I Vrijwilligers staan niet in de rij voor De Bende van het Strand 8 Italiaanse Amatrice kruipt weer uit het dal €1500 Het gaat moeizaam allemaal. Maar het is ook niet niks om een zeven honderd jaar oud centrum, dat gro tendeels in puin ligt, weer leefbaar te maken. Ook de verouderde on dergrondse infrastructuur ligt aan gort en moet op de schop. „Verge lijk het maar met Zierikzee", zegt Wobben. „Stel je voor dat de bin nenstad nagenoeg tegen de vlakte ligt. Huizen en gebouwen in Poort ambacht zijn zwaar beschadigd, net als in de dorpen tot zo'n dertig ki lometer in de wijde omtrek." Op 23 augustus is het op de kop af twee jaar geleden dat het bergge bied in centraal Italië hevig schudde. In totaal 339 mensen kwa men om het leven, toont Wobben de kille cijfers op een lokaal ge denkteken. Stel je voor dat de binnenstad van Zierikzee tegen de vlakte ligt "fi tm De toen twaalfjarige Elisa en haar moeder namen het initiatief voor het uitgeven van een zelfgeschre ven boekje, La Befana, een verhaal over een vriendelijke Italiaanse heks. Zeshonderd stuks zijn er ver kocht, en in combinatie met andere acties goed voor zo'n vijfduizend euro. Dat geld overhandigden ze persoonlijk aan burgemeester Ser gio Pirozzi. Het wordt gebruikt voor de in richting van een nieuwe school. Een tweede cheque van 1500 euro (en een beamer) overhandigde Elisa vorige maand aan zijn vrouw Teresa; dat bedrag was een donatie van Dante Alighieri Zeeland in ver band met de opheffing van de Mid delburgse sociëteit. Noodwoningen De bewoners van wie de huizen werden verwoest, zijn inmiddels allemaal ondergebracht in nood woningen aan de randen van het dorp. Vorig jaar moest een aantal men sen de barre winter nog in caravans doorbrengen. Een dik pak sneeuw en een lawine zorgden toen voor nieuwe problemen. Het lyceum is inmiddels her opend in een complex van fleurige bouwketen met een groot centraal dak erover. Naast deze noodschool is met de nieuwbouw begonnen. Een opsteker is, vertelt Wobben, dat ouders uit heel Italië hun kind nu naar het lyceum sturen om daar de speciale opleiding in bergbe klimmen, mountainbiken en aan verwante sporten te volgen. En met de opening van een ontmoetings centrum en een overdekt winkel complex inclusief apotheek, lijkt het normale leven in Amatrice weer een beetje z'n weg te vinden. De Bende van het Strand heet de stichting die de Scharendijkenaar heeft opgericht om de stranden van Schouwen-Duiveland schoon te maken. Al weken is De Vries bezig mensen te mobiliseren. Dat valt alleen een beetje tegen. „Iedereen heeft wel een sticker op zijn auto dat ze een band hebben met Schouwen-Duiveland, maar ik merk er nog maar weinig van. Ik heb nog maar een paar vrijwilligers. ledereen heeft wel een sticker dat ze een band hebben met Schouwen-Duiveland, maar ik merk er nog maar weinig van Daarom ga ik langs scholen om te vragen of leerlingen willen helpen." Om scholen over de streep te trekken, heeft De Vries Tatjana Kooman van Tat's Patat bereid ge vonden de vrijwilligers na het ver zamelen van afVal gratis van frietjes te voorzien. Zoals het plaatselijke administratiekantoor de boekhou ding pro deo op zich wil nemen, een lokale webdesigner de website gra tis bouwt en een horecagroothandel zorgt voor lunchpakketten. Ook sponsoren voor een grote aanhang wagen heeft De Vries al gevonden: „Half Renesse doet mee!" Of de vrijwilligers hun broodjes kunnen nuttigen in het voormalige jeugdhonk, is nog niet zeker. Eige naar Zeeuwland is enthousiast, maar er bestaan nog afspraken met de gemeente Schouwen-Duiveland. „De komende tijd gaan we bekijken wat meneer De Vries wil en wat mogelijk is", legt wethouder Ankie Smit uit. De Vries wil schone stranden. „En daar ga ik voor zorgen ook. We beginnen aan de Brouwersdam. Als ik eenmaal ben begonnen, gaat het vast vanzelf lopen." IN DE REGIO Open atelier Kunstenaars ontmoeten Hardlopen MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 23 augustus 2018 SD Hulp sterkt het verwoeste dorp Graziella Furfanelli, Frans Wob- ben en hun dochter Elisa uit het Schouwse Serooskerke ont sprongen twee jaar geleden maar nét de aardbeving in het Italiaanse Amatrice. Ze zetten vervolgens een actie op touw om het dorp te helpen. De aardbeving is vandaag exact twee jaar geleden. Het Schouwse gezin keerde er vo rige maand terug om met eigen ogen te zien hoe het met de we deropbouw gaat. Marcel Modde Serooskerke - Frans Wobben 5 McAtkHtieri Saini Elisa Wobben overhandigt een cheque en een Feyenoordbal aan Teresa, de vrouw van burgemeester Sergio Pirozzi. fotofranswobben Veel vrijwilligers heeft hij nog niet en het onderkomen is ook nog onzeker, maar Erik de Vries uit Scharendijke gaat over twee weken met vuilniszakken het strand op. Dat sowieso. Wendy Wagenmakers Scharendijke -Erik de Vries, initiatiefnemer BURGH-HAAM- STEDE Atelier en beelden tuin Daniëlle Orelio in Burgh-Haam- stede houdt zater dag en zondag een open atelier. Het werk van Daniëlle Orelio omvat bron zen beelden, kera mische tuinbeelden, schilderijen en sie raden. Atelier en beeldentuin zijn ge opend tussen 11.00 en 17.00 uur. ZIERIKZEE Tijdens de Haven dagen in Zierikzee komen kunstenaars Evelien Hullekus en Louky Scheltema naar galerie YEWEL aan het Ha venpark. Hun be zoek vindt zaterdag plaats. Er is gele genheid om de kun stenaars te ont moeten. Ze nemen beiden ander werk mee, dat nog niet in expositie is. BURGH-HAAM- STEDE Drie dagen achter elkaar hardlopen op bijzondere plekken in Zeeland. Dat kan tijdens de derde editie van de Zeeuwse Hard- BROUWERSHAVEN De Kunstcadeau winkel, 11.00-17.00 uur: Expositie; Grote Kerk, 11.00- 16.30 uur: Groeps- expositie; Tonnen- magazijn, 18.30- 21.45 uur: Drum band Apollo, 20.00- 22.30 uur: Boog schieten heren Zo diak; BRUINISSE Brusea, 10.00-16.00 uur: mosselen koken; BURGH-HAAM- STEDE Centrum, 10.00- 18.00 uur: Toeris- tenmarkt; Dorps huis de Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Bridge, 19.30-21.30 uur: Zangvereniging Zilt; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11.00 en 13.45 uur: Familie- rondvaart, 18.30 uur: Natuurvaart- ocht; DREISCHOR Museum Goemans- zorg, 11.00-17.00 uur: Museum ge opend; Trefpunt De Dorsvloer, 13.00- 17.00 uur: Bridge; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuud- ènde, 13.30-16.30 uur: Schilderen; Na tuurtuin, 14.00- 18.00 uur: Knutse len; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30- 15.30 uur: Koersbal- middag van dAntilo- pen; 18.45 -19.30 Drumband Nieuw Leven; 19.45 loop3Daagse die morgen, zaterdag en zondag plaats vindt. Het evene ment begint met een loop over 7 ki lometer in Ritthem. De deelnemers starten en finishen in Fort Rammekens, dat speciaal voor het evenement wordt opengesteld. Op zaterdag staat de Halve Marathon van Burgh-Haam- stede op het pro gramma. Zondag wordt gelopen op Neeltje Jans. Wie mee wil doen kan zich nog aan melden door te mailen naar hard- loop3daagse@ gmail.com. -22.00 Muziekver eniging Nieuw Leven; Waters noodmuseum, 11.00 en 13.00 uur: rond leidingen; RENESSE Centrum, 14.00- 18.00 uur: Straat theater, Alles-in- éénfiets; Dorpshuis, 19.30 uur: Klaver- jasclub en Biljart vereniging i.O.; 19.30 uur: Yoga Steffine; Jacobus- kerk, 20.00 uur: Zo meravondconcert Trio Les Amis ZIERIKZEE Havenplein, 09.00- 16.00 uur: Weekmarkt; Het Luitje, 10.00-12.00 uur: Zeehondens afari; Nieuwe Haven, 18.00 uur: Start Havendagen. RINGSTEKEN OUWERKERK Ringrijden is inmiddels niet meer weg te denken uit Ouwerkerk. En dat terwijl er vijfjaar geleden nog helemaal geen evenement was. Het jaarlijkse Krekenfeest was ter ziele gegaan. „Er móest iets gebeuren, anders zou het dorp in slaap vallen", vertelt Cora Neele. Met een ge denkwaardig harde klap op de bar van Knipcafé De Barbier zette ze indertijd haar statement kracht bij. Spontaan werd toen besloten een groepje paardenliefhebbers op te trom melen en een ringsteekwedstrijd te organiseren. Zaterdag 8 september zijn de ringrijders vanaf 13.00 uur in actie te zien. Ook is er een braderie en live muziek, foto benjamin bouwman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57