Nsimire is terecht, man (33) opgepakt u 3 Inentingsplicht wint aan voorstanders in Den Haag Het kleine leed van een prik valt in het niet bij risico's die kinderen anders lopen Vooralsnog waren de liberale fracties geen fan van zo'n inentingsplicht, laat staan de christelijke partijen. Daarmee ontbrak in Den Haag een politieke meerderheid voor prikdwang. Nu lijkt het tij langzaam te keren, al benadruk ken VVD en D66 dat de vaccinatie graad eerst op andere manieren kan worden opgekrikt. VVD-fractieleider Klaas Dijkhoff schreef desondanks gisteren in een co lumn op de website van zijn partij dat hij misschien toch moet gaan pleiten voor een vaccinatieplicht. „Ik vind het te bizar voor woorden dat ik moet na denken over overheidsmaatregelen. Maar het is zover gekomen." Hij ver wijst ernaar dat het percentage kinde ren dat wordt gevaccineerd tegen bij voorbeeld de mazelen is gezakt tot 90,1, waar het 95 procent moet zijn om de hele bevolking te kunnen bescher men tegen een uitbraak van de ziekte. Omstreden Een vaccinatieplicht is erg omstreden, niet alleen in Nederland maar ook in landen om ons heen. Virologen en sceptici vallen overal over elkaar heen om de voordelen en nadelen van inen ting te belichten. In Italië komt de nieuwe regering alweer terug op een eerder besluit om een harde plicht in te voeren. Hans van Vliet, RIVM-hoofd van het rijksvaccinatieprogramma, vindt een inentingsplicht een puur politieke kwestie. „Ons overheidsbeleid is mo menteel volledig op vrijwilligheid ge baseerd." Daarnaast is er volgens hem veel onderscheid te maken in hoeverre je dwang toepast bij een vaccinatie plicht en bij welke ziekten. WD'er Dijkhoff wil beginnen met betere voorlichting. En in de kinder opvang is het volgens hem veiliger als er geen kinderen zijn die ingeënt had den kunnen worden, maar wiens ou ders dit hebben geweigerd. Gisteren kwam D66 ook met een initiatiefvoor stel daartoe, waarvoor een Kamer meerderheid bestaat: geef kinderop- vanghouders straks het recht om be leid te voeren, waarbij alleen kinderen worden toegelaten in vestigingen als ze aantoonbaar hebben deelgenomen aan het Rijksvaccinatieprogramma. Actie Volgens D66'er Rens Raemakers is de dalende vaccinatiegraad aanleiding om niet langer te wachten op actie vanuit het kabinet. „We sluiten de ogen niet voor andere maatregelen die helpen, inclusief een plicht." De VVD heeft toe nu toe altijd afwijzend ge staan tegenover een inentingsplicht, omdat het niet erg liberaal is mensen te dwingen zich te laten inspuiten met een vaccin. Toch zit daar een grens aan, betoogt Dijkhoff nu. Iemands vrijheid is niet onbeperkt, meent hij. „Ze eindigt waar schade aan anderen wordt berokkend." Anne-Marie van Raaij, voorzitter van de Nederlandse Vereniging Kri tisch Prikken, is verbaasd dat juist de VVD met de overweging komt van een plicht. „Een plicht is in strijd met de grondwet en wat schieten we er mee op? Misschien zal de vaccinatie graad stijgen, maar groep-immuniteit kan niet worden bereikt; elke volwas sene boven de 20 is niet meer be- „Helaas, er is een hele nieuwe groep vaccin-weigeraars bijgekomen. Ze wor den 'anti-vaxxers'genoemd, zijn ook vaak hoogopgeleid, wordt er dan bij verteld. Wat maar weer eens aangeeft dat opleidingsniveau niet alles zegt. „Ik vind het dus eigenlijk te bizar voor woorden dat ik moet nadenken over overheidsmaatregelen. Maargoed, het is zover gekomen." „Ik kan er toch vooral metm'npet niet bij dat ouders weigeren hun kinderen de beschermende prik te gunnen." „Iemands vrijheid is niet onbeperkt. Ze eindigt waar schade aan anderen wordt berokkend. Als we volwassenen beboeten als ze zelf hun gordel niet omdoen, mogen ze ook bestraft wor den als ze hun kinderen basale be scherming tegen dodelijke virussen ontzeggen." doorzet. Zoals bij het dramatisch lage percentage inentingen tegen hpv, het virus dat baarmoederhalskanker kan veroorzaken. Staatssecretaris Paul Blokhuis (Christenunie), die gaat over vaccina tie, laat weten dat hij eind oktober met concrete maatregelen komt. Denk aan het laagdrempeliger maken van inen ting en betere voorlichting. Het kabi net vindt een prikplicht echter 'veel te ver' gaan, zei Blokhuis gisteren. mire gesproken om op te helderen waar ze de afgelopen weken is ge weest en wat er in die periode exact is gebeurd. „Ze krijgt daarbij hulp en ondersteuning van deskundi gen", aldus de politie. Nsimire was sinds 27 juli vermist. Een dag later was ze nog wel gezien door een vriendin en een jongeren werker, maar daarna verdween ze van de radar. Na een emotionele oproep van de vader kwam de ver missing landelijk onder de aan dacht. Familieleden en vrijwilligers organiseerden zoekacties en gingen flyers met foto's van de vermiste tiener uitdelen in het centrum van Den Haag en andere steden. De familie is opgelucht dat Nsi mire weer terecht is, al hadden ze haar gistermiddag nog niet in de ar men kunnen sluiten. Contact Alphonse Muambi, vriend en woordvoerder namens de familie liet gistermiddag weten: „Volgens de politie gaat het goed met haar. De ouders weten nog niks over wat Nsimire de afgelopen tijd heeft doorgemaakt Nsimire heeft nog geen contact ge had met haar ouders. Wel is er een telefoonnummer dat de ouders kunnen bellen om met haar te pra ten." Er is dus nog veel onduidelijk voor de ouders. „We weten dat Nsi mire vrij is en dat een man van 33 is opgepakt. Verder weten de ouders nog niks over wat Nsimire de afge lopen tijd heeft doorgemaakt." Ook op de vraag of hun dochter naar huis wil, had de familie giste ren nog geen antwoord gekregen. „Politiek en maatschappelijk zijn er ook vragen, wat voor voorzienin gen krijgen kinderen in de buurt waar Nsimire woont om niet tot dit soort verdwijningen te komen." De man wordt verdacht van het onttrekken van een minderjarig kind aan het ouderlijk gezag. Na dat Nsimire woensdagmiddag na een tip op straat werd aangetrof fen, wist de politie de verdachte nog die avond aan te houden. De politie laat verder weten dat er nog veel onderzoek wordt gedaan. De komende dagen wordt met Nsi- schermd, dat gaat alleen maar over de jongsten." Van Raaij meent dat maze len een ziekte is die altijd blijft terug komen, in golfbewegingen, ondanks de hoge vaccinatiegraad. „Sterker nog, dankzij uitbraken in het verleden heb ben veel mensen de ziekte doorge maakt en daardoor is de bevolking nu meer beschermd." Volgens Van Vliet (RIVM) moet er vooral bezorgdheid zijn over de terug lopende vaccinatiegraad als die lang vrijdag 24 augustus 2018 GO 'Vrijheid eindigt als het schade veroorzaakt' De politieke weerstand tegen een inentingsplicht verdwijnt langzaam maar zeker door de dalende vacci natiegraad. Het kabinet voelt nog niets voor wang, maar dit paarden middel is voor het eerst bespreek baar voor de VVD. Ook D66 zegt nu 'de ogen niet te sluiten' voor verregaande maatregelen om ern stige ziekten tegen te gaan. Edwin van der Aa Den Haag Citaten uit column Dijkhoff -Alphonse Muambi, vriend Den Haag Een 33-jarige man uit Den Haag is woensdagavond opgepakt omdat hij de wekenlang ver miste Nsimire (14) onderdak zou hebben geboden. Bart Lelieveld Nsimire Massembo. fotopolitie.nl - Klaas Dijkhoff, Kamerlid en fractieleider VVD Klaas Dijkhoff. FOTO JERRY LAMPEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3