Odensehuis biedt al vijfjaar luisterend oor Middelburg vindt kunstwerk ook voor vriendenprijs te duur 8 Zegen voor dementerende en mantelzorger Hans de Bruin uit Middelburg en Herman Broedelet uit Vlissingen komen graag naar het Odensehuis. De gevorderde leeftijd speelt de he ren, beiden 86, soms parten. Ze merken dat ze wat vergeetachtiger worden en kampen met wat licha melijk ongemak. Gelijkgestemden „Maar het wekelijks bezoek aan het Odensehuis is telkens een feestje", zegt De Bruin. „Vanaf de eerste keer dat ik een halfjaar geleden binnen stapte, kijk ik telkens uit naar het volgende bezoek. Gezellig kletsen met gelijkgestemden, elkaar op vriendschappelijke wijze in de ma ling nemen én lekker eten." Ook Vlissinger Johan Tuinstra (74) is zeer regelmatig in het Oden sehuis te vinden. Hij bezocht het eerst samen met zijn vrouw, maar die is twee jaar geleden opgenomen in Ter Reede. „Ook in mijn eentje ga ik nog graag naar het Odense huis. Ik hoef minder te doen als mantelzorger, maar ik vind het heel waardevol dat ik hier met al mijn vragen terecht kan. Bovendien beu- Ook in mijn eentje kom ik graag. Ik kan hier met al mijn vragen terecht ren anderen - verpleegkundigen, mantelzorgers én dementerenden - me vaak op als ik een beetje gede primeerd ben." Broedelet, De Bruin en Tuinstra waren gisteren drie van de tiental len bezoekers van het lustrum feestje van Odensehuis Walcheren aan het Pablo Picassoplein. De op vang voor dementerenden, naasten en mantelzorgers werd in 2013 in gebruik genomen naar het voor beeld van een opvanghuis in het Deense Odense. In die vijf jaar heeft het Odensehuis zich meer dan bewezen, memoreerde burge meester Bas van den Tillaar in een jubileumtoespraak. Dementie Geheugenstoornissen en dementie - steeds meer ouder wordende mensen lijden er aan. Omdat in de huidige maatschappij mensen steeds langer thuis wonen, is het nog belangrijker degenen die moeite hebben volwaardig aan de samenleving deel te nemen, te hel pen en te ondersteunen, betoogde Van den Tillaar. Walcheren mag er trots op zijn dat die hulp onder meer in het Odensehuis wordt ge boden, vindt de burgemeester. Van den Tillaar sprak nadrukke lijk over het Odensehuis Walche ren. Eind vorig jaar was sprake van een vertrek van Middelburg en Veere, die minder bijdrage wilden betalen. Voorzitter Dick van den Bout van Stichting Odensehuis Walcheren (en ook van het Lande lijk Platform Odensehuizen) hoopt de nieuwe colleges van de drie ge meenten er binnenkort van te over tuigen het oude beleid en de oude financieringsregeling in stand te houden. Hij wijst er op dat een ei gen opvanghuis gemeenten veel meer geld kost; zo betaalt Schou- wen-Duiveland meer dan een ton voor 'haar' Odensehuis. Dat schrijven B en W aan de ge meenteraad. Die hadden in juni al besloten het kunstwerk niet te ko pen: in tijden van bezuinigen wilde de raad niet zo veel geld uitgeven aan een kunstwerk. Middelburg ver hoogt de ozb en bezuinigt op zorg om de financiële positie te verbete ren. Destijds vroeg Atelier Van Lies hout nog 114.000 euro voor zijn kunstwerk Huis. Na overleg met Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland (CBK) haalde hij 50.000 euro van de prijs af. Hij hoopt dat Middelburg het koopt, omdat het populair is en zeker voor kinderen een mooie introductie is op kunst. Maar ook die 64.000 euro vinden B en W te veel. Volgens het college lukt het niet de prij s nog verder om laag te brengen. En CBK ziet geen kans extra geld te vinden. Van Lies hout heeft de gemeente aangeboden het kunstwerk nu in bruikleen te nemen en pas in 2020 te betalen, óf het nu te kopen maar het bedrag in vier jaarlijkse termijnen te betalen. Dan kan de gemeente ervoor sparen. Maar daarmee wordt het kunst werk niet goedkoper. Inclusief btw gaat het dan om 67.840 euro en daar komen nog kosten bij voor defini tieve plaatsing op het plein bij de Lange Jan en maatregelen voor be scherming bij valpartijen. Daarom zullen B en W geen nieuw voorstel doen aan de raad voor de aankoop. Jammer Atelier Van Lieshout vindt dat jam mer, zegt tentoonstellingsmanager Suzanne Boersma. „Wij hadden graag gezien dat het in Middelburg blijft staan, want we hebben het ge maakt met het oog op de stad." Nog goedkoper kan het kunstwerk niet worden aangeboden, zegt zij. „Kunstwerken zijn waard wat ze waard zijn." Het kunstwerk blijft tot ergens in september op het Koorkerkplein staan. Boersma kan nog niet zeggen wanneer het wordt teruggehaald. Waarschijnlijk wordt dat na de raadsvergadering op 10 september. IN DE REGIO Hardlopen rond Fort Rammekens Concert in Oostkerk Open tuin 't Puntje MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 23 augustus 2018 WA Een luisterend oor, een opbeu rend woord én vooral veel gezel ligheid biedt het Odensehuis in Vlissingen aan dementerenden én mantelzorgers op Walcheren. René Hoonhorst Vlissingen - Johan Tuinstra, bezoeker De gemeente Middelburg koopt het kunstwerk Huis van Joep van Lieshout niet. B en W vinden het te duur. Bovendien zouden de kosten oplopen omdat er maatregelen genomen moeten worden om kinderen te bescher men als ze vallen. Er zijn al val partijen geweest. Maurits Sep Middelburg RITTHEM Drie dagen achter elkaar hardlopen op bijzondere plekken in Zeeland. Dat kan tijdens de derde editie van de Zeeuwse Hard- loop3Daagse die morgen, zaterdag en zondag plaats vindt. Het evenement be gint met een loop over 7 kilometer in Ritthem. De deelnemers starten en finishen in Fort Rammekens, dat speciaal voor het evenement wordt opengesteld. Op zaterdag staat de Halve Marathon van Burgh-Haam- stede op het pro gramma. Zondag wordt gelo pen op Neeltje Jans. Wie mee wil doen kan zich nog aanmelden door te mailen naar hard- loop3daagse@ gmail.com. MIDDELBURG Organist Reitze Smits uit Utrecht geeft vandaag een middagpauzecon cert in de Oostkerk in Middelburg. Hij voert werken uit van Johann Sebas- tian Bach en Georg Böhm. Smits won prijzen op internationale concoursen en leidde als dirigent diverse koren en orkesten. Het concert begint om 12.30 uur. Toe gang is gratis. RITTHEM Sier- en moestuin 't Puntje in Ritthem houdt morgen een open tuin. De tuin is geopend van 13.00 uur tot 17.00 uur. De entree bedraagt 2,50 euro en is be stemd voor AME- CET kinderhulp. CHINESE RACKETSPORT 1 VLISSINGEN De Duitse gast zwiepte gisteren de met zand gevulde bal net zo makkelijk in de rondte als de leden van de Taiji Bailong Ball Vereniging Nederland tijdens de de monstratie van de Middelburgse club op het Vlissingse Bel- lamypark. De man blijkt thuis in Bentheim de Chinese rac- ketsport ook te beoefenen. Op Walcheren en andere Zeeuwse eilanden zijn nog slechts weinig mensen bekend met de chinese racketsport, vandaar dat de enige Zeeuwse club vaker demonstraties geeft, meldt instructeur Maya Lentze (foto). In oktober gaat de club actiever de boer op om de sport in eigen omgeving te promoten, foto ruben oreel AAGTEKERKE Dorpskerk, 19.30 uur: Jubileumcon cert Dresdner Kreuzchor BIGGEKERKE 't Klokuus, Kerk plein, 09.30-12.00 uur: Inloopochtend met koffie of thee DOMBURG; Strandpaviljoen Oase, 10.30-11.30 uur: Beachfitness met Miriam MIDDELBURG Marktplein, 09.00- 16.30 uur: Week markt; Plein 1940, 09.00-16.00 uur: Brocante Markt; 't Zwin 1,10.00-12.30 uur: Gratis inloop spreekuur Budget- coach Zeeland; Balie Zeeuws Mu seum, 11.15-12.45 uur: Rondleiding door het Abdijcom- plex; Balie in de Wandelkerk, 13.30 uur: Rondleiding 'Kijken in kerken en synagogen'; Kruit- molen, 14.00-16.00 uur: Bowlen voor senioren 50+; Koor kerk, Onder den Toren 5,15.00 uur: Miniconcert OOSTKAPELLE Dorpsstraat, 10.00- 19.00 uur: Seizoen- smarkt; Duinvliet- weg 6,11.00 en 13.30 uur: Terra Maris organiseert activiteit 'Kunst en vliegwerk'; Kantine Voetbalvereniging, Magnolialaan 33, 13.30 uur: A.V.O. Sportdorp wandel tocht; Infoknoop- punt 't Wachtertje, bij de Dorpskerk, 19.30 uur: Ontdek Oostkapelle, rond leiding met een gids VEERE Museum Veere, 12.00 en 14.30 uur: Vaartocht over het Veerse Meer met een zeilboot VLISSINGEN Mercuriusweg 19, 10.00-12.00 uur: Spreekuur Sociale cliëntenraad; Wijk centrum De Burge rij, 10.30-11.30 uur: Sport- en spelacti viteit voor 70+; Gymzaal De Hout- tuijn, Slangenburg 1, 16.00 uur: Kleuter- gym WESTKAPELLE Polderhuis, 10.00- 17.00 uur: Expositie Duitse fotograaf Wil Albertz. A Johan Tuinstra, regelmatige bezoeker, laat het zich goed smaken tijdens het lustrumfeest van het Odensehuis. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36