van naar I 10 Voor een prikkie met vakantie. Daar houden wij Nederlanders wel van. Onderweg naar huis geven vakantiegangers hun 'tips en tricks' voor volgend jaar. Berchem Frankrijk is duur. Hier tanken scheelt me straks zeker 25 euro! at is een kwartiertje wachten op een mensen leven? Héél lang als je in een tandarts stoel ligt of héél lang als je de magne tronmaaltijd opwarmt bij gillende trek, maar vijftien minuten uit je neus peuteren op het grootste Shell- tankstation ter wereld is pure winst. In het Luxemburgse gehucht Ber chem, net over de grens met Frank rijk, is de benzineprijs twee kwartjes lager dan in Nederland. En dat zorgt voor vrolijke gezichten achter het stuur. Ook het hart van Jon Massop (54) uit Amersfoort maakt een sprongetje als hij tijdens het tanken naar het dis play kijkt. 1,27 voor een liter. Hila risch. Zijn grijze Hyundai slokt 50 li ter naar binnen. „Het scheelt me straks zeker 25 euro", rekent Massop hardop uit. Hij is met vrouw en twee tienerdochters op de terugweg van een kampeervakantie in Frankrijk en reed hier speciaal een stukje voor om. „Frankrijk is toch al een duur land. Een biertje kost al snel 4 euro." De vader arriveerde met een nagenoeg lege tank - 'precies uitgekiend'. Maar er zijn dagen dat hier, op de E25, zo'n lange file staat, dat automobilisten hun dorstige wagen alsnog het laatste stukje moeten duwen. Shell bracht in 2016, na de renova tie, een imposant rekensommetje naar buiten: op drukke dagen komen hier 25.000 klanten. Het terrein is twaalf voetbalvelden groot en dertig keer groter dan een gemiddeld tank station in Europa. Berchem telt 51 pompen, 61 wc's en 89 medewerkers, onder wie de verkeersregelaars in rode Shell-jasjes die de constante stroom wagens begeleiden. En dan nu de minder publieke ge heimen. Oké, het uitzicht is niet top, maar vannacht zijn Gert en Els van Faassen uit Franeker maar 1 euro kwijt. Voor stroom. Ze hebben de pootjes van hun caravan uitgedraaid op een stenen ondergrond en staan tussen tientallen campers op een kale parkeerplaats langs de A3, in het Duitse Wertheim. De gratis over nachting is een slimme zet van cam- permerk Hymer, die hier een enorme winkel heeft gebouwd waar bijna elke kampeerder komt neuzen. Tja, veel meer is er ook niet te doen. Saaie plek Gert (59) en Els (58) zitten in de cara van, met een plakje cake en Neder landse filterkoffie voor de neus. Om de kosten te drukken tijdens hun rondreis door Duitsland en Italië par keren ze zo nu en dan op een saaie plek als deze. Bordercollie Luca suk kelt in slaap. En dan is het ook nog gaan regenen, waardoor alle deurtjes van de buren dichtklappen. Maar dit echtpaar heeft geen entertainment nodig. Zij ontmoetten elkaar in 1978 op een lerarenopleiding - hij is leraar Duits, zij lerares economie - en zijn nog steeds gelukkig. Els vertelt met een ondeugende lach dat ze tijdens een wandeling spontaan in een meertje zijn gesprongen. En nee, ze hadden geen badkleding bij zich. Laat de leerlingen dat maar niet ho ren. Op de achterkant van een cornfla- kespak heeft Pierre Boeykens (28) in koeienletters zijn bestemming ge krabbeld: Salzburg. Zijn vriendin duimt onderwijl voor een ritje naar München, zo valt te lezen op haar bordje. Is hier sprake van een knette rende ruzie tussen geliefden? Nee, dat heet spreiding van kansen, re ageert Pierre serieus. „Werkt dit ver warrend, twee bordjes? We hopen dat er een auto stopt die ons zo ver mogelijk richting Duitsland mee neemt. Misschien moeten we één bordje weggooien." Het stelletje staat op een parkeer plaats langs de Oostenrijkse Aio, in Feistritz an der Drau, dat uitkijkt op door gletsjers bedekte bergen en - iets dichterbij - een eenzaam hobbel paard naast het wegrestaurant. Dit tankstation, net voorbij Villach, ligt op de route naar een van de mooiste Alpenroutes in Oostenrijk, de Malta Hochalmstrasse. Die leidt via tunnels en haarspeldbochten naar de Kölnbrein-Staumauer, met 200 me ter de hoogste stuwdam van het land. Maar goed, daar heeft het duo geen tijd voor. Willen ze nog voor het donker Salzburg bereiken, dan moet een barmhartige Samaritaan nu op de rem trappen. Het is al 17.00 uur. Pierre, een Belg met een elastiekje om zijn lange dreadlocks, legt de strategie uit. „Gezinnen hoeven we eigenlijk al niet te proberen. Die heb ben vaak geen plek in de auto. Maar vertegenwoordigers van bedrijven stoppen wel eens. En soms truckers, al mogen zij officieel geen lifters meenemen." De eerste gratis lift deze vakantie was van Brussel naar Wenen. Daar zijn ze per trein en bus verder gereisd naar Boedapest, Belgrado en naar Skopje, de hoofdstad van Macedonië, waar alles zo goedkoop was dat ze in vrijdag 24 augustus 2018 GO Goedkoop, goedkoper, —Jon Massop tankt in Luxemburg Het grootste Shell- tankstation ter wereld langs de snelweg E25 ter hoogte van Ber chem in Luxemburg. FOTO KRIS VAN DE SANDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10