g-3 Waarde in het landschap In juli meer huizen verkocht dan vorig jaar Wrak voor kust van Vlissingen lekt olie Gruwel 16 ZE Het is zaterdag spitsuur bij de dierenpensions. De baasjes keren terug van vakantie en komen hun dier ophalen. DIERENPENSIONS TOPDRUKTE Commentaar Wie zijn ogen maar voldoende de kost geeft en weet waar hij op moet letten, kan in het Zeeuwse land schap nog veel elementen ontdekken die verwijzen naar de rijke geschiedenis. Nog wel. Want veel van die grens palen, travailles en varkenskotjes, dreigen te verdwijnen. Dat komt omdat veel erfeigenaren niet weten hoe belangrijk het is om die elementen te behouden. Daarom onderhouden sommige ze niet of nauwelijks of slopen ze elementen die in de weg staan. Stichting Landschapsbeheer Zeeland, Boerderijenstichting Zeeland en de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie luiden daarom de noodklok. Ze vinden dat alles op alles moet worden gezet om de zichtbare geschiedenis te behouden. Terecht. Want wat eenmaal is verdwenen, komt nooit meer terug. Ze vragen daarbij niet meteen om meer geld. Dat valt te prijzen. Wel willen ze erfeigenaren bewuster maken. Dat is een nobel streven, al moet dat er niet toe leiden dat om elke oude boom, boerderij, schuur of paal een hek wordt gezet. Het is goed om die dingen te bewaren die iets wezenlijks vertellen over de Zeeuwse geschiedenis. Daarom is het van be lang om nog beter in kaart te brengen wat echt nooit verloren mag gaan. Dan is het ook aan mensen uit te leggen waarom ze zuinig op iets moeten zijn en is de kans het grootst dat de ge schiedenis bewaard blijft. Daarom is het van belang om nog beter in kaart te brengen wat echt nooit verloren mag gaan Dat blijkt uit cijfers van het Kadas ter. Dat registreert de daadwerke lijke hoeveelheid verkochte wonin gen. In juli zijn in Zeeland 546 hui zen verkocht. Dat zijn er 64 meer dan in juli 2017 (een stijging van 13,3 procent). Tussenwoning Het meest kochten mensen een tussenwoning (180 huizen), ge volgd door vrijstaand huis (121), hoekwoningen (89), twee-onder- eenkappers (73) en appartementen (68). Alleen twee-onder-eenkappers verkochten in juli minder goed dan in dezelfde maand vorig jaar (-9). De andere woningtypes laten een stijgende verkoop zien, met de tus senwoningen aan kop (+25). Schommelt Het Kadaster stelt dat sinds begin dit jaar het aantal woningverkopen landelijk maandelijks onder het ni veau van verleden jaar ligt. In Zee land schommelt dat, blijkt uit de cijfers. Met name in juni, maar ook in ja nuari, februari en maart werden ook in Zeeland minder huizen ver kocht dan in dezelfde maanden vo rig jaar. April, mei en juli zijn daarop een uitzondering. Met name juli springt er positief uit. ALMANAK Er is wat loos in dat schattige dorp in de Zak van Zuid-Beve land. Door de straten waart een gruwel. Zo één die korrels met rattengif strooit, glasscherven in de grond zet en roestig prikkel draad spant tegen katten. Laatst nog kwam een kat thuis met een pootje minder. Want die gruwel schrikt ook niet terug voor het plaatsen van strikken. Komt het nog goed in dat dorpje? Ja, want wie de natuur aanvalt krijgt het keihard terug. Nu is het alleen nog wachten totdat die kattenhater hinkend over straat gaat. Met een been minder. Tholenaar (18) beledigt agenten Veel schade door botsing op kruising RITTHEM Man verdacht van brandstichting Opnieuw is olie gelekt uit het wrak van de Spyros Armenakis, een Grieks vrachtschip dat in 1965 is ge zonken voor de kust bij Vlissingen. De strandwacht hees daarom zater dag de gele vlag om zwemmers op het Nollestrand en het Badstrand in Vlissingen te waarschuwen extra voorzichtig te zijn. Een meter of 800 voor de kust dreef op de Westerschelde olie op het water. Volgens Rijkswaterstaat ging het om een kleine hoeveel heid. De Spyros Armenakis, gela den met steenkool, was onderweg naar Terneuzen toen het op zater dagavond 13 februari 1965 ten onder ging in een noordwesterstorm. Alle 22 bemanningsleden konden wor den gered. De tanks zijn in 1995 leegge pompt na een eerste lekkage. In to taal is er 63.200 liter uit gehaald, waarvan 25 procent water en de rest olie. Dat gebeurde pas 28 jaar later, omdat het schip officieel te boek stond als kolengestookt. Leidingen Daarmee leek de kous af te zijn. Maar in augustus 2014 lekte het wrak echter weer een beperkte hoeveelheid olie en nu, vier jaar la ter, weer. Vermoedelijk komen olieresten vrij uit leidingen. Ze zijn amper een paar uur terug van vakantie als Debby Kikkert en haar dochter Elise de honden Die sel en Chilly ophalen. „Ik heb ze zo gemist. Elke dag heb ik naar de foto's op mijn mobieltje gekeken om ze toch nog een beetje bij me te hebben." Het lijkt zaterdagochtend bij die- renpension Melishoeve in Melis kerke wel op het tv-programma 'Reunited'. Baasjes en hun honden en katten vliegen elkaar luid la chend, blaffend en miauwend in de armen en poten. De eerste baasjes melden zich al ruim voor nege nen. Popelend om hun trouwe viervoeter in de armen te slui ten. Ook Debby Kikkert uit Vlissingen is er met haar doch ter Elise vroeg bij. Alsof Diesel en Chilly het hebben gehoord. Zodra de hekken opengaan stuiven ze naar hun baasjes. „We wa ren vanochtend pas om half zes thuis", vertelt ze als Diesel weer een beetje tot bedaren is gekomen. „Ik dacht: snel nog even slapen en zo dra het kan de honden ophalen. Ik heb ze heel erg gemist." maandag 20 augustus 2018 In Zeeland zijn in juli meer hui zen verkocht dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat is opmerkelijk. Want landelijk is sprake van een daling. Alleen in Zeeland, Drenthe, Friesland en Overijssel is de woningverkoop gestegen. Jeffrey Kutterink Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl BERGEN OP ZOOM Een 18-jarige man uit Tholen is in de nacht van zaterdag op zondag aan gehouden op de Grote Markt in Bergen op Zoom omdat hij agenten had beledigd. Een woordvoer der meldde aan 112 Mar- kiezaten dat de agenten op een melding van een vechtpartij op de Markt afkwamen. Tijdens de af handeling van die vecht partij is de 18-jarige Tho lenaar aangehouden. Of hij betrokken was bij de ongeregeldheden is niet duidelijk. TERNEUZEN Bij de verkeerslichten van de kruising van de Guido Gezellestraat met de Al- varezlaan in Terneuzen is zaterdag een aanrijding geweest waarbij ten min ste drie voertuigen be trokken waren. Het onge luk gebeurde rond 10.50 uur. Een persoon is per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd, de schade aan de auto's was fors. Doordat de au to's hard moesten rem men stonden er lange remsporen op de weg. De politie is op zoek naar getuigen die een zwarte Passat hebben zien rij den. Deze auto was be trokken bij het ongeval en reed vermoedelijk met een snelheid van meer dan 100 kilometer per uur binnen de bebouwde kom. De politie heeft gister middag een 57-jarige man aangehouden op verdenking van brand stichting in zijn caravan op het volkstuinencom plex aan de Donkereweg in Ritthem. De brand brak rond 15.20 uur uit. Omdat zich gasflessen bij de caravan bevon den, zette de politie de omgeving af. De bewo ner van de caravan werd in eerste instantie on derzocht door ambulan cemedewerkers, omdat hij rook had ingeademd. Toen bleek dat hij niet naar het ziekenhuis hoefde, werd hij aange houden. Jeffrey Kutterink Vlissingen Jeffrey Kutterink Meliskerke Debby Kikkert en haar dochter Elise halen na hun vakantie boxer Die sel Op. FOTO'S RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16