'UITERLIJK VERTOON EN CONSUMENTISME ZIJN MINDER BELANGRIJK HIER je geboren en getogen bent in Zutphen en toe aan een volgende stap, is dat best even slikken. En ja, nu ik een paar jaar in het oosten woon, begint het mezelf ook op te vallen. De Randstedelijke levensstijl rukt zienderogen op. In Deventer openden de afgelopen jaren een foodhal, een ambachtelijke friteszaak en een stadsstrand. Een prestigieus theater aan de IJssel is in de maak. Nauwverholen dédain Maar de vraag is toch of de bestaande bevol king iets opschiet met al die nieuwigheden. Wie in de stad zijn licht opsteekt, hoort heel wat gemopper. „Leuk, zo'n foodhal, maar dat kan toch niemand hier betalen?" Gemopper - misschien is dat wel wat we als Nederlanders het meest met elkaar gemeen hebben. Of we nu in de Randstad wonen of juist ver daarbuiten en of het nu om de regen gaat of om de droogte, zeuren zullen we. Het roept de vraag op hoelang het nog zinvol is vast te blijven houden aan het rigide onderscheid tussen de Randstad en de rest. Als je met een helikopter over Nederland vliegt, is heel Nederland de bloeiende randstad van Noordwest-Europa. Hochstenbach: „Tot zo'n twintig jaar terug had je spreidingsbeleid. De overheid deed er alles aan om de bevolking en de bedrijvigheid over het land te verdelen. Dat was niet zonder nadelen, maar wat je nu ziet is dat werkelijk alle pijlen op de Randstad zijn gericht. Dat kan best wat minder." Als we ophouden met dit onderscheid is ook meteen een ander probleem verholpen: het nauwverholen dédain dat de overgeble ven Randstedelingen voelen voor 'de rest'. „Tja, daar moeten ook mensen wonen", hoorde ik meer dan eens van buren, collega's en bekenden toen ik vertelde over mijn nieuwe woonplaats. Iemand liet zelfs eens van schrik zijn kop koffie vallen. „Deventer? Het is er vast heel mooi, maar mis je Amsterdam dan niet? Ik zou het zelf niet kunnen, hoor." Missen? Amsterdam? Dit gedrag in elk geval niet. 41 magazine 17 Import Kim Verschuren is naar eigen zeggen een ander mens geworden, na de verhuizing naar Apeldoorn. Haar kinderen houdt ze voordicht bij zich zelf te blijven. Kim Verschuren (43) verhuisde tien jaar geleden met haar man Niek (45) van Amsterdam naar Apeldoorn. Daar wonen ze met Thijn (11), Julie (9) en Pomme (6). „Tien jaar geleden werkte ik bij ABN AMRO en verwachtte ie dereen - inclusief ikzelf - dat we Amsterdam zouden verrui len voor bijvoorbeeld Het Gooi. En we hebben daar ook wel veel rondgekeken. Maar ik werd er recalcitrant van. Waarom moest ik per se naar Het Gooi? Ben je dan hip? Hoorde dat er 'nu eenmaal' bij? We besloten samen Nederland door te rijden. Eerst de omge ving Arnhem en Velp en uitein delijk ook Apeldoorn. Nee, daar dacht ik niet meteen bij van 'yes, hier moet ik wezen'. Maar toen reden we ineens door een buurt met werkelijk prachtige huizen. Midden in het groen. We zeiden tegen elkaar: dit zullen we in Amsterdam of in Het Gooi nooit vinden. En nu wonen we daar dus. Met heel veel plezier. Ik kan zeggen dat ik hier een ander mens ben geworden. Ik houd nog steeds van mooie spullen en bourgondisch leven, maar uiterlijk vertoon en con sumentisme zijn minder be langrijk hier. Je kunt bij wijze van spreken zo uit je bed op het schoolplein verschijnen en niemand kijkt je raar aan. We houden onze kinderen voor dicht bij zichzelf te blijven. Dat is hier een stuk makkelijker. We merken wel dat we vooral optrekken met andere import- Apeldoorners, en dat zijn er steeds meer. Ook mijn bedrijven - advies bureau DIEP en flexwerkplek PLEK - hebben we hier geves tigd. Wij adviseren gemeentes en bedrijven over onder andere de energietransitie. Dat doen we bewust vanuit hier, want in de Randstad gebeurt al ge noeg op dat gebied. Het is jam mer als alle kennis over innova tie daar blijft." WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 81