9 op het terrein van industrie, land bouw en de geneeskunde. Bedrijven als Philips, universitaire medische centra en de universiteit van Wagen- ingen spelen daarbij een belangrijke rol. Men kent ons. Nederland heeft veel invloed in Europa, via verschil lende samenwerkingsverbanden", aldus Evers. De hoogleraar robotica kijkt hart stochtelijk uit naar doorbraken op haar vakgebied, want de samenle ving waarin robots ons leven verge makkelijken en verrijken is er nog lang niet. De robot van nu is niet echt mobiel. „De huidige energievoorzie ning is een handicap. Er moet een al ternatief komen voor de batterij die nu erg van invloed is op het uiterlijk en het functioneren van een robot. Ook in de energieconsumptie moe ten we een slag maken. Computers zijn energieslurpers. We moeten toe naar materialen die geen elektriciteit nodig hebben: 3d-geprinte multima- terialen die bijvoorbeeld ander mate rialen kunnen aantrekken om in be weging te komen. Als je zonder mo tortjes, draadjes en batterijen kunt bouwen, zou dat mijn werk enorm veranderen. Dan ben je vrij om te maken wat nodig is." Natuurlijke taal Evers zou ook graag een slag maken in het gebruik van natuurlijke taal. „Wij willen gewoon onze natuurlijke taal in een robot kunnen gebruiken. Als een gesprek nu wat warrig wordt, kan een robot het al moeilijk volgen en duiden. Als de robot over dezelfde natuurlijke taal beschikt als de mens, dan snapt hij meteen alles wat er wordt gezegd. Als het gesprek nu een Dan kan niemand meer tegen me zeggen: je had het helemaal mis beetje van het een op het ander over gaat, dan kan een computer dat niet volgen." „Er zijn verschillende bedreigingen. Je moet bijvoorbeeld niet de grip ver liezen op alle data. Functies, banen kunnen komen te vervallen. Als dat je overkomt, is dat natuurlijk een drama. Maar daar zijn oplossingen voor en wij, robotici, moeten onder deel zijn van die oplossingen. We moeten ook niet te bang zijn. Kijk naar de opkomst van internet. Ook toen werd voorspeld dat veel mensen hun baan zouden verliezen. Sommige voorspellingen zijn uitge komen, andere niet. En er zijn nieuwe banen gekomen." Wat robotica nog allemaal in gang zal zetten, is volgens de professor las tig te voorspellen. „Zullen we het over de toekomst van over vijftig jaar hebben? Dan ben ik er niet meer en dan kan niemand meer tegen me zeggen: je had het helemaal mis." Naadloos „Maar ik geloof echt dat techniek de motor van de beschaving is. Voor het oplossen van problemen, van vervui ling tot armoede. Zo duurzaam, zo milieuvriendelijk mogelijk. Om dat te bereiken moet je technolo gie maken die naadloos in onze sa menleving past. Met een natuurlijke interactie. Het moet logisch zijn. Je moet je huis binnenkomen en den ken: natuurlijk gaat die robot dit nu doen. Je moet hem zo ontwerpen dat je niet meer weet dat hij er is, terwijl je niet meer zonder kunt." zaterdag 18 augustus 2018 GO Vanessa Evers met Zeno, 'een knap mannetje'. FOTO KOEN VERHEIJDEN Welke gevaren kleven er aan robots?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9