'iffia Trio's en meer Violisten tegen de blazers magazine 25 Hoorns Klarinetten Fagotten Fluiten Hobo's Vleugel 1e violen 2e violen Altviolen Cello's Dirigent Het kan solo of met een heel orkest: klassieke bezettin gen zijn er in alle soorten en maten, met alle mogelijke instrumenten. Je kunt die grofweg in drie groepen verde len: strijkers, blazers en slag werk (zangers laten we even buiten beschouwing). Over in strumenten en hun bespelers bestaan hardnekkige clichés. De tweede violen die eigenlijk eerste viool hadden willen spe len omdat die vaak toffere par tijen hebben. Altviolisten die eigenlijk viool hadden willen spelen (er zijn uitzonderlijk veel gemene altvioolmoppen, zoek maar op internet). Blazers, die je gewoonlijk verdeelt in hout en koper en waarvan de laatste het imago 'koperboer' heeft: 'gezellig', vaak afkomstig uit een fanfare, liefhebber van bier en van keurige vioolmeisjes. De slagwerkers zijn de alfa-apen, en de dirigent is de grootste; hij zit boven op de apenrots. Pas sinds kort zitten er goede, niet per se manwijvige vrouwe lijke dirigenten tussen, maar 'de bok' (de verhoging waarop de dirigent staat) was lange tijd een mannenbolwerk. Percussi Trompetten Hnjé» 1 1 I' Ir Trombones Bekkens Pauken Contrabassen begon in de klassieke, strakke periode en eindigde in de romantiek: dra-ma. Schreef enorme krakers, zoals zijn vijfde symfonie (pa-pa-pa-paaaaa) en zijn negende Alle Menschen werden Brüder. Je ziet Beet hoven vaak als gipsen beeldje op piano's en vleugels staan. Met woeste blik en stop- contacthaar. En de rest? Tja, Schubert is ook een hele grote, maar valt net buiten het podium. Dat is tragisch, want zijn leven was al triest ge noeg. En zo zijn er nog honderden grote componisten, wier namen vaak klinken als een Italiaans gerecht of een Oostenrijks skigebied, die een eenregelige beschrijving totaal geen recht doet. In een orkest spelen veel strijkers (tien a twintig per groep) en maar een paar blazers (twee tot acht). Dat is omdat een viool zachter klinkt dan een trombone. Als het hele orkest speelt, kun je elk instru ment precies horen. Een orkest is een per fect afgemixte balans. Dat is ook de reden dat operazangeressen zo hysterisch klin ken. Als ze hun stem zouden gebruiken zoals een popzangeres dat doet, dan zou den ze nooit over die honderd instrumen ten heen komen. Er zijn ook kleinere samenstellingen in de klassieke muziek, die vallen onder de cate gorie 'kamermuziek', een typische insider term. Denk aan duo's, trio's, kwartetten, kwintetten, sextetten, etc. Populairst zijn duo's (vaak liederen) en strijkkwartetten. Nog een insiderweetje: barokmuziek wordt vaak gespeeld op instrumenten uit die tijd, zoals blaasinstrumenten zonder metalen kleppen en violen met darmsna ren. Dat noem je authentieke instrumen ten. (Zie ook hiernaast: 'Zo maak je in druk!') «I De vijfdelige AVROTROS-podcast- serie Beethoven is meer dan een hond is onder andere te beluisteren op iTunes, Soundcloud en Spotify. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 89