9 Donderdag 16 augustus Mijn broer neemt het 's ochtends vroeg van me over. Jackie lost hem weer af. Mijn schoonzus heeft Senna meegenomen. De boxer scharrelt 's middags over de woongroep van het verpleeghuis, de meeste bewo ners vinden dat leuk. Karina heeft de volgende dienst. „Laat het los, Joke. Ga!" Ma slaapt heel diep. Af en toe is er gesnurk. Verzorgende Martha heeft de foto van onze vader naast ma in bed ge legd. Ze kan zich niet voorstellen dat ma het weekend haalt. Ma had eens moeten weten wat haar ziekte heeft losgemaakt MA Vrijdag 17 augustus Het is nog donker als ik ma's kamer tje betreedt. Laurens slaapt, hij had nachtdienst. Ik leg mijn hand op ma's hoofd en zet de ventilator uit. Ik leg mijn oor bij ma's mond. Ik weet het niet, ik hoor niets. Ademt ze niet meer? Of is haar ademhaling nog maar heel oppervlakkig? Ze is niet echt koud. Maar ze voelt wel anders. „Laurens. Volgens mij is ma dood. Maar ik weet het niet zeker." Het licht gaat aan. Ik vind ma niet geel of zo. Laurens voelt en luistert ook. Hij weet het ook niet zeker. We bellen de verpleegkundige. Die stelt vast dat ma dood is. Het moet een paar minuten geleden, rond vijven, zijn gebeurd. Stilletjes is ze gegaan, met de ene zoon op een meter en de andere zoon op 100 meter afstand. Ik voel enorme opluchting. Het verdriet om haar verdwijnen had ik onder weg, niet aan het einde van die gru welijke reis. We bellen Martha. Ze heeft straks ochtenddienst. Zij zal onze moeder wassen en afleggen. Karina en Margi helpen mee. Zaterdag 18 augustus Een etmaal later halen we ma's ka mertje leeg in het verpleeghuis. Lau rens, Jackie, Karina en ik hebben dit vier jaar geleden op de Robert Koch- plaats al gedaan. Ma mocht toen 10 procent van haar spullen meenemen. „Gecondoleerd met je moeder", zegt iemand tegen me. Mijn broer staat naast me, maar wordt niet ge zien. Het gebeurt bij herhaling. Ik vind het pijnlijk. Ma was ook zijn moeder, ma was ook Jackie's en Kari- na's schoonmoeder. Ma is ook door hen bezocht en verzorgd. Laurens laat een schermafbeelding zien van Teletekst. Onze moeder staat op pagina 101. We schieten in de lach. Het regent apps, veel politici, goh, ma had eens moeten weten wat haar ziekte heeft losgemaakt. Die middag schrijven we op ma's rouwkaart: Joke was een zorgzame, pittige vrouw. Laten we niet vergeten dat ze in de eerste 79 jaar van haar leven, waarvan 64 met Henk, veel vrolijke en gelukkige momen ten kende. Na de dood van haar jeugd liefde in 2008 verloor het leven voor Joke aan glans en toen kwam ook meneer Alzheimer nog zijn intrek nemen in haar hoofd. Dat is niet onopgemerkt gebleven. Het is een troostrijke gedachte dat ma's ziekte een hoger doel heeft gediend. maandag 20 augustus 2018 GO - Hugo Borst Ma is voor veel Neder landers ook een beetje hun moeder geworden. Al bijna vier jaar lang schrijft Hugo Borst elke week in het zaterdag magazine over zijn aan alzheimer lijdende moe der, die vrijdag overleed. De openhartige, liefde volle en pijnlijke verha len raken mensen recht in het hart. Hugo's har tenkreet voor meer menselijke zorg voor onze ouderen wordt in heel Nederland gedeeld. Het manifest Scherp op Ouderenzorg kreeg meer dan 100.000 steunbetuigingen, en leidde ertoe dat het ka binet 2,1 miljard euro extra investeert in verbetering van de ver pleeghuiszorg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9