ZEELAND GEBOEKT VUB Lidewijde Parijs leert je lezen in de Tuin van Troje We willen meer Maan wms\ l 12 2 Vijftien wandelingen kriskras over Walcheren. Met de nieuwe gids Walcherse Wandelingen loop je 'van de weg af'. „Je waant je in een natuurgebied, zo ontspannend." Wandelen op Walcheren. Het lijkt vanzelfsprekend. Maar dat is het niet. Eind 1944 kregen eb en vloed door geallieerde bommen vrij spel. Na de droogmaking moest het hele platteland op nieuw worden ingericht. Tractoren, auto's en vrachtwagens dienden zich aan, er moest ruim baan worden gemaakt. Met het gevolg dat vrijwel alle vooroorlogse wandel- en ker- kenpaadjes verdwenen. De voetganger werd naar de verharde weg verbannen. Eind van de vorige eeuw maakten de wan delaars zich sterk. Met de in 1998 opgerichte Stichting Voetpaden Walcheren (SVW) wil den ze het 'reizen te voet' weer mogelijk ma ken. Langs de kust, van de kust naar Middel burg en terug, door steden en dorpen, over het boerenland. Dat lukte. Met de wandelpaden langs de Veerse en Domburgse watergangen als meest aansprekende resultaten. In 2009 nam de Stichting Landschapsbeheer Zeeland het stokje over van de SVW en slaagde erin een knooppuntennetwerk voor wandelaars te realiseren. Het heeft tijd, moeite en geld gekost, maar nu is Walcheren de regio in Zeeland waar je de ruimste keus hebt als je 'van de weg af wilt wandelen. Van de weg af, dus dwars door de velden en langs watergangen. Zo rijk is het aanbod, dat wandelgidsenuitgever Gegaran deerd Onregelmatig besloot de Zeeuwse afle vering in tweeën te splitsen: een eerste deel voor Walcheren, een tweede deel voor de rest van Zeeland. Wandelwalhalla Els van den Kerkhof en Aagje Feldbrugge van de SVW en boerenzoon-wandelgids Hans Corbijn stelden het eerste boekje samen. „Walcheren is een waar wandelwalhalla", con stateren ze in hun voorwoord. Ze hebben vijf tien routes uitgestippeld: in en rond de steden Vlissingen, Middelburg en Veere, langs de kust en dwars over het eiland van Westkapelle en van Zoutelande naar Middelburg. Er is ook een route aan de achterkant van het voormalige ei land, van Oost-Souburg naar Veere. BB ËflBfl We ontmoeten Els van den Kerkhof en Aagje Feldbrugge bij de bank aan het eind van de Cleene Hoogeweg, aan de westkant van Middelburg. Doodlopend voor alles wat wie len heeft. Van daaraf gaat het te voet over gras land naar het even verderop gelegen handge trokken pontje over de Domburgse Water gang. „Als je even geen auto of vliegtuig hoort" - zeggen ze - „waan je je midden in een na tuurgebied. Zo ontspannend." Die ervaring willen ze iedere voetganger graag laten onder gaan. Ook het uitzicht op de duinen in de verte gunnen ze iedereen: „Dat is het mooie van het Walcherse platteland, je ziet altijd waar de kof fie wacht. Een wandeling is hier nooit onein dig, altijd is er wel een kerktoren of een duin aan het eind van je wereld. En het is gevarieerd - de Manteling met oude beuken en eiken, de duinen, de steden, het boerenland." Er zijn meer Zeeuwse eilanden, die in de oorlog onder water stonden: Schouwen-Dui- veland, Tholen. Daar loop je volgens Els van den Kerkhof en Aagje Feldbrugge grotendeels over verharde wegen, omdat daar geen wan delclubs voor landelijke wandelpaden hebben geijverd. Hun boek is geen eindpunt. Aan de noord kant van Walcheren is het project 'wandelen achter heggen' nog in uitvoering. En bij Bigge- kerke willen ze ook meer 'van de weg af. Dat is toekomstmuziek. Nu kunnen we vooruit met de 237 beschreven kilometers in Wal cherse wandelingen. Hoe lees je literatuur? Die vraag beantwoordt Lide wijde Parijs zondagmid dag 2 september om 14.00 uur in boekhandel De Koperen Tuin in Goes. De toegang bedraagt 5,- euro, inclusief consumptie. Ze doet dat op verzoek van 'De Tuin van Troje', een nieuw sa menwerkingsverband tussen de Goese boekhandels De Koperen Tuin en Het Paard van Troje. Ze slaan de handen ineen om activi teiten te organiseren die iets te maken hebben met boeken. Infor matie hierover is te vinden op de facebookpagina Tuin van Troje. Lidewijde Paris (1962) is op richter en ambassadeur van 'De Leeslambassade'. Zij wil daarmee het literaire lezen op een toegan kelijke en onderhoudende manier promoten. Haar boeken 'Hoe lees ik?', 'Hoe lees ik korte verhalen?' en de scheurkalender '365 dingen die je als boekenlezer moet/wilt weten' voor 2018 hebben het zelfde doel. Om zoveel mogelijk mensen te bereiken reist ze door het land met lees-workshops of interviewt schrijvers. Sinds 2018 is ze een van de drie recensenten van 'MAX Nieuwsweekend' (voorheen 'Tros Nieuwsshow'). Paris werkte 25 jaar als directeur, uitgever en re dacteur bij verschillende alge mene uitgeverijen, was journalist, boekverkoper, etaleur en co pywriter. Over de aanstaande zondagmid dag zegt Anthoni Fierloos van Het Paard van Troje: „Er is in Neder land niemand te vinden die zo kan enthousiasmeren als het om lezen gaat als Lidewijde Paris. Ze laat iedereen lezen op een manier zoals je dat nog nooit eerder hebt gedaan. Dit gebeurt door middel van beeld en geluid, doorspekt met anekdotes en humor. Boeken zitten vol stille signalen, maar hoe herken je die? En wat bedoelt een schrijver ermee? Iedereen leest vanuit zijn eigen ervaringen en is op zoek naar zijn eigen ant woorden. Toch zijn er wel een paar aanwijzingen die elke lezer kunnen helpen een tekst eens an ders te lezen." De middag is volgens Fierloos geschikt voor iedereen, die wel eens een boek ter hand neemt, ie dereen die uit hoofde van zijn vak anderen moet laten lezen en le den van leesclubs. Zeeuwse schrijvers Kan Maan Leo ooit nog Maan Leo overtreffen? Zij debu teerde in 2012 met het heerlijke en hartveroverende 'Ik ben Maan'. Een geweldige ze gen en misschien een geweldige vloek. Er zijn inmiddels een opus twee ('Huwelijkse voorwaarden') en een opus drie ('De tussenper soon'), op zichzelf uitstekende boeken, maar toch maantjes die worden overstraald door deze maan met zonnekracht. De lezer ziet haar worstelen met haar vroegere zelf. 'Ik word name lijk verondersteld de mensheid te verbluffen met een nieuw boek. Terwijl ik niks te zeggen heb,' er kent ze in 'Huwelijkse voorwaar den'. Met andere woorden: hoe word ik weer bijzonder, even bij zonder als in dat omstre den, onge looflijke, overrompe lende opus één? Zelfs de in houdsopgave van 'Ik ben Maan' was speciaal. Een autobiogra fie in zeven tien regels. Regels als 'Ik ben ge- rontofiel', 'Ik ben borsten', 'Ik ben bi' en 'Ik ben een bestseller'. Ja, dat laatste wist ze al van te voren. Zel den zo'n zelfbewust boek gelezen, of is dit vertoon juist het toppunt van onzekerheid? In het rijtje met de inhoudsopgave mis ik trou wens één ding: 'Ik ben Zeeuw', maar ze schrijft veel over haar woonplaats Middelburg en om streken. 'Dat pseudo-antieke, pit toreske Walcherse stadje heeft net genoeg te bieden om een meisje als mij binnenboord te houden'. Zoals 'niet al te doodse kroegen' en 'een shop voor fetisj- kleding'. Dat laatste brengt ons naar een van haar favoriete onderwerpen, de lust van de pijn, SM, de myste rieuze schijnwereld van 'hand- en voetboeien, spreidstangen en an dere gezelligheid', in haar woor den 'een puur paradoxale erva ring'. Niets is echt bij Maan Leo en het verbaast dus niet dat ze, aan het begin van het hoofdstuk 'Ik ben superleuk/ superslim/ super stom', schrijft: 'De natuur vind ik een nogal overgewaardeerd feno meen'. Wel gaat ze graag naar het strand, 'zeker wanneer aan de rand ervan een pannenkoekenpa viljoen ligt, zoals in Dishoek.' Je zou 'Ik ben Maan' een kroniek van haar alledaagse leven kunnen noemen, maar dan op hoogst onalledaagse manier aan gepakt. Daarom is de wens zo lo gisch: we willen méér Maan, meer van hetzelfde, nu net het grootste gevaar voor een schrijversloop baan. vrijdag 24 augustus 2018 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers We reizen weer te voet 004 Auteur A Aagje Feldbrugge (links) en Els van den Kerkhof op het pontje over de Domburgse Wa tergang. FOTO RUBEN OREEL Els van den Kerkhof, Aagje Feldbrugge, Hans Corbijn: Walcherse wandelingen - Uitgeverij Gegarandeerd Onregelmatig, 128 pagina's, 14,95 euro. Dinsdag 28 augustus om 16.00 uur neemt dijkgraaf Toine Poppelaars van Waterschap Scheldestromen het eerste exemplaar in ontvangst in boekhandel de Drvkkery in Middelburg. Jan van Damme Aanmelden kan via info@paard- vantroje.nl of info@koperen- tuin.nl Mario Molegraaf A Lidewijde Parijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44