ZOMER universiteit 8 Vanessa Evers (44) is een toponderzoeker op het gebied van sociale robotica. „Robots zullen ons leven geleidelijk aan een stuk aangenamer maken." De knapste koppen van Nederland vertellen deze zomer over ontwikkelingen in hun vakgebied. Deze week de laatste aflevering. In een klein kamertje van haar DesignLab ligt een deel van haar levenswerk: robots die hun werk al hebben gedaan. Frog is de meest opvallende. Hij is rood ('de kleur van Twente'), kogelrond, een me ter hoog en rijdt op wieltjes. „Frog is gebruikt in dierentuinen, in het Royal Alcazar - het koninklijk paleis van Sevilla. Hij heeft erg geleden", zegt Vanessa Evers, „omdat mensen hem uitprobeerden en er een lolletje mee maakten." Er klinkt een beetje medelijden in haar stem. Een andere robot, Spencer, hielp toeristen en rei zigers op Schiphol. Daar heeft hij mensen in grote drukte naar hun gate gebracht. Frog, Spencer en de an dere robots op 'het kerkhof zijn het resultaat van Evers' werkterrein, so ciale robotica, het vakgebied dat de samenleving sociale robots brengt die ons leven veraangenamen. Ro bots met allerlei vaardigheden: de een voert een medische operatie uit, een ander verzorgt ouderen en kinderen. Een derde helpt reizigers op weg of stuurt thuis klusjes aan, zoals het opruimen van de kinderka mer. Evers maakt naam in de sociale ro botica. Zij is een geliefd spreker op internationale bijeenkomsten, zo als het World Economie Forum in Davos, en geldt als een van de in vloedrijkste professoren in Neder land, op een bijzonder lastig werkter rein. Met een team van specialisten, van techneuten tot psychologen en filosofen, verzameld in haar Design- Lab op de Universiteit Twente, ont werpt zij niet alleen robots, zij voedt ze ook op. „Mijn robots moeten men selijk gedrag herkennen, informatie verzamelen en daarnaar handelen", legt Evers uit met dat aanstekelijke enthousiasme dat een ontmoeting met wetenschappers zo boeiend maakt. Evers: „Mijn robot is geen virtueel PASPOORT Studie ding. Mijn robot moet in de fysieke wereld iets kunnen veranderen. Ik wil sociaal vaardige robots, die be gripvol met ons omgaan." Om dat te bereiken stuurt Evers in haar Design- Lab mensen met allerlei specialis men aan. Van informatici, experts in kunstmatige intelligentie tot ont werpers, taalkundigen, psychologen en filosofen. Dat komt omdat we de robot menselijk gedrag willen laten herkennen. Hij moet niet alleen informatie opnemen, maar er ook iets mee doen. Hij moet redeneren, conclusies trekken en in actie ko men." Frog is een resultaat van dit inten sieve proces. „Voor het programme ren maken we een enorm lange lijst met vragen waar we een antwoord op moeten hebben. Vragen als: hoe ziet hij dat mensen een vraag heb ben? Hoe moet hij op ze afrijden? Wanneer is de transactie afgelopen? Je moet de robot ook zo instrueren dat hij een gezinnetje herkent. Daar moet hij niet dwars doorheen rij den, dan moet hij eromheen. Wij mensen doen dat meteen vanzelf, een robot ziet dat niet." Emoties Om robots menselijk gedrag te laten herkennen stopt Evers een enorme hoeveelheid (video)beelden van ge zichtsuitdrukkingen voor emoties in een computer. Plaatjes met verschil lende standen van de ogen en de mondhoeken die de robot herkent als lachen, als verdriet, stress of woede. In combinatie met stemgeluid. „Als hij eenmaal gezichten kan herken nen na het trainen van het zelfle rende systeem, dan weet hij daarop te reageren." Een van de robots waar Vanessa Evers nu aan werkt, heet Zeno. Een knap 'mannetje' van enkele turven hoog met een indrukwekkend scala aan gezichtsuitdrukkingen. „Hij moet jonge, zwaar autistische kinde ren helpen bij het communiceren met de therapeut. Dat is nu heel moeilijk. De kinderen hebben grote moeite met communicatie, verbaal én non-verbaal. Ze vinden het lastig anderen te begrijpen en met ze om te gaan. De therapeut wil hen leren om te zien of iemand anders bijvoor beeld boos of blij is", zegt de hoogle raar. „Daar zetten we nu een robot tussen. Die vinden ze minder bedrei gend. Zeno biedt veiligheid, controle en voorspelbaarheid. Hij helpt hen emoties te herkennen en die zelf te uiten." Rust brengen Een robot kan ook zeer nuttig zijn voor zwaar dementerende mensen. „Die kunnen in paniek raken en dan kunnen anderen hen niet meer ge ruststellen. Dan zien ze alleen maar vreemde mensen die aan ze staan te plukken. Een robot kan rust brengen. Die kun je ontwerpen als een poes, om op schoot te nemen." Haar robots komen niet in produc tie voor de consumentenmarkt. Daar zijn ze veel te duur voor. Maar net als in de ruimtevaart heeft de samenle ving er in deelprojecten wel baat bij. „De sensor waarmee Frog voetgan gers zag, zit nu in een auto. De speci ale arm van de opruimrobot voor speelgoed krijgt ook een praktische toepassing. In een concept kunnen zes tot zeven onderdelen zitten die aan een eigen leven beginnen. Je kunt een robot maken voor het zie kenhuis en een onderdeel ervan landt dan bijvoorbeeld in een trek ker." „Internationaal gezien zitten we in de top vijf, top tien, onder meer Ik wil sociaal vaardige robots, die begripvol met ons omgaan zaterdag 18 augustus 2018 GO 'Een robot als poes op schoot, dat is de toekomst' Hans van Zon Wat is uw definitie van een robot? Geboren in Dinteloord, in 1974. Samenwonend. Informatieystemen Universiteit van Amsterdam; Visiting Profes sor Stanford (2004-2006). Huidige functie Hoogleraar Sociale Robotica aan de Universiteit Twente; Initiatiefnemer en directeur DesignLab; Vice-decaan. Prijzen Winnaar Academie Society Award (2016); Opzij Talent Award (2014). Gastspreker op: World Economie Forum Davos; Tallinn Digital Summit; Bijeen komsten Unesco, VN-organisatie voor Onderwijs, Wetenschap en Cultuur; Colleges op het festival Zwarte Cross en op Lowlands. Publicaties Auteur van meer dan honderd artikelen over interactie tussen mens en computer; Editor voor het International Journal of Social Robotics Assiociate Editor van Human Robot Interaction. Hoe doet Nederland het in de we reld van de robotica?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8