt nu alleen nog met veroordeelden, in de zwaardere zaken. Europese priva cywetgeving, maar ook de grond wet schetsen duidelijke grenzen aan dna-afname. vrijdag 24 augustus 2018 GO Hier verbleef Brech dus, in zijn afgelegen bergblokhut Bob van Huët Sainte-Marie- aux-Mines Genieten in de Gelderse Poort 5-daagse busreis - Nederland o.a. Ooijpolder met gids, boottocht over de Linge en de Hoge Veluwe gegarandeerd vertrek 24 september van 4+9,- oad.nl/BENL08 voor Hoogtepunten van Noorwegen I O-daagse busreis - Noorwegen o.a. Flambanen, Oslo en Bergen en inclusief cruise Lysefjord. gegarandeerd vertrek 3 september van UM9,- oad.nl/BRN04l Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 20 16 41 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. De Tweede Kamer voelt er wei nig voor om dna-afname ver plicht te stellen in grote politie onderzoeken. Een doorbraak als in de zaak rond Nicky Ver stappen bewijst dat zo'n plicht niet nodig is, klinkt het. Tobias den Hartog Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4