In Benedict Wells' debuutroman Becks laatste zomer, zet de hoofdpersoon alles op alles om zijn droom waar te maken. Wells (34) weet hoe dat voelt: hij zette een moeilijke jeugd om in literatuur. Ieer dan tien jaar geleden begon de jonge Duitse schrij ver Benedict Wells (34) aan Becks laatste zomer, een roman die buiten Duitsland nauwelijks werd opgemerkt. Datzelfde gold voor de twee boeken die volgden. Na het verschijnen van Het einde van de eenzaamheid in 2016 veranderde Wells' leven. Die roman werd alom lovend besproken, in dertig landen vertaald, en alleen al in Nederland wer den er meer dan 80.000 exemplaren van verkocht. Vanwege dat succes is nu zijn debuutroman uit 2008 verschenen. Hoofdpersoon is Robert Beek, docent op een middelbare school, die eigenlijk mu zikant had willen worden en steeds meer van zijn huidige bestaan begint te balen. Als hij het buitenbeetje Rauli in de klas krijgt, een tweede Jimi Hendrix, hoopt hij via hem alsnog een carrière in de mu ziek te kunnen beginnen. „Ja, het is zelfs veertien jaar geleden dat ik het begon te schrijven. Ik heb een bij zondere band met het boek, want ik be vond me op een kruispunt in mijn leven. Ik vocht voor het schrijven, was bang dat ik mijn grote droom moest opgeven. Nadat ik Hotel New Hampshire van John Irving had gelezen, wist ik: oké, als dit li teratuur is, dan wil ik schrijver worden. Als ik dat niet probeer, zal ik er de rest van mijn leven spijt van hebben. Begin 20 was ik, en al vier j aar lang schreef ik aan Becks laatste zomer, maar nog steeds wilde geen uitgever het hebben. Ik was bang dat het me nooit zou lukken om door te breken. In mijn wanhoop trok ik alles uit de kast om het boek steeds beter te maken." „Ja, ik heb geluk gehad. Mijn vrienden studeerden, zij waren op weg naar iets, kozen voor een veilige weg. Ik studeerde niet omdat ik schrijver wilde worden, ik had weinig geld, woonde in een ver schrikkelijk appartement. Als mijn droom zou mislukken, zou ik met lege handen staan. Wat mijn hoofdpersoon Robert Beek doet - tegen de 40 je veilige baan opzeggen - is veel moediger dan wat ik deed. Ik had nog niets te verliezen. Ik werkte overdag en schreef's nachts. Van uitgeverijen en agenten kreeg ik alleen maar afwijzingen. Het enige waar ik me aan kon vasthouden was het stemmetje in mijn hoofd dat zei dat ik moest door zetten." „Ik ben op een vreemde manier opge groeid. Vanaf mijn 6de zat ik op een kost school. Een van mij ouders was ziek (hij wil om privacyredenenen niet zeggen welke, red.), er waren geldproblemen en daardoor konden mijn ouders niet goed voor mij en mijn zusje zorgen. Ik was al vanaf jonge leeftijd op mezelf aangewe zen. Dat deed me beseffen dat mijn wil het enige is wat ik zelf onder controle heb. Met mijn wil kan ik ervoor zorgen dat ik kom waar ik wil komen. Ik kon mijn woede - en vreugde, want ik had ze allebei - dus op een goede manier gebrui ken om mezelf voort te stuwen." „Na dertien jaar op kostschool en al die problemen in ons gezin zat ik vol woede. Ik had al jong veel verantwoordelijkheid; ik was degene die met mijn ouder naar het ziekenhuis ging, om maar iets te noemen. Het grote geluk was wel dat er desondanks veel liefde was, het was dus niet alleen maar slecht. Die periode op kostschool heeft me denk ik ook tot het schrijverschap gebracht. Het feit dat ik afweek omdat ik op kostschool zat, maakte me tot een observator, en obser veren is de eerste stap naar het schrijven. Bovendien sliep ik slecht, dus las ik veel en dacht ik veel na, om moe te worden. Ik heb er een sterke wil aan overgehouden, en de behoefte om dingen net ietsje beter te maken dan in de realiteit. Dat vind je terug in mijn werk. Alles is 5 procent beter - niet te veel, want dan zou het een leugen worden, en ik wil niet liegen in wat ik schrijf. Iemand die Het einde van de eenzaamheid leest, moet niet het gevoel Becks laatste zomer Q is het enige dat ik onder controle heb' Tekst VIVIAN DE GIER Illustratie AART- JAN VENEMA Dat moet vreemd zijn, praten over een boek dat tien jaar geleden uit kwam? Met terugwerkende kracht kun je zeggen dat dat is gelukt. Hoe hield je de moed erin? Welke invloed heeft die moeilijke jeugd gehad? 'BENEDICT WELLS Lezen? Becks laatste zomervan Benedict Wells verschijnt bij Meulenhoff (€20). WG magazine 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 99