OZCAN AKYOL 6 Dit weekeinde top van twee leiders Column Ondanks de tropische tem peraturen, het politieke zo merreces en allerlei andere nieuwsfeiten, mag Stef Blok, onze minister van Buitenlandse Zaken, onverminderd rekenen op aan dacht van de bloeddorstige oppo sitie en de vaderlandse pers, die zich nog steeds openlijk afvragen of de WD'er op een volwaardige manier zijn ambt kan blijven uit oefenen. Die vraag is niet gek. Hij stelde, precies een maand geleden, dat er geen 'multiculturele samenleving bestaat, waar de oorspronkelijke bevolking nog woont' en 'waar er een vreedzaam samenlevingsver band is'. De minister bood zijn excuses aan. Hij schreef dat hij 'illustraties en bewoordingen' heeft gebruikt die niet alleen ongelukkig, maar ook onzorgvuldig zijn. Dat spijt hem. Het zijn onvolledige verontschul digingen, want we weten nu nog steeds niet of hij tracht te zeggen dat hij er compleet naast zat. Wor den mensen met een kleur nu plotseling niet meer in elkaar ge rost, als ze in Oost-Europese ste den over straat lopen - zoals hij stelde? Het blijft ook ondui delijk of hij Suriname wel of niet eenfailed state vindt. Daar was hij tijdens de besloten bij eenkomst ta melijk stellig in. De ophef rond Stef Blok gaat voornamelijk over wat hij allemaal ventileerde in dat zaaltje, niet ver moedend welke dynamiek zijn woorden teweeg zouden brengen. Maar veel zorgelijker is het dat een minister onduidelijkheden laat bestaan over wat hij nu écht vindt. hebben over hoe we de samenle ving naar een hoger plannen kun nen tillen. In dat kader had Blok zijn woor den kunnen omarmen, desnoods met extra toelichting, of anders moet hij volledig door het stof gaan, zonder vage woordspelletjes te spelen, waardoor wij nog steeds niet weten hoe hij, na alle commo tie, over deze kwesties denkt. De tussenweg die de WD'er nu probeert in te slaan, is laf en geeft de oppositie munitie om straks in het debat flink van leer te trekken. Jesse Klaver publiceerde donder dag een open brief, gericht aan de premier, met de vraag waarom Rutte geen afstand heeft genomen van zijn minister die 'onzinnige, schadelijke en kwetsende uitspra ken' deed. Misschien denkt onze minister president dat het antwoord niet relevant is, maar dat een halfbak ken excuus van zijn partijgenoot volstaat. Het is die kenmerkende arrogantie van de macht die er voor zorgt dat burgers zich in toe nemende mate vervreemd voelen van politici. De burger wil bewindspersonen die ferme en heldere gedachten hebben LEEUWARDEN STRAATTHEATER Het wordt een stevig gesprek, zo is de verwachting. Vladislav Be- lov, hoofd germanistiek van het Europees Instituut in Moskou en een van Ruslands grootste Duits- landkenners is gematigd positief over de bijeenkomst. „Als eerste Syrië. Poetin zal Mer kel willen overtuigen van huma nitaire samenwerking daar. Vooral op het gebied van de her bouw: sanitair, scholen, zieken huizen, huizen en wegen. Hoe haar te overtuigen? Er bevinden zich 2,5 miljoen Syrische vluchte lingen in de Europese Unie, van wie 1,5 miljoen in Duitsland. Poe tin moet Merkel duidelijk zien te maken dat het niet gaat om steun aan de Syrische president Assad, maar om het creëren van omstan digheden voor terugkeer van de burgers. En dat ze later over het lot van Assad zullen praten. Dan is er een kans dat Merkel zegt: ik neem het mee naar Berlijn en Brussel." „Zowel Poetin als Merkel ziet het gevaar dat Kiev de strijd in Oost- Oekraïne mogelijk weer naar een 'hete oorlogsfase' wil leiden. Dat is ontoelaatbaar, voor Duitsland én voor Rusland. Daarom moet er op Kiev druk worden uitgeoefend om de akkoorden van Minsk, over onder meer wapenstilstand en terugtrekken van zwaar geschut van het front, na te leven. Hoe, dat is de vraag. Maar de bal ligt bij Kiev en Merkel begrijpt dat heel goed." „Ook daar hebben Rusland, Duitsland en Europa samenval lende belangen. De Amerikaanse president Donald Trump heeft al aangekondigd dat Nord Stream 2 er niet gaat komen. Als hij voet bij stuk houdt, dan kan het gebeuren dat niet alleen Gazprom, maar ook Europese bedrijven die mee doen aan dit project op de Ameri kaanse sanctielij st komen." „Nee, want Merkel gelooft nog steeds dat Rusland Skripalj heeft vergiftigd met 'novitsjok', dat Moskou chemische aanvallen uit voert, dat Rusland mensenrech ten schendt, dat Rusland zich in buitenlandse verkiezingen mengt. Ze zullen hooguit samen werken op voornoemde Euro pees-Russische en Duits-Russi sche nationale belangen. Merkel heeft op de NAVO-top in juli al haar standpunt duidelijk ge maakt: de Noord-Atlantische De bos witte rozen voor Merkel was een uiting van respect voor een Europees zwaargewicht samenwerking gaat voort, de VS zijn de nummer één van de NAVO en in veiligheidskwesties, daar is niets aan veranderd." „Nee, ze is een groot voorstander van de uitvoering van de Minsk- akkoorden, dat is wat anders. Als het zover komt, zullen de over blijvende sancties vanwege de Krim minimaal zijn. Merkel wil Rusland niet straffen, zoals ieder een zegt, maar proberen met Rusland een oplossing te vinden voor het conflict in Oekraïne. Merkel is tegen de sancties. Maar voor haar zijn ze het enige middel om tot een regulering te komen van de situatie." „Ze hebben een persoonlijke af keer van elkaar, maar een gewel dige 'arbeidschemie'. Op werk niveau begrijpen ze elkaar uitste kend. Poetin heeft dat met geen van de andere Europese leiders. In het verleden zelfs niet met Schröder of Berlusconi. Er zit geen sympathie in de weg, het gaat slechts om de dialoog." „Absoluut niet. Toen hij haar in mei ontmoette en haar een bos witte rozen aanbood, was dat voor hem een uiting van respect voor een Europese zwaargewicht. Voor Poetin is Merkel in de eerste plaats politicus." zaterdag 18 augustus 2018 GO @ÖzcanAkyol Stef Blok De burger wil bewindspersonen die ferme en heldere gedachten Er lopen dit weekeinde reu zen in Leeuwarden, de cultu rele hoofdstad van Europa. De Franse straattheatergroep Royal de Luxe maakt deze gi gantische, mechanische mari onetten. De Reuzenduiker op de foto weegt 3000 kilo, is elf meter lang en er zijn ongeveer dertig mensen nodig om hem in beweging te krijgen. FOTO BAS CZERWINSKI Kijk op de site bij /video hoe levensecht de reuzen in Leeuwarden eruit zien. Poetin en Merkel: geen sympathie, wel arbeidschemie Van alle wereldleiders kennen ze elkaar het langst. Daarnaast spreken ze eikaars taal vloei end. De chefs van Duitsland en Rusland, Angela Merkel en Vla- dimir Poetin, ontmoeten elkaar vandaag in Merkels buitenver blijf Slot Meseberg. Joost Bosman Moskou Wat zal volgens u het belang rijkste thema zijn tussen Poetin en Merkel? In Oekraïne staan Merkel en Poetin meer tegen over elkaar. Wat verwacht u daarvan? Wat zullen ze bespreken over Nord Stream 2, de omstreden tweede pijpleiding van Rusland naar Duitsland dwars door de Baltische zee? A Syrië staat bovenaan de agenda van Merkel en Poetin. fotoepa Zullen de vijandige besluiten van Trump tegen Rusland en Europa, bijvoorbeeld de import heffingen op staal en alumi nium, Merkel en Poetin dichter bij elkaar brengen? -Vladislav Belov (Russisch Duitslandkenner) Merkel staat bekend als de sterkste voorstander van de sancties tegen Rusland. Is ze dat ook werkelijk, denkt u? Merkel en Poetin kennen elkaar het langst van alle wereldlei ders. Hoe zou u hun onderlinge relatie willen noemen? Speelt het feit dat Merkel een vrouw is voor Poetin een rol?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6