Moeder (89) van auteur Hugo Borst overleden Minister Bijleveld: 'Boek Marco Kroon is een roman' II 5 KliniekFPA: 'Dit beeld klopt niet' De moeder van schrijver en colum nist Hugo Borst is overleden. Al bijna vier jaar lang schrijft Borst elke week in het zaterdagmagazine over zijn aan alzhei- mer lijdende moeder. Toen Borst aan de kroniek Mijn ma be gon, woonde zijn moeder nog zelfstan dig. Gisterochtend vroeg overleed ze in het Rotterdamse verpleeghuis De Hof stee waar ze in de lente van 2015 te rechtkwam. Ze is 89 jaar geworden. Hugo Borst beschreef het ziekteproces van zijn moeder, en wat dat deed met hem en zijn familie, openhar tig en eerlijk. 'Het doet pijn om te zien hoe een sterke vrouw beetje bij beetje haar autonomie verliest', schreef hij in de eerste aflevering die op 14 maart 2015 verscheen. Margi Geerlinks, een vriendin van de fami lie, maakte al die jaren intieme foto's van de steeds verder aftake lende mevrouw Borst. Mede naar aanleiding van zijn bevindingen in het verpleeghuis waar zijn moeder woonde, schreef Hugo Borst twee jaar geleden het manifest Scherp op Ouderenzorg. Samen met onder zoekster Carin Gae- mers constateerde hij daarin dat te veel kwetsbare ouderen in verpleeghuizen niet de zorg krijgen die zij zo hard nodig hebben. Het manifest kreeg meer dan 100.000 steunbetuigingen en leidde tot 2,1 miljard euro extra geld voor het verbeteren van de verpleeghuiszorg. DEN HAAG Minister Ank Bijleveld van Defensie tilt niet zwaar aan het boek van de omstreden oorlogsheld Marco Kroon, waarin hij de uit komst van sommige gevechten stelliger heeft gebracht dan hij zelf eerder rapporteerde aan Defensie. „Het boek valt totaal niet onder onze verantwoordelijkheid", zegt Bijleveld. Zij ziet Danger Close van Kroon als 'een roman'. „Het is ge woon een roman, zijn herinne ring." Volgens de minister is de Mili taire Willems-Orde van Kroon niet in het geding. „Die is uitgereikt op basis van een veel uitgebreider dos sier. Die beoordeling is op feiten ge baseerd." Opmerkelijk is dat Kroon in het voorwoord van zijn boek schrijft dat de gebeurtenissen 'op feiten zijn gebaseerd'. „Ik kan er verder niks over zeggen", reageert Bijle veld daarop. „Ik heb het boek niet eens gelezen." Kroon meldt in zijn boek uit 2013 dat hij tijdens een operatie meer dere talibanstrijders uitschakelde. Die details zijn echter niet terug te vinden in de geweldsrapportage over die missie. De behandeling die je hier krijgt, stelt gewoon niet zo veel voor - Patiënt uitgebreid persoonlijkheidsonder zoek gedaan, terwijl de kliniek daartoe wel opdracht had. Zodoende zijn de stoornissen waar hij aan leidde niet duidelijk geworden voor zijn behan delaars. Zelfheeft Michael P. verklaard dat hij zijn behandelaars om de tuin kon leiden 'omdat ik een masker kon opzetten'. De kliniek heeft zelf al eerder ken baar gemaakt dat het vinden van ge kwalificeerd personeel een groot pro bleem is. Onlangs werd er zelfs een heuse wervingsdag georganiseerd voor vakantiekrachten, om zo gaten in het personeelsbestand op te vullen. Strafrechtadvocaat Jan Jesse Lieftink, tevens bestuurslid van de vereniging TBS Advocaten, stelt dat door de inzet van jonge en onervaren krachten er gevaarlijke situaties in de kliniek kun- nen ontstaan. „Voor de omgang met deze lastige patiëntenpopulatie is er varing en overwicht een belangrijk vereiste. Het helpt dan niet om jong en onervaren personeel een patiënt te la ten behandelen met borderline en verslavingsproblematiek, zoals bij Mi chael P. is vastgesteld. Dat kan zelfs averechts werken. Het inzetten van vakantiekrachten en uitzendperso- neel voor patiënten met een dergelijke ingewikkelde problematiek kan al he lemaal niet." Lieftink wijst erop dat vrijwel alle klinieken in Nederland te kampen hebben met een tekort aan goed per soneel. „Het is dweilen met de kraan open. Ik hoop echt dat er snel veel goede mensen bij komen, anders ben ik bang dat het weer flink misgaat en dat moeten we nu juist met zijn allen zien te voorkomen." In de kliniek in Den Dolder verblij ven gemiddeld tachtig patiënten. Meer dan de helft daarvan verblijft daar op last van justitie. De meest voorkomende delicten die door hen zijn gepleegd, zijn geweldsdelicten (van licht tot zwaar), zedendelicten, vermogensdelicten en combinaties daarvan. Alle personen die er verblij ven hebben last van psychiatrische stoornissen. yisnmnes Excursie- en rondreizen met gegarandeerde vertrekken de Jong Intra vakanties Historisch Wenen Het Duitse Ertsgebergte en Praag Andalusië en Gibraltar Hoogtepunten van Beieren Lago di Levico Rondom de Attersee op uw gemak www.dejongintra.nl/busreizen zaterdag 18 augustus 2018 GO De kliniek FPA Utrecht zegt dat de instelling door de ge beurtenissen rondom Michael P. 'een moei lijke tijd doormaakt'. „Naar aanleiding daarvan is een ver beterplan opgesteld om het vertrouwen te herstellen. De voor gestelde acties wor den voortvarend uit gevoerd. Dat is onder meer de conclusie uit de voortgangsrap portage van de in specties." Volgens de FPA klopt het beeld over het drugsgebruik niet. „De kliniek, politie en gemeente werken in tensief samen om handel in drugs te bestrijden. In de kli niek is een groep pa tiënten ernstig ver slaafd, het is niet uit te sluiten dat on danks de strenge(re) controles toch drugs worden binnenge bracht." De FPA be strijdt dat behande lingen op zich laten wachten. „Soms ervaart een patiënt geen behandeling, omdat deze niet overeenkomt met zijn beeld van wat de be handeling zou moe ten zijn." Reiscode: efwen03 8-daagse busreis Reiscode: ebascOl 8-daagse busreis Reiscode: eves407 8/15-daagse vlieg-busrondreis Reiscode: ebbuc02 10-daagse busreis Reiscode: eblev02 12-daagse busreis Reiscode: ebwyrOI 12-daagse busreis vanaf 399 p.p. vanaf€ 639 p.p. vanaf 699 p.p. vanaf 769 p.p. vanaf€ 929 p.p. Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en 2,50 Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5