WEER EVEN THUIS 19 Voor Wanda Catsman (38) staat haar jeugd symbool voor vrijheid en buitenleven. Ze is opgegroeid op een Vlissingse boerderij, waar ze volop ruimte had om te spelen en zo hard kon schreeuwen als ze wilde. De eerste negen jaar van haar leven bracht Wanda door aan de Kleiweg in West-Sou burg. Speciaal overge komen uit haar woonplaats Mont- foort treft ze er nu een onherkenbare plek. Hier - vlak bij het winkelcen trum Papegaaienburg - stond tot eind jaren 8o een oude boerderij. „Wat me het meest is bijgebleven, de enorme tuin en de ruimte die we hadden op het erf. Samen met mijn drie broers speelde ik altijd buiten. We konden hutten bouwen, zand kastelen maken en tuinieren in de moestuin. We hadden ons eigen stukje natuur in de stad." Kinderen uit de woonwijk keken hun ogen uit als ze langs de boerderij liepen. „En in de zomer was onze tuin 'het zwembad van de buurt'. We hadden in onze achtertuin een beerput van ongeveer 3 bij 4 meter. Bij mooi weer legde mijn vader een zeil in de put en liet dat vollopen met water. Vrij hila risch als ik er aan terugdenk, want kinderen kwamen in hordes met een handdoek deze kant op om in ons 'zwembad' te dobberen." Wanda was geen doorsnee type meisje dat met barbies speelde. „Ik was avontuurlijk, iemand die ongein uithaalde en die vrolijk met mijn broers meedeed. Vaak liep ik met schrammen en blauwe plekken op mijn benen, maar ik genoot optimaal van het buitenleven. We konden net zoveel herrie maken als we wilden. Sterker nog, mijn ouders vertelden later dat ik als peuter op pallets klom in de tuin en spontaan begon te schreeuwen. Omdat ik het zo mooi vond dat het geluid weerkaatste te gen de muren van de woonwijk. Dat noem ik op en top vrijheid als kind." Toch was het niet alleen maar spe len en ravotten, er moest ook 'ge werkt' worden. De boerderij had geen centrale verwarming, waardoor houtkachels het huis op temperatuur hielden. Wanda en haar broers hiel pen mee de houtvoorraad op peil te houden. „Stapels hout hebben we ge sprokkeld. Slacht Het vieren van Pasen is ook een bij zondere herinnering. Jaarlijks liepen op eerste paasdag vier kleine kuiken tjes op tafel. Ieder van ons mocht dan zijn eigen kip uitzoeken, waar hij een jaar voor zou zorgen. Dat vonden we prachtig." Het was niet voor niets dat de kinderen maar een jaar voor hun kip hoefden te zorgen. Daarna wer den ze namelijk geslacht. „Voordat er 's avonds kippensoep op tafel kwam vond er eerst een heldhaftige slach ting plaats in onze tuin. Stonden we met z'n allen naast de kippenren en vroeg mijn vader 'welke kip zullen we nemen?' Met als risico dat 'jouw kip' op dat moment aan de beurt was. Hij nam een bijl en pakte een kip ste vig vast. Tsjak, kop eraf en vervolgens oppassen dat het onthoofde dier niet alsnog wegvloog. Daarna ging mijn vader de kip plukken en wij speelden weer vrolijk verder. We vonden het de normaalste zaak van de wereld." Toen onze hond was overleden is er meerdere keren bij ons ingebroken Schoorsteenbrand Wanda heeft een stortvloed aan jeugdherinneringen. De meerder heid aan momenten van onbezorgd heid, maar enkele gebeurtenissen maakten diepe indruk. „Zoals de keer dat we schoorsteenbrand hadden. Het was 's avonds laat. Mijn broertjes en ik werden wakker van de brand weer die lawaai maakte op de vlie ring. We waren met zijn vieren op één kamer, zakte er plots een brand weerman door 'ons plafond'. De brand was geblust, maar ik zie het beeld nog altijd voor me van een brandweerman op onze kast. Zoiets blijft je altijd bij." En Wanda herin nert zich nog een indrukwekkende gebeurtenis, een inbraak in de oude boerderij. „Toen onze hond was overleden is er meerdere keren in korte tijd bij ons ingebroken. Het ge beurde telkens als we niet thuis wa ren, maar als kind dacht ik steeds dat de inbreker nog in de kast zat. Snel is er een nieuwe waakhond gekomen en vanaf toen is er gelukkig niemand meer ongewenst in huis geweest." Om de aanbouw van een nieuwe woonwijk mogelijk te maken ging de boerderij eind jaren 80 tegen de vlakte. Daarmee kwam voor Wanda een einde aan een onvergetelijke pe riode. Het gezin verhuisde naar een rijtjeshuis in Heinkenszand. „Ik vond dat verschrikkelijk. We moesten ineens zachtjes doen in huis, anders hadden de buren last van ons", zei mijn moeder. En ik miste ons erf en de grote tuin. Het is niet gek dat ik al snel bij de scou ting ben gegaan." Wanda is vandaag de dag nog steeds een groot natuurliefheb ber. Ze heeft een popu lair wandelblog en brengt zoveel mogelijk tijd door in de buiten lucht. „Dat heb ik mee genomen uit de jaren in Vlissingen. Het buitenle ven hoort voor altijd bij mij." zaterdag 18 augustus 2018 GO Voor altijd een buitenmens Hans Puik Het huis aan de Kleiweg in West-Souburg is verdwenen, al leen het bruggetje is er nog. foto lex de meester Wanda met haar broer rond 1983. FOTO UIT EIGEN COLLECTIE - Wanda Catsman Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55