Goese loverboy (22) loopt ten onrechte vrij rond Koelhuis Reimerswaal krijgt gelijk over uitbreiding buurman II 10 ZE DANSTHEATER WIEK Zeeland Nazomerfestival Na afloop hoorde ik gemurmel over de nietige mens, de tredmo len van het leven, dat de wiek symbool staat voor de dwin gende, uitputtende sleur van alle dag. De voorstelling draaide op muziek van onze eigen Douwe Eisenga uit Middelburg. Stu wende ritmes, bijna hallucine rende herhaling - zo mooi, ik ben misschien al twintig jaar in de ban van zijn muziek. Logisch dat theatermaker Boukje Schweig- man hem heeft omarmd. Voor Wiek slaat Eisenga de maat, hij re geert de dans en bepaalt hoe snel de wiek wentelt. Op Neeltje Jans draait een extra molen deze dagen. Aan de voet van een windturbine wentelt de Wiek van Boukje Schweigman op muziek van Douwe Eisenga. Betoverend, dwingend, onontkoombaar. Pfoeh, even bijkomen. Nee, ik kom net terug van Neeltje Jans, van de dansvoorstelling Wiek. Ja en nee. Wat ik bedoel: als er ie mand zou moeten bijkomen, dan zijn het de drie danseressen wel. Maar ik moet zelf ook uitpuffen. Adembenemend, zo mooi vond ik het. Ken je Neeltje Jans, het natuurge bied? Ze hebben daar een ronde danspiste gemaakt, pal onder één van de grote windturbines. Je verzamelt bij de ingang van Deltapark Neeltje Jans. Daar mag je ook parkeren. Achter een slag boom, voor 5 euro, dat had ik niet verwacht in het buitengebied. Vandaar wandel je zo'n tien minuten naar het openluchtthea tertje. Over de duintjes, een pad tussen de struiken en langs het water. De maan weerspiegelt in de Oosterschelde. Hoog in de lucht hoor je, als je goed luistert, de wieken suizen van de wind turbines. Zo kom je in de stem ming. Niet alleen de wandeling, ook de voorstelling zelf brengt je in een andere wereld. Je komt binnen in wat nog het meest lijkt op een arena voor wagenrennen. Een rond speelveld met een vloer van keurig aangeharkt zand. Er is meteen beweging, omdat er een horizontaal bevestigde, driear- mige wiek ronddraait. Als je het voor ogen wil hebben: zie de ar men van de wiek als lange, witte boekenplanken, die krap een halve meter boven het zand rond draaien. Ik heb even gekeken, naar mijn idee maakte de wiek op het toneel evenveel omwentelin gen als die van de windturbine, hoog boven ons hoofd. Dan moet je echt gaan kijken. Er zijn drie toegangspoorten. Zo heeft elke danseres een eigen en tree. Ze stappen binnen, met een blik van: waar ben ik nou terecht gekomen? Best spannend. Want hoe gaan ze om met de rond draaiende wiek? Aanvankelijk zijn ze verrast als de armen van de wiek hen dwingen om in be weging te komen. Op blote voe ten. Eerst lijken ze weigerachtig. Dan, na verloop van tijd, krijgen ze er plezier in en dagen ze de wiek uit om hen te volgen. Wat ik wel bijzonder vind: af en toe stap pen, dansen ze recht op je af. Als of je als publiek deel uitmaakt van hun wereld. Loeihard, om bang van te wor den. Nadat de danseressen zich met de wiek verzoend lijken te hebben, er mee kunnen spelen, wordt die bedreigend. Ze moeten rennen en duiken om de zwie pende armen te ontwijken. Met een uithoudingsvermogen a la Maarten van der Weijden, zo voelt het als je hen bezig ziet. En ondanks die uitputtingsslag blijft het dans - hun vallen, duiken, springen, tijgeren levert een ge orkestreerd schouwspel op. In het zand bijten krijgt een nieuwe be tekenis. Ik was bij de eerdere ZNF-uit- voering, negen jaar geleden ach ter de skihal bij Terneuzen. Toen heb ik mijn handen blauw ge klapt. Dat doe ik nu weer, nog harder. De Goesenaar kreeg in totaal vier jaar cel in twee verschillende zaken. Beide draaiden om het in de prosti tutie brengen van een minderjarig meisje. Toen hij twee derde van zijn straf in de ene zaak erop had zitten, werd hij vervroegd in vrijheid ge steld. Dat is op zich niet ongewoon. Maar omdat er nog hoger beroep liep in die zaak, had dat niet gemo gen. Wat het Openbaar Ministerie (OM) betreft, heeft de man in elk geval nog lang niet genoeg gezeten. Het eiste gisteren voor het hof in Den Bosch zes jaar cel tegen de man in beide prostitutiezaken. Advertentie Het toen 17-jarige meisje uit Vlis singen werd in november 2014 ge vonden in een huis in Middelburg. De week ervoor bracht de 22-jarige Goesenaar haar samen met een vrouwelijke medeverdachte naar een chalet op camping Stelleplas in Heinkenszand. Daar werden foto's van het meisje gemaakt en werd een advertentie opgesteld. Ook zouden de Goesenaar, zijn vrouwe- De gevolgen van deze uitspraak zijn echter nog onduidelijk. De provin cie moet een nieuw besluit nemen, maar de uitbreiding van de afval verwerker is al gebeurd. Het voedselopslagbedrijf stapte vorige maand naar de Raad van State om een besluit van het pro vinciebestuur aan te vechten. Dat verleende aan buurman Sinke een vergunning om een extra sorteer- loods van tien meter hoog te bou wen. Dat dient als puinbreker. Vol gens het koel- en vriesbedrijf wordt Sinke te groot. „We zitten naast een vuilnisbelt", zei de eigenaresse vo rige maand tegen de Raad van State. De vergunning is in strijd met het bestemmingsplan en had niet lijke medeverdachte en een manne lijke medeverdachte daar afspraken hebben gemaakt over de verdeling van de opbrengst. Het meisje had tenminste veer tien klanten. Ook zij moesten zich eind 2016 voor de Middelburgse rechtbank verantwoorden. Afwezig De 22-jarige Goesenaar durfde gis teren niet voor het hof te verschij nen, bang dat hij zou worden vast gezet. Zijn advocaat Maarten Pij nenburg was er wel. Volgens de raadsman was zijn cliënt er niet bij toen op Stelleplas over prostitutie werd gesproken. Dat zou ook blij- Het meisje (17) had tenminste veertien klanten. Zij moesten zich verantwoorden ken uit verklaringen die de vrouwe lijke medeverdachte in hoger be roep heeft afgelegd. Haar verklarin gen hebben volgens Pijnenburg 'de bodem onder het bewijs weggesla gen'. De 29-jarige mannelijke mede verdachte uit Arnhem heeft zijn hoger beroep ingetrokken. Dat ver telde zijn advocate gisteren bij het hof. Hij kreeg eind 2016 vier jaar cel. Het hof doet uitspraak op 5 sep tember. verleend gemogen worden, vindt de Raad van State. De rechtbank oordeelde eerder ook al zo, maar te gen dat besluit gingen de provincie en de gemeente Reimerswaal in be roep. Ze vangen nu bot. Capaciteit De provincie moet nu van de Raad van State een nieuw besluit nemen dat wel door de beugel kan. Het probleem is echter dat het gebouw We zitten naast een vuilnisbelt er al staat. Een oplossing zit moge lijk in het terugbrengen van de ca paciteit van de nieuwe puinbreker van 150.000 ton naar 100.000 ton per jaar. Dat zou, gaf Sinke vorige maand tijdens de zitting aan, een groot deel van het probleem oplos sen. Zowel Sinke als het provincie bestuur heeft daar wel oren naar. donderdag 23 augustus 2018 21 augustus t/m 1 september Heeft zo'n voorstelling ook een diepere betekenis? Jan van Damme RECENSIE Hard gefietst? Hmm, dans. Puf je daarom zo? Wat is er te zien dan? Het klinkt best sprookjesachtig. Zo'n bühne, die lijkt me niet echt geschikt voor dans. Gaat die harder draaien dan? Een 22-jarige Goesenaar die eind 2016 werd veroordeeld omdat hij een 17-jarig meisje uit Vlissingen tot prostitutie dwong, loopt ten onrechte vrij rond. Dat bleek gisteren tijdens de behan deling van zijn zaak in hoger be roep. Den Bosch Koel- en Vrieshuis Reimerswaal klaagt terecht over de vergun ning die de provincie heeft ver leend voor uitbreiding van afval verwerker Sinke aan de Nishoek in Kruiningen. Dit heeft de Raad van State gisteren bekendge maakt. Adri Klinkenberg Kruiningen - Eigenaresse Koel- en Vrieshuis Reimerswaal Wiek, danstheater Zeeland Na zomerfestival: vandaag, 24, 25 en 28 t/m 31 aug. en 1 sept., Windpark de Bouwdokken Neeltje Jans, 20.00 uur. De piste van Wiek op Neeltje Jans. foto lex de meester In het zand bijten, maar met verve

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38