II -uws 11 Wc-hokjes waar je nog gratis kan pissen, zijn vaak hartstikke smerig. Vakantie in Europa! Deze zomer stroopten we in het spoor van honderdduizenden Nederlandse vakantiegangers de Europese snelwegen af, van P naar P. Vandaag de laatste aflevering: In het Luxemburgse Berchem vertellen Nederlanders hoe het goedkoper kan. een restaurant samen nog geen tien tje kwijt waren. Vriendin Caroline Sordia (34) raakte verliefd op het land. Ze leerde ter plekke een paar woordjes en nam met een pluizig mi crofoontje 'de klanken van de natuur op'. „Ik heb geen fototoestel of smart- phone bij me, omdat ik even hele maal los wilde zijn van mijn werk. De geluidsopname is een mooi aan denken." Flessen raki En dan zijn er nog de flessen raki en wijn die ze van wildvreemde Mace- doniërs cadeau kregen tijdens hun reis. Die sjouwen ze al een paar dagen mee in hun backpack. „De spontane ontmoetingen zijn het leukst", zegt Caroline, terwijl ze haar duim op steekt naar een passerende auto. Zo ontmoette ze ook haar vriend. De van oorsprong Franchise zocht drie jaar geleden via de site bewel- come.org naar een gratis logeerplek bij vreemden in Brussel. Ze belandde op de bank van Pierres vrienden. „Ik ben vertaalster van beroep en wilde uitzoeken of ik in Brussel wilde gaan wonen. Pierre was een goede reden om te blijven." Na een kwartiertje kletsen wordt vriendlief zenuwachtig. „We moeten wat automobilisten gaan aanspreken. Anders komen we niet ver vandaag." Het cornflakesbordje schiet weer de lucht in. Wie écht goedkoop op vakantie wil, moet in de leer bij Groninger Rien Linthout. Deze 54-jarige foto graaf heeft op de heen- én terugreis naar Slovenië een tientje uitgegeven: voor een hamburger ('had ik zin in') en twee toiletbezoekjes. „Wc-hokjes waar je nog gratis kan pissen, zijn vaak hartstikke smerig. Daar wil je niet op." En oh ja, benzinegeld na tuurlijk. Druk pratend loopt Rien rond zijn bestelbusje, dat hij eigen handig - en tot lichte frustratie van zijn vriendin die van luxe vakanties houdt - heeft omgebouwd tot een mini-camper. Achter de bijrijders- stoel timmerde hij een ladekast van twee meter, die 's avonds dienst doet als bed. „Luchtbed erbovenop en klaar!" Rien rukt een lade open, waar zijn keukenspullen gestationeerd zijn, inclusief een benzinebrandertje, koffiefilter, soep, chocomelk, sperzie bonen, Smac-blikjes en ga zo maar door. De mountainbike, tent, het lichtstatief van 4 meter en de brand blusser rijden voor de lol mee. Die heeft-ie nog niet nodig gehad. En dan zijn er nog geheime vakjes voor zijn gereedschap, cameralenzen en kle ding. De Groninger houdt even halt op een karige parkeerplaats langs de Ai in Slovenië, tussen kustplaats Ko per en de grotten van Postojna. Zilverspul Vannacht zal hij tot drie uur doorrij den om vervolgens een slaapplekje langs de snelweg te zoeken. Zo doet- ie dat meestal, vertelt hij. „Ik verduis ter mijn ramen met zilverspul en hou het raampje een klein stukje open. Bang ben ik nooit. Er is ook nog nooit iets geks gebeurd." Hoewel, nu hij er zo over nadenkt heeft hij nog wel een aardige anek dote. Zo zag hij een paar jaar geleden een jongen over een Oostenrijkse Raststatte zwalken. „Het bleek een Nederlander, die tijdens een hard- rockfestival vlakbij iets te veel van de pillen had genoten. Ik zag het gelijk: die heeft een te laag suikerniveau. Ik heb om 05.00 uur 's ochtends een bo terham met jam voor hem staan sme ren, zoete thee gezet en een paarden deken om hem heen geslagen. Ik belde zijn vrienden die zich vreselijk zorgen maakten." Twee weken later kreeg Rien een zelfgemaakt bedank- kaartje thuis. „Dat is toch hartstikke leuk. Dit soort vreemde ontmoetin gen heb je alleen als je in je eentje reist." De spraakwaterval kookt ook vaak langs de snelweg. Zijn bed/ladekast/ gereedschapskist doet dan dienst als keukenblad. Tijdens een vorige reis liep een Roemeense chauffeur al snuffelend voorbij. „Riechtgut", zei hij. „Wil je mee-eten", antwoordde Rien. „Ik had soep, hij een salami worst. Even later hadden we een maaltje voor twee." Zijn bestelbusje draagt de naam 'mono-cramper'. Mono, omdat Rien graag in zijn uppie reist. En cramper, omdat bivakkeren in een benauwd busje toch een beetje 'kramperen' is. Zijn vriendin krijgt hij daarom niet meer mee in zijn blauwe busje. Deze vakantie sliep hij overigens de meeste nachten in een hostel van een Sloveense vriend. Gratis uiteraard. Maar vannacht gaat hij weer gestrekt in de blauwe bus. Voor hij het gaspe daal weer intrapt, heeft Rien nog een prangende boodschap aan 'de jeugd van tegenwoordig': „Jullie vliegen voor weinig geld de hele wereld over. Of lenen een tweede auto van pappie en overnachten in een hotel. Nie mand kampeert meer. Ga toch op avontuur met een mono-cramper of rij op je fietsje door Europa. Sta open voor gekke ontmoetingen!" vrijdag 24 augustus 2018 GO Tekst en foto's Hanneke van Houwelingen allergoedkoopst A Gert en Els van Faassen mét cake in hun caravan. A Lifters Pierre Boeykens en Caroline Sordia. A Rien Linthout bij zijn omgebouwde busje. —Rien Linthout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11