23 HOOGTEPUNT TEGENVALLER AANKLEDING COMEBACK HYPE FESTIVALLEED maandag 20 augustus 2018 GO Zeker, muziek kan nog steeds generaties verbinden. Het lukte Nile Rodgers (65) met zijn Chic met een funky goed-humeur-show waarin plek was voor elke hit waar Rodgers ooit de hand in had. Van zijn productieklussen (Madonna's Like a Virgin, We are Family van Sister Sledge en Diana Ross' Upside Down) tot Chics hitsuccessen Le Freak en Good Times. Het was een lied uit de eerste ca tegorie dat uitgroeide tot een euforisch hoogtepunt: David Bowies Let's Dance (Rodgers is medecomponist en produ cer) liet de uitpuilende Bravo bijna van enthousiasme uit el kaar knallen. Rodgers, die onder zijn onafscheidelijke alpinopet niet ophield te glunderen, leek hetzelfde ge vaar lopen. Hij heeft geen best cv op Nederlandse festi vals. Op North Sea Jazz stond Pharrell Williams in 2014 dronken op het podium en Pinkpop jutte hij in 2015 meermaals op met 'What's up, Amsterdam?'. Ook Lowlands 2018 past in het rijtje modale optredens van de we reldster. Met zijn band N.E.R.D. koos hij voor een snelle, maar rommelige hitshow. De twinti gers en dertigers in de Alpha veerden steeds weer op als de band het refrein of intro van een N.E.R.D.- óf Pharrell-hit instartte. Maar doordat de groep steeds koos voor liedflarden (Hot in Herre telde slechts een herhaald re frein en Drop it Like it's Hot kwam geheel van de tape) zakte de feestroes vlot weer in. Het oog wil ook wat. En het oog wordt verwend op Low lands, dat van oudsher veel doet aan de aankleding van het terrein - en daarmee trendsettend was. Vorig jaar werd na bijna een kwart eeuw van vrolijke chaos een nieuwe, veel strakkere huis stijl geïntroduceerd. Dat was voor vaste Lowlands- gangers flink wennen. Maar nu kon niet anders worden geconstateerd dat het 'nieuwe' Lowlands er prach tig bij lag. Heel mooi als het donker was ingetreden: de kleurrije saturnusringen op het deel van het terrein dat Planet Paradise heet. Het gebouw van Brasserie 2050, een 'groen' restaurant met veel hout en planten, verdient een architectuur prijs. Ze waren al vier jaar niet op Lowlands. Misschien daarom dat het polderfestival en de Amerikaans-Oekraïense band elkaar zo hartstochtelijk in de armen vielen. Zigeuner- punkformatie Gogol Bordello bleek het ideale medicijn tegen de dreinende kater van de eerste nacht. Niets dose ren, maar simpelweg een uur spelen of je leven ervan af hangt. Met in de hoofdrollen Sergej Ryabtsev (viool, kapi teinspet, glimlach van oor tot oor) en frontman Eugene Hütz (druipsnor, fles rode wijn in de hand en een ont bloot én van het zweet glan zend bovenlijf). En zo ont stond er voor het podium een moshpit vol stuiterende twin tigers en dansten achterin de veertigplussers hun vrolijke inhaakdans. Bijna 1200 stoeltjes staan er in de Juliet-tent. Ze hadden in de nacht van zaterdag op zondag mis schien wel drie keer ge vuld kunnen worden met balletfans. Die stonden soms meer dan een uur in de rij voor een voorstel ling. Het onorthodoxe be- gintijdstip droeg ongetwij feld bij aan de hype rond de Oekraïense topdanser Sergei Polunin, bij het Lowlands-publiek vooral bekend van zijn hoofdrol in de videoclip van Hoziers hit Take me to Church. Hoe het ook zij: toen Polu nin om kwart over twee in de nacht het podium op zwierde, ontving hij een ovationeel gejuich als wel kom. Terecht. Polunin danste indrukwekkend. Festival leed wordt doorgaans vooral veroor zaakt door slecht weer. Maar op Lowlands 2018 was er geen modderpoel te bekennen. Wespen waren er wel. Op zaterdag behan delde de EHBO rond de duizend festivalgan gers met wespenbeten, onder wie ook een en keling die daarvoor allergisch was. Leed is een groot woord, maar irritant is het wel dat Low lands in deze tijden van contactloos betalen nog altijd werkt met consumptiemunten. Ze zijn duur en onhandig en altijd ontdek je later in de week een paar ongebruikte exemplaren in een vergeten zak. Maf ook dat een festival dat verder heel milieubewust is, zo'n onnodige berg plastic laat produceren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23