Kiki Bertens nadert de top 10 - SP» - 8 Er lijkt dit jaar geen maat meer te staan op Bertens, zelfs op hardcourt verslaat Ze kan het op gravel, gras en nu ook op hardcourt. Kiki Bertens (26) versloeg gisteravond in de finale van het toernooi van Cincin- nati Simona Halep, de nummer 1 van de wereld. Haar intrede in de top 10 lijkt nu een kwestie van tijd. 569ste 973ste i Ze wordt als gravelspecialiste ge noemd en geroemd, maar tennis ster Kiki Bertens laat dit jaar zien dat ze tot zoveel meer in staat is. De nummer 13 van de wereld (op de ranglijst van vandaag) haalde al ver rassend de kwartfinale op het gras van Wimbledon en is nu ook op hardcourt bezig aan een paar ijzer- sterke weken. De ene na de andere top 10-speelster wordt in de voor bereiding op de US Open (vanaf 27 augustus) door de Nederlandse tennisster naar huis geslagen. Ofwel: er lijkt dit jaar geen maat te staan op de 26-jarige Bertens. „Het kwartje is echt gevallen", ziet ook tenniscommentatrice Marcella Mesker. „Ze is een stuk fitter en heeft mentaal grote stappen ge maakt. Ze begint er zelf in te gelo ven dat ze op alle ondergronden kan spelen, dat deed ze eerder niet. Haar coach Raemon Sluiter speelt daar een belangrijke rol in, die heeft haar laten inzien dat ze de wapens in huis heeft." Wil dat zeggen dat ze weldra in de top 10 zal staan? „Dat is nog iets te vroeg. Hoe dichter je bij de top ro komt, des te langzamer het gaat", weet Mesker. „Het zijn muizenpas jes, omdat de speelsters om je heen ook heel sterk zijn. Kiki en Raemon denken ook niet in termen van cij fers. Als je goed speelt en jezelf elke dag blijft verbeteren, is het logica dat je steeds dichter bij de top komt. Rafael Nadal noemt elke persconfe rentie honderd keer het woord im- prove. Dat is het enige waar hij aan denkt: verbeteren. Dan komt de goede ranking vanzelf. Maar ik be gin zelf zo langzamerhand wel voor Kiki in de top 10 te geloven." Tien dagen geleden reikte Ber tens tot de kwartfinale in Montreal en op het al even hoog aangeschre ven WTA-toernooi in Cincinnati won ze gisteravond de finale van Si- Kiki klapt niet meer in elkaar, dat zien de andere speelsters ook. Ze hebben nu respect voor haar gekregen Top 10-scalpen mona Halep, de nummer 1, met 2-6 7-6 (6) 6-2. Goed voor een hoofd prijs van 465.000 euro. In de halve finale versloeg ze de nummer 6 Pe tra Kvitova voor de tweede keer in twee weken. En de ronde ervoor was ze te sterk voor Elina Svitolina, de nummer 5. „Kiki was eerder wisselvallig", zegt Mesker. „Ze be wijst nu week in week uit hoe goed ze is. De top 10-speelsters worden bang voor haar." Bertens heeft dat extra aura om zich heen gekregen, gaat Mesker verder. „In het tennis noemen we dat lockerroompower. Eerder dach ten haar tegenstandsters: dat meisje is goed, maar klapt mentaal wel een keer in elkaar." Dat was ook zo. Vo rig jaar overwoog Bertens zelfs te stoppen, omdat ze het zichzelf zo moeilijk maakte en gegijzeld werd door haar eigen onzekerheid. Maar ze zette door en oogt als herboren. IJzersterk en imponerend. „Ze klapt niet meer in elkaar, dat zien de andere speelsters ook. Ze hebben nu respect voor haar gekregen." Dat haar roem steeds verder reikt, ziet Mesker terug op de website van de vrouwenbond WTA. Bertens krijgt normaal kleine stukjes op het grote online tennisplatform, net als de andere speelsters buiten de top 10. De aandacht is vooral voorbe houden aan de groten, zoals Serena Williams, Maria Sjarapova en Si mona Halep. „Maar vorige week in Montreal pakten ze groots uit met Kiki, dat zegt wat. Vraag je tennis- journalisten naar de speelsters die zich het meest hebben verbeterd dit jaar, dan zit Kiki erbij." Als Bertens de top 10 haalt is ze de derde Nederlandse die in het proftennis zo ver komt. Haar progressie op de wereld ranglijst: 230ste 184ste 2008 2009 2010 2011 2012 2013 maandag 20 augustus 2018 GO 'De top 10 wordt bang Fardau Wagenaar Rotterdam/Cincinnati - Marcella Mesker (59) In juli bereikte Kiki Bertens voor het eerst de kwartfinale op het snelle gras van Wimbledon. Zij bewees meer dan een gravelspe cialiste te zijn en versloeg in Lon den, Montreal en Cincinnati liefst acht keer een top 10-speelster. 1977: Betty Stöve 5de (3 WTA-titels) 1996: Brenda Schultz 9de (7 WTA-titels)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36