'IK HEB EEN HEKEL AAN DRONKEN MENSEN EN AAN REGEN' - kijk naar de Halloween-feesten die razend populair zijn - zou je verhaal al sterker worden. En het koppelen van andere evenementen, zoals zo'n trekker- trek of autocross, kan ook helpen." Want, zegt Stadhouders: „Het is zeker niet overal kommer en kwel. Niet elk gezin heeft geld om drie keer per jaar naar de Efteling te gaan, de kermis is veel laag- drempeliger. En nostalgie is ook een wapen. In Noord-Holland en plaatsen in Noord-Brabant met een sterke historie, zoals Tilburg en Uden, is de kermis net zo populair als vroeger. Daar is het nog wel het jaarlijkse uitje waar nooit rottig heid is. Zien en gezien worden, de horeca, mensen uit je eigen omgeving ontmoe ten, dat blijft mensen trekken. Zeker als je daarnaast blijft vernieuwen. Kijk naar Tilburg, daar hebben ze themadagen als Roze Maandag, een dag voor ouderen, en de prikkelarme kermis. De Roze Maandag is inmiddels de best bezochte dag." Steenwerpen In Middenbeemster geen Roze Maandag, maar ze hebben er wel een andere troef: het steenwerpen. Dat is simpel gezegd met een kei een paaltje met daarop een dobbelsteen omgooien. Voorzitter Hel der: „Zo'n eenvoudig spel is razend popu lair in deze regio. De afgelopen jaren heb ben we steeds 150 teams van acht spelers; en die mensen gaan ook naar de kermis." Ondernemer Dinkelaar knikt tevreden; meer aanloop is altijd goed. Rijk wordt hij niet van het kermisleven, maar het rondreizend buitenleven bevalt hem bui tengewoon. „Mensen zijn hiervoor een leuke dag, dan moet je ze die ook bezor gen. Bijvoorbeeld door kleine kinderen altijd een prijsje te geven. Dat is een beet je zaaien om te oogsten hè." Met een knipoog naar een familie die nog een keer ballen komt gooien: „Geven hier toch, hoppa, bij elkaar zeventien euro- tjes uit. Ik weet: in andere sectoren ver dien je ze soms makkelijker. Mijn zoon zit in de huizenbusiness, hij verdient soms 50.000 euro met één transactie. Daar moet je een hoop ballen voor gooien. Maar dit is gewoon leuk." Lekker warm Toch wordt het oogsten wat moeilijker, bevestigt Dinkelaar. „Over de laatste vijf tien jaar loopt het bezoek wel iets terug, denk ik." Niet veel, want de ondernemer wordt naar eigen zeggen fijn geholpen door de opwarming van de aarde. „Ik heb maar aan twee dingen een hekel: aan mensen die te veel hebben gedronken en aan regen, want dan komen de mensen gewoon niet. Ik houd de weersomstan digheden altijd bij: de laatste jaren heb ben we steeds minder regendagen." Dat is dus goed voor de business. Din kelaar: „Als jochie was ik al gek van de kermis, ik wist ook dat ik later een kraam wilde hebben. Dat is gelukt en dat bevalt me nog steeds prima. Kermissen zijn er tussen april en oktober, daarnaast heb ik ook een eigen maaltijdservice, kiphapjes, in Almere. En in rustige tijden ben ik 30| zaterdag 18 augustus 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 94