IÉ Sterfte desastreus voor scholeksters, vissers reageren laconiek Zeeland Nazomerfestival Shirinvan Anrooij 'Winterreise' is indringend Het WK veldrijden van 2020 is het einddoel Kokkels zijn deze zomer massaal gestorven in de Westerschelde, de Oosterschelde en de Waddenzee. Dat hebben onderzoekers van Wageningen Marine Research (WMR) geconstateerd De aanhoudende hitte is hoogstwaarschijnlijk de oorzaak. ring. „We vinden dit nu een ex treem hete zomer, maar over dertig jaar is het normaal." Mager halfjaar Vissers gaan door de kokkel- sterfte een mager halfjaar tege moet, voorspelt kokkelvisser Ke vin Hout uit Yerseke. Hij is be stuurslid van de Vereniging van Handkokkelvissers. Hij schat de opbrengst de komende tijd op niet meer dan tien procent van goede jaren. Toch reageert hij nuchter. „Dat is inherent aan het kokkelvissen: je hebt goede en minder goede jaren. Als er geen heel strenge winter komt, dan verwacht ik dat er in het voorjaar weer genoeg kokkels zijn om op te vissen." In Nederland hebben 31 vissers een vergunning om handmatig op kokkels te vissen. Bijna de helft van hen komt uit Zeeland. Alle vissers visten de afgelopen tien jaar in de Waddenzee, om dat in de Oosterschelde te weinig kokkels aanwezig waren. Zo'n vijf miljoen kilo kokkels wordt namelijk gereserveerd voor de vogels. Dat komt neer op 150 kilo per scholekster. Pas als het kok kelbestand hoger is, mag er ge vist worden. De verwachting was dat er dit jaar voor het eerst sinds 2007 weer gevist zou mo gen worden. „Die kans is nu heel klein geworden", zegt Hout. „Jammer, want een thuiswed- strijdje was leuk geweest." Zandplaten vol dode kokkels, soms met het vlees er nog in. Dat troffen de onderzoekers aan in de periode van 25 juli tot 15 augus tus. De kokkelsterfte was sinds 1990 niet zo hoog als deze zomer. Vanaf dat jaar begon het WMR met het inventariseren van de kokkels in de kustwateren. De kokkelsterfte is desastreus voor scholeksters in de Ooster schelde, weet marien bioloog Inez Flameling, die verbonden is aan University College Roosevelt in Middelburg. „Ook in de andere wateren is er kokkelsterfte: deze vogels hebben dus geen alterna tieve voedselbronnen. En het gaat al slecht met de scholeksters. Ze zijn de afgelopen twintig jaar in aantal gehalveerd. Dat komt door overbevissing en door de zand- honger van de Oosterschelde, waardoor zandbanken afkalven." Ook de eidereend is afhankelijk van kokkels, weet Flameling, maar die komt niet in Zeeland voor. De onderzoekers weten bijna Dit is inherent aan kokkelvissen: je hebt goede en minder goede jaren zeker dat de kokkelsterfte te wijten is aan de langdurige hitte: de sterfte is immers in alle wateren vastge steld. Zo werd op 2 augustus een temperatuur van 30,9 graden ge meten in een laagje zeewater op een plaat in de Oosterschelde. Fla meling verwacht dat vogels het de komende jaren steeds moeilijker krijgen door de klimaatverande- It LESEUL vrijdag 24 augustus 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND9 ZEELAND 10 Kokkels leggen massaal het loodje door grote hitte Cornelleke Blok Vlissingen -Kevin Hout, kokkelvisser Een kokkel. Kokkels vor men het hoofd- voedsel van scholeksters. FOTO DREAMSTIME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33