Mosselselfie O» Karakteristieke elementen in het landschap dreigen te verdwijnen Buurtschap Paal Heerlijk toeven op de dijk •ftv t Arthur en Latda Mansfeld komen elk jaar wel een keertje mosselen eten in Yerseke. De Tilburgers waren dus zaterdag ook van de partij tijdens de drukbezochte Mosseldag en wisten een heerlijk bakje met de schelpdieren te bemachtigen. Voordat ze zich echter tegoed deden aan de mosselen werd er eerst een self ie gemaakt. Tot groot verdriet van Stichting Landschapsbeheer Zeeland, Boer derijenstichting Zeeland en de Zui delijke Land- en Tuinbouw Organi satie. Ze hebben de handen ineen geslagen om te zorgen dat zoveel mogelijk van die karakteristieke elementen in het landschap behou den blijven. „Ze zeggen namelijk iets over waar we vandaan komen en welke gebruiken we hebben ge had", benadrukt Sylvia Tuinder van Stichting Landschapsbeheer Zee land. Grenspalen Niet alleen boerderijen, schuren en erven vertellen iets over de Zeeuwse geschiedenis. Ook veel kleinere zaken doen dat. Wat te denken van (hoogstam)boomgaar- den, regenputten, grenspalen, tra- vailles (waarin paarden werden be slagen), varkenskotjes en transfor matorhuisjes. „Er zijn honderden van dat soort elementen die van al les vertellen over de geschiedenis van de provincie", zegt Tuinder. „Als die niet door iemand worden herkend of gekoesterd en er worden geen pogingen gedaan om ze te bewaren, dan verdwijnen ze langzamerhand. En daarmee ver dwijnt ook een stukje zichtbare Zeeuwse geschiedenis. Het is van openbaar en zelfs toeristisch belang om dat te voorkomen." Hoe dan? Door meer geld te vra gen aan de provincie bijvoorbeeld? „Met vragen om geld bereik je nie mand meer", aldus Tuinder. „Dat is zo'n afgezaagde boodschap, want uiteindelijk gaat het altijd om geld." Waarde De drie organisaties denken meer te bereiken als ze mensen bewust maken van de waarde van cultuur historische elementen. Tuinder: „Door aandacht te vragen, publici teit te zoeken en mensen bewust te maken van de waarde, hopen we dat mensen zich gezamenlijk ver antwoordelijk voelen voor het be houd van elementen." Daarmee verdwijnt ook een stukje zichtbare Zeeuwse geschiedenis Dat bewust maken gebeurt onder meer door de jaarlijkse uitreiking van de Zeeuwse erftrofee, stelt Tuinder. Die wordt uitgereikt aan iemand die zich op een of andere manier verdienstelijk heeft ge maakt voor het cultureel erfgoed. Dit jaar is de uitreiking op 1 sep tember. Kennisoverdracht is volgens Tuinder ook een manier om de tijd machine te behouden. „Door ken nis over te brengen en de schoon heid te laten zien kun je zorgen dat mensen er iets goeds mee doen. Dus we zoeken meer vrijwil ligers die bijvoorbeeld een (hoog- stam)boomgaard kunnen onder houden. We wijzen erfeigenaren op het onderhoudsabonnement dat we aanbieden. Daarmee geven we een eigenaar ook de boodschap mee dat wat op zijn erf staat van waarde is. Zo'n eigenaar zal dan ook niet snel bomen kappen als er iets op het erf moet gebeuren, maar eerder met ons zoeken naar een oplos sing." p$ e? maandag 20 augustus 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl P20 Zeeuwse tijdmachine hapert Ooit geweten dat je in Zeeland door de tijd kunt reizen? Het kan vanuit de auto, maar ook op de fiets en zelfs lopend. Als je maar weet waarnaar je moet kijken. Want die ene boerderij, boom gaard of travaille kan meer ver tellen dan een heel geschiede nisboek. Maar de tijdmachine ha pert, want steeds meer van die karakteristieke dingen dreigen uit het landschap te verdwijnen. Jeffrey Kutterink Vlissingten -Sylvia Tuinder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15