Nederland moet blijven importeren Franse peuter slikt losliggend wiet 13 Zware orkaan nadert Hawaï de vingers gaan snijden. De Chi nese sojabehoefte is zo onverzadig baar, dat de Aziaten uiteindelijk toch weer nederig bij de States zul len moeten aankloppen. Niet alleen economisch zijn de belangen rond soja gigantisch: dat geldt ook voor de belasting op het milieu. Sinds begin jaren 90 is de productie door bevolkingsgroei en de toegenomen consumptie van vlees, zuivel en eieren verdrievou digd, tot 345 miljoen ton. De gevol gen, vooral in Zuid-Amerika: het verdwijnen van miljoenen hectaren bos, savanne, grasland en moeras gebied. Dit draagt volgens weten schappers bij aan de klimaatveran dering. Nederland moet als tweede im porteur ter wereld zijn verantwoor delijkheid pakken in het bestrijden van de negatieve gevolgen van de sojateelt, stelt Gert van der Bijl van Solidaridad, een organisatie die zich inzet voor een duurzame economie. „Op zich doen bedrijven dat ook. De soja die via veevoer, vlees en zui vel uiteindelijk in de supermarkt te rechtkomt, voldoet aan het interna tionale RTRS-keurmerk, wat bij voorbeeld betekent dat er voor de teelt recent geen ontbossing heeft plaatsgevonden." Maar, zegt Van der Bijl: de soja die vanuit Nederland direct of indirect weer geëxporteerd wordt, voldoet lang niet altijd aan die eisen. „Dus er is echt nog een wereld te win nen." - V kM Het aantal vergiftigingen ligt nu 2,5 keer zo hoog als een paar jaar geleden. Dat heeft het Franse Overheidsagentschap voor Veilige Medicijnen (ANSM) bekendge maakt. Volgens de ANSM bestaat er veel onwetendheid over de risi co's van de cannabis voor de aller kleinsten. De slachtoffertjes zijn meestal jonger dan 2 jaar. In één ge val ging het om een baby van 7 maanden. Een peuter moest elf da gen in het ziekenhuis blijven. In de ergste gevallen die het agentschap onderzocht, belandden de peuters op de intensive care, raakten ze in coma of kregen ze hartkloppingen of ademhalings problemen. „We waarschuwen ie dereen - zorgverleners en publiek - voor de ernst van de vergiftiging, die nogal eens wordt onderschat", aldus de organisatie. Dat heeft mede te maken met het psychoac tieve bestanddeel THC. „Daarvan zit nu gemiddeld drie keer zoveel in cannabis als tien jaar geleden." Zo'n 85 procent van de kleintjes die per ongeluk wiet doorslikken, eindigt in het ziekenhuis. De afge lopen twee jaar waren dat er ge middeld meer dan vier per maand: De ernst van de vergiftiging wordt nogal eens onderschat twee keer zoveel als daarvoor. Het aantal peuters dat in levens gevaar raakte en op de intensive care belandde, is zelfs gëexplo- deerd: nu bijna r per maand en daarvoor 0,1 per maand. De ANSM roept ouders en publiek op om waakzaam te zijn - niet alleen met het laten rondslingeren van drugs. „Als u ook maar denkt dat cannabis is doorgeslikt: bel meteen het alarmnummer." Ook medici moeten alert zijn, om sneller en effectiever te kun nen ingrijpen. „Eerste hulpartsen en kinderartsen moeten systema tisch kinderen testen op cannabis gebruik, middels urine, bloed of haren, als er signalen zijn die daarop wijzen." HONOLULU Voor het eerst sinds dertig jaar dreigt een zeer zware orkaan de Ameri kaanse staat Hawaï aan te doen. In de wervelstorm, die de naam Lane heeft gekregen, worden windsnelheden ge meten van ruim 250 kilome ter per uur. De stormdepres- sie, nu van de zwaarste cate gorie 5, bevindt zich nog op de Stille Oceaan op een kleine achthonderd kilometer ten zuidoosten van de eilanden groep. Meteorologen ver wachten dat de orkaan in kracht afneemt tot de, nog steeds gevaarlijke, categorie 2. Ten eerste zou er meer dan 500.000 tot 600.000 hectare voor nodig zijn - een derde van alle landbouw grond in Nederland. Ten tweede is de productie voor soja in veevoer in een land als Brazilië veel goedkoper. Dat betekent dat Nederland soja moet blijven importeren. Met 8 miljoen ton staan we na sojaveel- vraat China (95 miljoen ton) op de tweede plaats. Twee miljoen ton gaat in het voer van al het vee in Ne derland, de rest wordt vanuit de ha ven of door veevoerproducenten weer geëxporteerd. Nederland stelt dus wel degelijk iets voor in een markt die we reldwijd enorm is. De belan gen zijn net zo enorm. Zo is het sojaboontje een van de be langrijkste ingrediënten in de handelsoorlog tussen de Ver enigde Staten en China. Toen presi dent Donald Trump losging met het aankondigen van importheffin- gen op buitenlandse producten, wist China wel waar ze hém kon den raken: soja. Die is namelijk verantwoordelijk voor 60 procent van de totale agra rische export van Amerika naar China, dat de soja verwerkt in dier voeding en kookolie. Met een totale opbrengst van zo'n t2 miljard dollar is soja zelfs het derde exportproduct richting de Chinezen. Gigantisch De Chinese importheffing doet de Amerikaanse sojatelers - vaak zijn het nog Trumpstemmers ook - dan ook pijn, en zorgt ook voor een ver schuiving op de wereldmarkt. China importeert meer soja uit Bra zilië, na Amerika 's werelds tweede sojaproducent. Maar, waarschuwen kenners: China kan zich weieens in donderdag 23 augustus 2018 GO Sinds begin jaren 90 is de pro ductie door bevolkingsgroei en toegenomen consumptie ver drievoudigd, tot 345 miljoen ton. FOTO KOEN VERHEIJDEN In Frankrijk lopen bijna zes peu ters per maand een cannabis- vergiftiging op. Meestal gebeurt dat thuis. Ouders laten drugs rondslingeren. De kleintjes vin den de wiet en stoppen die in hun mond. Dat kan levensge vaarlijk zijn. Frank Renout Parijs - Overheidsagentschap voor Veilige Medicijnen De soja die in Nederland nodig is voor het eigen veevoer, zal nooit van zijn leven hier geteeld gaan worden. Chris van Mersbergen Rotterdam Jan ten Bosch bij zijn sojabonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13