BINNEN&BUITEN erts 22 Romke van de Kaa te dementeren men als padden stoelen uit de grond. De cyclaam bloeit - soms wel dertig bloemen per knol - en daarna, als de bloemen verwelken, verschijnt het blad. Dat blad, dat mooi gemarmerd is, blijft de hele winter groen. In mei verdort het blad en gaat de plant in rust. Reviews Sites als Zoover.nl en Booking.com laten ons maar wat graag hotels, campings en zwembaden met hoge rapportcijfers zien. Maar hoe slecht zijn de slechtst beoordeelde recreatiemogelijk heden? Deze krant ging op onderzoek. Als de tuincyclamen bloeien, is voor Romke van de Kaa de zomer voorbij. Op een dag in augustus besef je plotseling dat de zomer ten einde loopt. Je ervaart de zomer niet meer zoals je in juli deed. Toen was hij nog eindeloos. Er zijn allerlei voor tekenen: je wordt 's morgens wakker, kijkt uit het raam en ziet dauw op het gras. Spinnenweb ben hangen tussen de struiken. Langpootmug gen vliegen 's avonds door het open raam je slaapkamer binnen. De gamma-uiltjes zijn van nachtvlinder dagvlinder geworden en halen nectar uit herfstasters en hemelsleutels. De wespen worden met de dag slomer en lijken wel te dementeren. Voor mij begint de herfst als de tuincyclamen bloeien. Ik noem ze tuincyclamen om ze te on derscheiden van vensterbankcyclamen, die ou derwetse vensterbankplanten die je nauwelijks meer ziet omdat ze een hekel hebben aan de cv. Ze zijn vervangen door de vlinderorchidee. De tuincyclaam is een winterhard knolgewas dat afkomstig is uit lan den rond de Mid dellandse Zee. Daar doet de knol een zomerslaap, om de hete, droge zomer De wespen te overleven. Zodra de eerste herfstre- WOrden slomer gensvallen,begint en lijken wel de plantte groeien 1 en breken de bloe- Cyclamen hebben dus een andere cyclus dan vaste planten: die bloeien als de cyclaam afsterft en verdwijnen onder de grond als de cy claam ontwaakt. Door die omgekeerde cyclus kunnen cyclamen groeien waar vaste planten het laten afweten: onder berken of eiken, of on der een sierkers. Of aan de voet van een beuken haag. De gemakkelijkste tuincyclaam is Cycla men hederifolium, met lilaroze bloemen. Er be staat ook een witte vorm die wat zeldzamer en dus meestal duurder is. Plant cyclamen ondiep; een centimeter grond bovenop de knol is meer dan genoeg. Geef ze eventueel wat kalk op plaatsen waar de grond aan de zure kant is, zoals onder een eik. Cyclamen worden als droge knollen verkocht en hebben vaak moeite met aanslaan. Ze kunnen niet tegen uitdrogen. Te genwoordig zijn ze in de meeste tuincentra in potjes te koop. Duurder dan een droge knol, maar meer kans op succes. ZWEMBAD HOTEL vrijdag 24 augustus 2018 GO Is het hier nou echt zo slecht? Virginia Groenendijk en Jeroen Schmale niet te harden. Een andere, veel vrien delijkere receptionist biedt de vol gende ochtend bij het uitchecken zijn excuses aan. Zegt: „Een paar jaar ge leden was dit het beste driesterren hotel van de stad, maar de eigenaren hebben de boel nogal laten verslof fen. Niets is gerepareerd. Soms schaam ik me voor de gasten. Bin nenkort gaat de boel acht maanden dicht en wordt alles gestript. Ik kan niet wachten, ik wil weer eer van mijn werk voelen." (Jeroen Schmale) Waar: Zwembad Sons- beeck in Breda Gemiddelde beoordeling op Zoover.nl: 3,1 Locatiemanager Tim Ver braak ziet het zo: „Een klacht is een kans." Kan sen genoeg voor hem en zijn team; de recensies over Sonsbeeck zijn niet bepaald vleiend. Het is verouderd, het personeel is onvriendelijk, de kroket ten en frieten zijn hard, er is overlast van jongeren, de openingstijden zijn on duidelijk en de vloer is horrorrecensies: waarom staat nergens bij de 88 meter lange glijbaan aan gegeven dat de tocht naar beneden vrijwel helemaal in het donker verloopt? En terwijl het buitenbad flink gevuld is met gasten staan alle badmeesters binnen. Verbraak: „Alleen als het heel druk wordt, zetten we daar een mannetje bij. Maar op de loopbrug staat altijd iemand en vanaf die plek kan je perfect toe zicht houden op het bui tenbad." (Jeroen Schmale) glad. Niet eer der gezien in een zwem bad: op de aflopende tegels in Sonsbeeck is een anti- slipmat ge legd. Maar de kroketten en patat smaken prima, de jonge ren in het zwembad zijn wild, maar zwemmen zoon Stijn (7) niet onderstebo ven, openingstijden wor den haarfijn uitgelegd op de website, de perso- neelsleden glimlachen al lemaal reuze vriendelijk. Tijdens het dobberen in de wild waterbaan (nou ja, er staat lichte stroming) ontwaart Stijn een onbe doelde, druipende stalag- tiet onder een loopbrug. En aan de zwarte plekken op de tegels mag ook wel eens wat worden gedaan. Niet gelezen tussen de zijn. Verder valt het allemaal wel mee. Voor 65 euro overnachten aan de rand van het centrum van één van Eu ropa's hipste steden, dan mogen de verwachtingen ook niet al te hoog zijn. Gaten in het pla fond zijn wel provisorisch gedicht, stofdraden komen hier en daar naar beneden. De gevreesde bedwantsen waar som mige gasten over klagen zien en voelen we godzij dank niet. Een inspectie onder het matras levert ook weinig verontrustends op - al is het maar omdat de bedbodem vakkundig dicht is gemaakt. Alleen die wietgeur: Waar: Hotel Turkuaz in Rotterdam Gemiddelde beoordeling op booking.com: 5,5 Bob Marley is 37 jaar dood en het heeft er alle schijn van dat The Wailers sinds het heengaan van hun front man onophoudelijk heb ben zitten doorblowen in kamer 103 van het Rot terdamse hotel Turkuaz. Wat een penetrante geur, hier is niet aan te wennen. We treffen de wat norse recep tionist bij het inchecken zonder joint in zijn mond en dat schijnt, afgaande op de internetrecensies, zeldzaam te Reage ren? r.vande- kaa@pers- groep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22