II 3 dagen Twente 8 Voormalige vertrouweling zet president neer als wetsovertreder De ex-advocaat van Donald Trump bekent dat hij de wet overtrad met betalingen aan een pornoster en een naaktmodel en beschuldigt Trump van betrokkenheid. Wat betekent dat voor de Amerikaanse president? Als die betalingen een misdrijf zijn voor Michael Cohen, dan waarom niet voor Donald Trump? www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-235969370cPg Het is het begin van het einde van het presidentschap van Donald J. Trump, stelt een columnist van de Boston Globe al. Michael Cohen, tot voor kort advocaat van Trump, be kende schuld aan bankfraude, belas tingontduiking én het overtreden van de kieswet in de verkiezingscam pagne van 2016, toen hij zwijggeld betaalde aan een pornoster en een playmate, vrouwen die zeggen een affaire met Trump te hebben gehad. Cohen wist dat hij fout zat, ver klaarde hij onder ede, maar trachtte de verkiezingen te beïnvloeden door seksschandalen onder het tapijt te vegen. Cohen coördineerde de beta lingen met 'een presidentskandi daat', verklaarde hij, en handelde in diens opdracht. Die kandidaat, dat kan alleen Donald Trump zijn. Het is een dramatische wending in de relatie tussen Trump en Cohen, de advocaat die jaren Trumps vuile was wegmoffelde en nog niet zo lang ge leden stelde dat hij een kogel zou op vangen voor de president. Hij is niet langer van plan Trump te bescher men. Zijn advocaat Larry Davis: „Als die betalingen een misdrijf zijn voor Michael Cohen, dan waarom niet voor Donald Trump?" Is die vingerwijzing echt zo'n klap voor de president? De betalingen aan Stormy Daniels en naaktmodel Ka ren McDougal maken op zichzelf weinig los bij kiezers. In een peiling van de Quinnipiac-universiteit zei den eerder dit jaar ongeveer zes op de tien Amerikanen dat ze denken dat Stormy de waarheid spreekt en dat Trump wist van de 130.000 dollar die ze kreeg om haar mond te houden over seks met hem. Maar een min stens even grote groep zei erbij dat het niet belangrijk is. „Een grote gaap", omschreef peiler Tim Malloy de reactie van het electoraat. „Er is geen beschuldiging van wan daden tegen de president in de aan klacht tegen meneer Cohen", stelde advocaat Rudy Giuliani. Justitie heeft Trump inderdaad niet aangeklaagd - zittende presidenten zijn over het al gemeen vrij van vervolging. Maar de implicaties voor Trump zijn wel degelijk groot. De bekentenis van Cohen ondermijnt Trumps argu ment dat justitie een politiek gemoti veerde 'heksenjacht' tegen hem voert. Opnieuw komen uit de diverse onderzoeken tegen de president en zijn entourage harde bewijzen van vergrijpen voort. Op de dag dat Co hen erkende dat hij schuldig is en Trump van medeplichtigheid be schuldigt, werd ex-campagnemana ger Paul Manafort in de rechtbank schuldig bevonden aan miljoenen fraude. Ook Trumps plaatsvervan gende campagnemanager, een bui tenlandadviseur van de campagne en zijn voormalig Nationaal Veilig heidsadviseur in het Witte Huis heb ben bekend dat ze de wet hebben overtreden. Corruptie De zweem van corruptie die om Trumps heerschappij hangt, wordt zo opnieuw versterkt. Steeds weer blijkt dat Trump helemaal niet het Washingtons 'moeras' van zakken vullers uitbaggert, zoals hij beloofde, maar zich juist heeft omringd met zulke types. Hij noemde Manafort na zijn veroordeling nog eens een 'moe dige man' voor wie hij groot respect heeft. De pogingen het zwijgen van Stormy Daniels en Karen McDougal te kopen, blijken mogelijk te zijn ge maakt door een schimmige deal met een tabloid en frauduleus verkregen leningen van Cohen. Er zijn verkiezingen voor het Con gres op komst - Trump en zijn Repu blikeinse partij kunnen al die verha len over louche praktijken helemaal niet gebruiken. Of ze ook levensbe dreigend zijn voor Trumps presi- dentschap is minder duidelijk. Co hen stelt dat Trump een handlanger was bij het overtreden van de kies wet - niet in een samenzwering met het Kremlin, de verdenking waar speciaal aanklager Robert Mueller onderzoek naar doet. Aan dat onder zoek kan Cohen wel gaan meewer ken, eventueel in ruil voor strafver mindering. Cohen heeft bruikbare informatie, suggereerde zijn advocaat al op MSNBC, en zou die 'graag' met Mueller delen. Afzettingsprocedure Republikeinen in het Congres blij ven opvallend stil na de onthullingen - ze willen de steun van fanatieke aanhangers van Trump niet verliezen en houden de door schandalen ach tervolgde president de hand boven het hoofd. Welke politieke conse quenties de aantijging van Cohen heeft, zal pas in november blijken, als de Democraten in verkiezingen de meerderheid in het Huis van Afge vaardigden kunnen heroveren. Als dat lukt, is een afzettingsprocedure tegen de president ineens geen fanta sie meer. Er ligt nu een concreet ver grijp dat het Huis een reden kan vin den om te proberen de president weg te sturen - ook als geen sprake blijkt van het vaak vermoede, maar nog al tijd nooit bevestigde akkoordje met Rusland. Trump en zijn team houden de VS vooral voor dat het allemaal niet zo erg is. „Iedere kandidaat overtreedt de kieswet", vertelde advocaat Alan Dershowitz de kijkers van FoxNews. Barack Obama kreeg daarvoor een boete, haalde Trump zelf op Twitter aan - zonder erbij te zeggen dat het toen om administratieve fouten ging, niet om clandestien zwijggeld voor twee minnaressen. incl. diner 3 dagen Zeist**** 3dgn Brabant HP**** donderdag 23 augustus 2018 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting GO Cohen is wel een serieuze bedreiging Karlijn van Houwelingen Los Angeles Michael Cohen (r) coördineerde de betalingen aan een pornoster en een naaktmodel met 'een presidentskandidaat', verklaarde hij. Cohen werkte alleen voor Trump. FOTO REUTERS - Larry Davis (advocaat) imj 1 Voor maar: Ontdek bourgondisch Oldenzaal,vlakbij de Duitse grens. Tip: Landgoed Singraven 2 nachten in 3* Fletcher Hotel De Grote Zwaan (7,8) 2 keer een uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een 3-gangen diner, gratis wifi en parkeren Aankomsten t/m decemer. Betaal pas bij aankomst! 4* Hotel Theater Figi, Zeist (8,3) 4* Hotel De Postelse Hoeve (7,8) Incl. koffie met gebak bij Slot Zeist 2x een 3-gangen diner fietsroutes 2 nachten incl. ontbijt Jt/I 50 nachten incl. ontbijt q j* Gratis wifi en parkeren O4** Gratis wifi en parkeren O J#™

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8