£-3 Verplichte vaccinatie Oude begraafplaats helemaal geruimd obase Restaurant sluit door 'gebrek aan personeel' Profiel 2 Zeeuwse instellingen blinken de laatste jaren uit in het verzinnen van gekke namen. Het Lodewijk College is dan een verademing. NAAMGEVING INSTELLINGEN Commentaar Het recht om zelf te beslissen wat er met je lichaam of dat van je kinderen gebeurt, is een groot goed. Roken is slecht voor je, maar als je wilt, kun je dat in Nederland wel doen. Het wordt wel ontmoedigd, met anti-rookcampagnes, verboden voor steeds meer locaties en hoge belastingen. Als je in Nederland besluit om jezelf en je kinderen niet in te enten tegen besmettelijke ziekten, dan kan dat. Je moet je wel doof houden voor tal van voorlichtingscampagnes die uitleg gen hoe belangrijk vaccinatie is, maar als je per se je kop in het zand wil steken, mag dat. De vraag is hoe lang nog. De vacci natiegraad in Nederland is de laatste jaren onder de norm ge zakt die de Wereldgezondheidsorganisatie noodzakelijk acht om mazelen uit te bannen. Deels is dat gemakzucht van men sen die denken dat ziektes als polio niet meer van deze tijd zijn. Bij een grote groep spelen religieuze motieven een rol. En steeds meer mensen lijken gevoelig voor de ronduit kwalijke onzin en paranoia die - vooral online - over inentingen de ronde doen. Het is volkomen terecht dat een Kamermeerderheid wil dat kinderdagverblijven kinderen die niet zijn ingeënt, kunnen wei geren. Omdat vaccinaties niet meteen bescherming bieden, wordt immers ook de gezondheid van anderen in gevaar ge bracht. Nog beter zou het zijn als het pleidooi van VVD'er Klaas Dijkhoff wordt gevolgd om inentingen te verplichten. Zelfbe schikking houdt op als je anderen schade toebrengt. Het recht op zelfbeschikking houdt op als je anderen schade toe kan brengen TERNEUZEN Alle menselijke res ten die zich nog op een bouwplaats aan de Van der Peijlstraat in Ter- neuzen bevinden, worden ge ruimd. De gemeente Terneuzen heeft dit besloten in overleg met onder an deren de initiatiefnemer van het project. Het besluit is genomen, na dat afgelopen week bij grondwerk zaamheden menselijke beenderen zijn gevonden. „Het was bij ons natuurlijk be kend dat daar een begraafplaats is geweest", aldus wethouder Jurgen Vervaet, „maar we wisten niet dat er nog stoffelijke resten aanwezig zouden zijn." Vervaet wijst erop dat in 1995 ook al onrust ontstond over de vondst van menselijke beende ren, bij de bouw van de Gamma bouwmarkt. Voor die tijd was er al een ruiming geweest, maar blijk baar niet afdoende. Vervaet: „Uit eerbied gaan wij dat alsnog doen. De financiële afwikkeling is van la ter zorg." Het hele bouwterrein aan de Van der Peijlstraat, 4400 vierkante me ter groot, wordt onderzocht. Bij een eerste onderzoek zijn al tien graf restanten gevonden. Er wordt een hekwerk afgedekt met zeildoek om het terrein geplaatst. Aan de Van der Peijlstraat, officieel aan de vlak bij gelegen Kerkhoflaan, was een begraafplaats van 1849 tot plusmi nus 1930. Omstreeks 1950 vond een eerste ruiming plaats. De gemeente heeft geprobeerd na te gaan hoe die heeft plaatsgevonden, maar goede verslaglegging ontbreekt. Het terrein is nooit bewoond ge weest. Het plan is er voor tien jaar veertig kleine woningen (tiny houses) neer te zetten, waarvan dertig voor nieuwe medewerkers van chemiebedrijf Dow. ALMANAK Die Biervlietenaar heeft heel wat kilometers gemaakt in zijn communicatieve vak, maar op de snelweg van de sociale media staat hij liever op de vlucht strook. Hij bekijkt de berichten stroom af en toe, maar liever maakt hij in persoon een keu- veltje. Toch zijn internetdien- sten als WhatsApp in zijn werk kring cruciaal. „Waarom heb jij geen profielfoto? Zo'n grijs mannetje, zo'n standaardicoon tje, dat laat je je toch niet welge vallen?", vroeg van de week een jongere collega. „Och", zei de Biervlietenaar. „Een grijs man netje past wel bij mij." Drie tips over AngeliqueVis Dronken man bespuugt agenten KRABBENDIJKE Gezellig aan tafel bij Resto VanHarte Het Lodewijk College, zo heet de gefuseerde middelbare school in Terneuzen. Een naam zonder samenvoegin gen, Latijnse woorden, of afkortin gen. Dat is uitzonderlijk, want Zeeuwse instanties blonken de laatste jaren uit in het verzinnen van namen die je eerst in een woordenboek moet opzoeken. Je ziet het voor je: een brain stormsessie over een nieuwe naam. Iedereen wil natuurlijk iets met zee, water of bruggen, want dat past goed bij Zeeland. Maar ja, verzin dan maar eens iets origi neels. Zeeuwse vakantieparken, hotels en strandpaviljoens hebben zowat alle namen die refereren aan duin of zand al ingepikt. In het La tijn dan misschien, want dat klinkt wel professioneel. Voor beelden genoeg: mbo-school Scalda, museum Terra Maris, scholengroepen Omnis, Pontes, Perspecto en Mondia, het Ostrea Lyceum en thuiszorgorganisatie Curadomi. De Bevelandse basisscholen- groepen Alpha en Nobego fuseer den eind vorig jaar tot Albero, het Italiaanse woord voor boom. „Eén van de directeuren was in Italië geweest, en kwam ermee", zegt bestuurder Pim van Kampen. „Een mooie bijkomstigheid is dat de let ters van Alpha en Nobego erin voorkomen." De scholengroep heeft een logo van een boom met takken van handen. „Een boom is een heel krachtig symbool. Die ge kleurde handen stralen diversiteit uit. Dat is waar wij voor staan." Eén van de leerlingen van de Terneuzense school kwam met Lodewijk van den Berg, vertelt woordvoerder Ellen de Winde. Van den Berg is een ruimtevaarder die geboren is in Zeeuws-Vlaan- deren. „Hij heeft met zijn ambities heel veel bereikt. Hij is een voor beeld voor leerlingen. Daarom vonden we hem een mooi persoon om de school naar te vernoemen." Er is bewust gekozen om niet de voor- én achternaam te gebruiken. „Lodewijk College is lekker kort en het klinkt goed." Andere organisaties maakten van een afkorting hun merknaam: WVO Zorg, HZ, ZLM Verzekerin gen. Het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis werd afgelopen april ADRZ Medisch Centrum. „We hebben onderzoek gedaan. Daar- OUWERKERK Restaurant De Vierbannen in Ouwerkerk, tot voor kort een van de toppers van Schou- wen-Duiveland, is dicht en gaat niet meer open. Vanwege perso neelsgebrek, luidt de verklaring. Het restaurant, gelegen naast het Waternoodmuseum aan de kreken van Ouwerkerk, stond op het lijstje lievelingsrestaurants van Gault Millau en gold lange tijd als kans hebber voor een Michelinster. En nu staat het te koop. „Zoals ie dereen weet heerst er enorme schaarste aan horecapersoneel", zegt Evert de Jonge, een jurist die als woordvoerder optreedt namens De Vierbannen. „Het is gewoon moeilijk om mensen te vinden die staan voor een uitstraling van een toprestaurant." Iets meer dan een jaar geleden besloot de leiding dat de Vierban nen laagdrempeliger moest wor den. Vlak voor die ommezwaai stapte chefkok Wouter Kik op. Hij ging naar De Kromme Watergang. Bij De Vierbannen werken volgens De Jonge nu nog 'een man of drie, vier' aan vaste medewerkers. „Plus nog een stel parttimers. Zij hoeven zich geen zorgen te maken: ze kun nen, van hoog tot laag, zonder meer direct elders aan de slag. Daar heb ben wij al contacten voor gelegd." De Vierbannen blijft dicht tot een koper of huurder het heeft overge nomen. vrijdag 24 augustus 2018 Tip? redactie@pzc.nl 'S-GRAVENPOLDER De politie heeft deze week drie tips ontvangen over de vermissing van Angelique Vis-Raas (50) uit 's-Gravenpolder die al anderhalve week spoor loos is. „We lopen de tips na", zegt politiewoord voerder Mireille Aalders. De vrouw vertrok maan dag 13 augustus zonder legitimatie, telefoon of geld met een zwarte Su zuki Alto (kenteken 05- JB-DS) vanuit huis rich ting Kapelle. Sindsdien ontbreekt elk spoor. Vis-Raas kampt met de pressie. Ze deed al twee zelfmoordpogingen. Wie wat weet kan bellen (0800 6070) of appen (06 12 20 70 06). GOES Een 40-jarige Goesenaar is woensdag opgepakt voor openbare dronken schap. De man verzette zich en spuugde op de agenten. De man liep 's avonds rond 18.00 uur agressief rond in de Wijn gaardstraat. Omstanders alarmeerden de politie. Agenten kwamen ter plaatse en probeerden hem te arresteren. De Goesenaar verzette zich fel en spuugde twee keer op de agenten. Hij is uit eindelijk naar een politie cellencomplex gebracht. De agenten hebben aan gifte gedaan. Inwoners van Krabben- dijke die gezellig met dorpsgenoten een avondje willen dineren, worden binnenkort op hun wenken bediend. In navolging van Yerseke, hebben Resto VanHarte en de gemeente Rei- merswaal ook voor Krabbendijke de handen ineen geslagen. In dorpshuis de Meiboom wordt elke tweede woensdag van de maand een driegangen- maaltijd voor zeven euro geserveerd. Tijdens het diner vindt vaak een ac tiviteit plaats. Opgeven: restovanharte.nl of 0900-9003030. Wat is dat Cornelleke Blok Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34