6 HoeJos Brech na 20 jaar tegen de lamp liep i DE ZAAK NICKY VERSTAPPEN PETER R. DE VRIES „Al die jaren stond je voor ons klaar", zei de moeder van Nicky Verstappen gisteren tegen hem. Zonder zijn inzet was de zaak vermoedelijk nooit opgelost - net als zoveel andere. Ode aan Peter R. de Vries, waarheidsvinder. r gebeurde iets op merkelijks, gisteren aan het einde van de persconferentie over de zaak-Nicky Ver stappen. Peter R. de Vries kreeg het woord, recht streeks op televisie. Dat is op zich niet zo speciaal, dat gebeurt vrijwel elke dag mini maal wel een keertje. Maar voor één keer waren de reacties op soci ale media op de misdaadverslagge ver eens niet zuur, vilein of haat dragend van toon. Peter Rudolf de Vries werd door veel Facebookgebruikers en Twit- teraars bedankt voor zijn niet afla tende inspanningen in de gruwe lijke zaak. Al die uitzendingen die de misdaadverslaggever wijdde aan de kindermoord die maar niet onopgelost werd. Al die zondag avonden op SBS6, terwijl de kijk cijfers bepaald niet toenamen. Weer die foto van vrolijke Nicky, zijn geëmotioneerde ouders, beel den van de Brunssummerheide, de sonore, maar vastberaden stem van De Vries. Weer een aankno pingspunt, een (dwaal)spoor, een op het oog onbetekenend detail, een ontwikkeling, een verdachte. Maar bovenal: weer geen oplos sing. Vrijwel wekelijks en dikwijls va ker had hij contact met Berthie, Peter en Femke Verstappen, de ou ders en zus van Nicky Verstappen. Twintig jaar lang. Geen journalist die meer tijd besteedde aan deze zaak dan Peter R. de Vries, terwijl hij verder toch ook niet stilzat. Zonder hem had Ronald P. nu niet in de cel gezeten voor de moord op Christel Ambrosius in Putten, maar waren Wilco Viets en Herman du Bois levenslang on terecht de daders geweest. Zonder hem is het maar zeer de vraag of Jasper S. ooit was gearres teerd voor de moord op Marianne Vaatstra. Ineen zaak als deze heeft u nooit een alibi om te zwijgen Zonder hem was de Posbank- moord, waarbij huisschilder Alex Wiegmink om het leven werd ge bracht, waarschijnlijk niet opge lost na ruim dertien verschrikke lijke jaren voor zijn nabestaanden. Zonder hem waren de lichamen van Marion van Buuren en hun dochter Romy, vermoord door vriend/vader Okan O., nooit ge vonden in de duinen - vijfjaar na hun onbeschrijfelijke dood. O ja, tuurlijk, er is ook een an dere Peter R. de Vries. De man die geen talkshowstudio voorbijloopt zonder zijn dwingende mening te geven over misdaad, Ajax, Geert Wilders en collega's. Dat is Peter R. de Vries als leraar Duits, die geen moment twijfelt aan zijn ei gen gelijk. Die Peter R. de Vries was er gis teren niet in Maastricht, bij de persconferentie. Wel de ongescho ren moordenoplosser die tegen de tranen vocht. En verloor. Die Ne derland smeekte om mee te hel pen om de verdachte van de moord op Nicky Verstappen te pakken. Die met trillende lippen en stem bibberde: „In een zaak als deze heeft u nooit een alibi om te zwijgen." Vlak daarna verwoordde Nicky's moeder Berthie het mooier dan wie ook, voordat ze Peter R. de Vries innig omhelsde: „Als we jou niet hadden gehad... Al die jaren stond je voor ons klaar." donderdag 23 augustus 2018 GO Twintig jaar lang wordt Jos Brech niet als verdachte gezien. Dat hij in de nacht na de vondst van Nicky langs de plek des onheils fietste, wordt niet als ver dacht bestempeld. In mei 2001 wordt hij nog wel twee keer als getuige ge hoord, maar de politie ziet geen aanwijzingen om hem verder te onderzoeken. In 2009 beschikt de poli tie over het dna-profiel dat op de kleding van Nicky is aangetroffen en worden 144 mannen geselecteerd om dna af te staan. Het gaat vooral om mannen uit het dorp Heibloem. Brech zit er niet bij: hij wordt nog steeds gezien als toevallige pas sant. „Met de kennis van nu hadden we dat anders aan gepakt'", zegt politiechef Ingrid Schafer-Poels. In 2017 starten politie en justitie een grootschalig dna-verwantschapsonder- zoek. Hiervoor worden 1500 mannen specifiek uitgeno digd, allemaal omdat ze op één of andere manier in het dossier voorkomen. Hier zit Brech wél bij. In november bellen agenten twee keer bij hem aan om hem te bewe gen tot deelname, maar hij doet niet open. Ze laten een brief achter. Enkele weken daarna belt een familielid van Brech: hij zit in het buitenland, reist door Frankrijk, maar laat via het familielid weten in maart 2018 weer naar Nederland te komen en dan dna te zul len afstaan. Maar in maart is er nog al tijd geen spoor van de Lim burger. Als de familie in april aangifte doet van vermis sing, begint de politie een specifiek onderzoek naar zijn vermissing. Hij is dan nog geen officiële verdachte in de zaak Nicky. Familie geeft kleding van Brech aan de politie voor dna-onderzoek. Dit materi aal wordt naar het NFI ge stuurd, om te vergelijken met het dna-profiel op de kleding van Nicky. Twee fa milieleden van Brech staan daarvoor ook dna af. In juni komt het antwoord: er is een match. Het dna op de kleding van Nicky is dat van Brech. De enige vraag is: waar is hij? Als we Peter R. toch met hadden... Peter R. de Vries smeekte Nederland gisteren om mee te helpen de verdachte te pakken, fotosanp, ericbrinkhorst,marcohofsté Jeroen Schmale Maastricht - Peter R. de Vries c/ndc l y/c is ut Z B looeo c>fti£iosT TKir1 tin oir Herinneringsplek voor Marianne Vaatstra. Viets en Du Bois met De Vries in 2001. Gedenkteken voor de Posbankmoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6