I WtÊ 4 DE ZAAK NICKY VERSTAPPEN VERDACHTE JOSBRECH Hij kan weken de bossen ingaan zonder telefoon. Een teruggetrokken eenling. Sinds gisteren kent heel Nederland Jos Brech als de verdachte in de zaak Nicky Verstappen. Al in 1985, dertien jaar vóór de ge welddadige dood van Nicky Ver stappen, komt Jos Brech in beeld bij justitie. De dan 22-jarige Brech is verdachte in een zedenzaak, maar wordt nooit veroordeeld, onduide lijk is waarom. De Wet op Archief beheer verplicht het OM dossiers na verloop van jaren te vernietigen. Hoe frustrerend dat nu ook is voor justitie: van de stokoude zaak van Brech zijn nu slechts een handvol trefwoorden terug te vinden: 'Jos Brech', 'zedenzaak' en 'gesepo neerd.' Brech kwam in dossier voor als 'toevallige passant' bij de plaats delict Van belang is het wel. Zeker als Jos Brech ook de man is uit dat kleine Limburgse krantenartikeltje van juli 1985. Daarin staat dat een man uit Simpelveld (waar Brech toen woonde) een bekentenis heeft afge legd over ontucht met vier jongens. Een bekentenis! Toch mocht hij weer gaan. Justitie kan niet bevesti gen dat die Simpelvelder inderdaad Jos Brech was, maar gaat dat nu on derzoeken. „We willen het weten", zegt een woordvoerster. „En even tueel contact zoeken met slachtof fers uit die tijd." Getuige De zedenzaak uit 1985 had veel eer der dan pas nu, de doorbraak in de zaak Verstappen kunnen zijn. Want in de nacht van 11 op 12 au gustus 1998, om half één 's nachts, komt Brech opnieuw in beeld. Hij fietst langs de plaats delict waar overdag het lichaam van Nicky is gevonden. Een marechaussee be waakt de plaats en noteert Brechs naam als 'passant'. In mei 2001 doet de politie opnieuw groot onder zoek en wordt Brech tweemaal ge hoord als getuige. Hij blijft buiten beeld als verdachte. Om die reden wordt niet in het archief gezocht naar zijn naam. De zedenzaak uit 1985 komt niet bovendrijven. In augustus 2008 zijn er via nieuwe technieken goede dna-spo- ren te vinden op kleding van Nicky. De politie vraagt daarna 144 perso nen vrijwillig dna af te staan. Jos Brech zit daar niet bij, omdat hij slechts te boek staat als 'toevallige passant'. Opnieuw blijft die oude zedenzaak met zijn naam uit 1985 als keiharde aanwijzing verstopt in het archief. Geruchten Ondertussen heeft Brech zich in 2002 teruggetrokken uit de scou ting. Volgens een bekende van Brech, die eind jaren 90 ook in de Limburgse scoutingwereld zat, leidde Brech jongens van 10 tot 14 jaar. Na 'geruchten' dat hij twee kinderen zou hebben betast - niet bij de scouting overigens - zou hij zijn vertrokken. Geruchten die de politie nooit bereiken. Het grote dna-verwantschapson- derzoek waar justitie in 2017 mee begint, leidt uiteindelijk wel naar Jos Brech. De naam die de mare chaussee noteerde in 1998 komt op een lijst van 1500 namen die wor den opgeroepen. Maar Brech komt niet. Vanaf november belt de politie enkele keren bij hem aan. Wild- kampeerder Brech blijkt op reis, be looft zijn dna nog af te staan, maar komt nooit. Vanaf februari 2018 hoort niemand meer van Jos Brech. Hij lijkt zijn verdwijning zeer goed te hebben voorbereid. Iemand spreken zonder een beklijvende indruk achter te laten: dat kan Jos Brech als geen ander, zeg gen verschillende mensen die hem kennen. Je kunt met hem praten zonder hem ook maar een beetje te leren kennen, ontdekte bijvoorbeeld Siegurd van Leusen, die Brech een jaar of twee geleden voor het eerst ontmoette. Urenlang zaten ze in september nog samen in de auto, op weg naar de Vogezen: „Maar niemand wist echt wie hij was. Hij was totaal op zichzelf, een eenling, niet echt een pra ter." Mensen uit Simpelveld, waar hij het grootste deel van zijn le ven woonde, noemen hem vriendelijk. Maar ook 'een beetje een raar mannetje', die lang bij zijn moeder bleef wonen. Een te ruggetrokken, verlegen man die zich altijd per fiets verplaatst, maar die je verder snel vergeet. Zo vergaat het twee mare chaussees blijkbaar ook, als ze de dan 35-jarige Brech in 1998 zien passeren bij de Brunssummer- heide, kort na de dood van Nicky Verstappen. Een toevallige pas sant, zo gaat hij het dossier in. Hij wordt jaren later nog twee keer als getuige gehoord, maar er gaan geen alarmbellen af. Nooit - tot dit jaar - wordt de mogelijk heid serieus onderzocht dat hij echt iets met de tragische zaak te maken kon hebben. Als je weinig zegt, kun je ook weinig verklappen. En zo sleept Brech al die jaren een gruwelijk geheim met zich mee. Bevlogen Zo teruggetrokken als hij is in het bijzijn van volwassenen, zo bevlogen en betrokken is hij als er kinderen in de buurt zijn. Hij werkt een paar jaar in een peu terspeelzaal, helpt bij het kinder vakantiewerk, en is een tijdlang 'ontzettend actief in het Zuid- Limburgse scoutingwereldje, melden betrokkenen. Hij sluit zich aan bij verenigingen in Heerlen en Nuth, veelal als groepsleider van de verkenners, jongens van 11 tot 14 jaar. Een lid van een Heerlense scoutingclub kent hem als een 'enorm bevlogen' vrijwilliger. Een ander: 'Hij deed echt heel veel met die kinderen.' Die bevlogenheid is niet ge noeg voor een leidinggevende functie bij de scoutingvereniging in Nuth. „Hij was gewoon niet geschikt", zegt Jo Dirks, die Brech indertijd meemaakte. Vol gens een collega-vrijwilliger van destijds trok Brech zich plotse ling terug uit de scoutingwereld, nadat er geruchten gingen dat hij twee kinderen had betast. „Niet bij de scouting overigens. Ik heb hem daarna nooit meer gezien." In 2002 zegt hij zijn lidmaatschap definitief op. In de jaren die volgen, blijft hij geregeld weken tot zelfs maan den bij zijn zus, honderden kilo meters verderop in Veendam. Daar kunnen buurtbewoners woensdag maar moeilijk geloven dat de vermoedelijke moorde naar van Nicky Verstappen die 'lieve ome Jos' was. „Die altijd zo leuk was met de pleegkinderen van zijn zus." Brech praat weinig met andere mensen, maar met de kinderen doet hij wel veel. Lange wandelingen maken bijvoor beeld. Betaald werk doet Brech dan al jaren niet meer. Liever gaat hij op allerlei plekken in Europa diep de natuur in. Wandelen, stil zijn, overleven. Met behalve kampeer- spullen, zakmes en altijd dat niet te ontlopen geheim in zijn rug zak. Tussen de bomen, in grotten, in afgelegen hutten, daar is die gruwelijke geschiedenis veilig. Terwijl de politie in Limburg het ene dwaalspoor na het andere volgt en de familie van Nicky gek wordt van onzekerheid, be- donderdag 23 augustus 2018 GO Zedenzaak van Brech bleef te lang onopgemerkt Had justitie maar eerder in het archief gezocht naar de naam Jos Brech. Meerdere keren dook hij op in het dossier van de moordzaak Nicky Verstappen. Maar nooit kwam die oude ze denzaak uit 1985 bovendrijven. Victor Schildkamp Maastricht A Brech wordt enkele keren ge hoord als getuige. Hij bleef bui ten beeld als verdachte. Nu is hij SpOOrlOOS. FOTOFACEBOOK Chris van Mersbergen, Niels Klaassen en Raymond Boere Maastricht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4