12 WEE De eilandjes in het Veerse Meer zijn populair bij watersporters. Om ze schoon te houden heeft het waterschap vuilcontainers en dixi's geplaatst. Wekelijks worden op elf eilandjes de volle vervangen door schone. VUILOPHAALDIENST OP HET WATER Zonder schone dixi's liggen de eilandjes binnen de kortste keren vol wc-papier chipper Berry van Gouds waard van waterschap Scheldestromen is aan zijn wekelijkse rondje Veerse Meer begonnen. Hij zal 'aanleggen bij twee strand jes aan de oever en elf ei landjes. In twee etappes worden 24 goed gevulde mobiele toiletten opgehaald en evenzovele lege, schoongemaakte dixi's te ruggezet. Ook dertig vuilcontainers wor den naar de vaste wal gebracht en vervan gen door lege. De volle dixi's gaan straks aan bakboordzijde, de lege staan nu aan stuurboord. „Je zal ze niet snel verwisse len, je ruikt het vanzelf." Van Goudswaard vertrekt zoals elke maandagmorgen om half acht vanaf Oost watering, de jachthaven tussen Veere en Vrouwenpolder. De Lemmer duwt het ponton de Meerkracht richting de eerste halte van vandaag, een strandje aan de vaste wal dat met de auto onbereikbaar is. Daarna gaat het richting de Schutteplaat, het meest westelijke eilandje in het Veerse Meer. Op het ponton staan naast de dixi's en de containers ook een tractor. Van Goudswaard doet dit werk normaal ge sproken met zijn vaste tractorchauffeur (met matroospapieren) Peter Smulder, maar die is met vakantie. Daarom varen vandaag twee vrijwilligers mee: André de Reus, die de tractor bestuurt, en Henk Da- niëlse die helpt bij het laden en lossen. Tijdens het watersportseizoen doet Van Goudswaard elke week dit rondje. „Het is nu de piek. Nu hebben we de meeste dixi's en containers op de eilanden en langs de strandjes staan. Ook buiten het seizoen staat er overal eentje. Dan halen we ze niet meer elke week op. Na een weekend in de vakantie zit alles bomvol. Als je de dixi's niet vervangt door schone, liggen de bos randen binnen de kortste keren vol met ge bruikt wc-papier. Dat wil je echt niet heb ben." Het is maar een korte oversteek naar de Schutteplaat. De Lemmer duwt het ponton zachtjes naar de aanlegplek. De schipper bedient het ponton met een afstandbedie ning. Als de Meerkracht op zijn plek ligt, laat hij metalen spudpalen in het water naar beneden zakken. De palen houden het ponton op zijn plaats. De laadklep zakt, de schone dixi's en containers worden van boord gereden. Nadat de volle op het pon ton zijn gezet, gaat het naar de Mosselplaat om vervolgens koers te zetten naar de Ha ringvreter, het grootste eiland in het Veerse Meer dat tussen Kamperland en Veere ligt. Van Goudswaard heeft op elk eiland een vaste aanlegplaats. Hoewel het ponton maar zestig centimeter diep steekt kan hij niet op elke willekeurige plaats de Meer kracht tegen de kant zetten. Op veel plek ken is het te ondiep. „Dan ben je Japanse oesters aan het vermalen met je schroef." Om goed te kunnen manoeuvreren op het water en bij het aanlanden heeft het 7,5 meter brede en 22 meter lange ponton één boegschroef die twee kanten op kan draaien. Ook die schroef wordt vanaf de Lemmer bediend door Van Goudswaard. Bij de aanlegplek op de Haringvreter is er een probleempje. Hoewel het bord met daarop een doorgehaald anker duidelijk maakt dat je hier niet mag aanleggen, ligt er toch een klein zeiljacht je. „Kijk eens even of er iemand aan boord al wakker is", vraagt Van Goudswaard aan zijn collega's op het ponton. Twee slaperige hoofden ko- men uit de kajuit tevoorschijn. Met zicht bare tegenzin en 'ja, ja, we gaan al weg' mompelend laden twee jongens hun spul len, die nog op de steiger liggen, aan boord. Een plastic tas wordt aan een touw uit het water getrokken. Of het bier nu echt veel koeler is geworden in het lauwe water van het Veerse Meer is maar de vraag. Nog voordat het zeilbootje is vertrokken, ligt de Meerkracht al aan de kant en rijdt de tractor het eiland op, met de toiletten in de grijper aan de voorkant en de containers aan de achterzijde. De damherten, waar van er bijna driehonderd op het eiland le ven, zien het van een afstandje aan. Ze zijn gewend aan de aanwezigheid van mensen. De Haringvreter is, net als de andere eilan den in het Veerse Meer, een populaire plek. „De herten eten het brood uit je hand. Zo mak zijn ze." Van Goudswaard kent de dis cussie over de aantallen damherten op de Haringvreter. Het zouden er te veel zijn. „Vroeger lieten ze hier vee grazen om het gras kort te houden. Dat is niet meer nodig doordat de herten het doen. Als je de her ten zou afschieten moet je weer vee terug brengen." De herten zijn ooit zelf naar het eiland gezwommen. Van Goudswaard ziet vol wassen dieren ook naar andere eilanden zwemmen als ze door de groep op de Ha ringvreter worden verstoten. Tegen half tien zit de eerste ronde er op. De Lemmer duwt de Meerkracht richting Noord-Beveland. Aan de Felixweg is een depot van het waterschap waar de volle containers en dixi's worden gelost. Een vuilverwerkingsbedrijf neemt de contai ners mee en de dixi's worden ter plekke ge leegd en gereinigd. Er staat al een voorraad 'schoon en leeg' klaar om aan boord te ne men voor de tweede ronde. zaterdag 18 augustus 2018 GO Ark vol dixi op het Veerse Meer Theo Giele Berry van Goudswaard maakt weke lijks een rondje over het Veerse Meer om dixi's en afvalcontainers om te wis selen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48