Boswachters zwemmen zonder oefening het Haringvliet over 4 Open dagen brandweer 9 Open atelier Lucy de Graaf in Hoogelande Hieuw VOtTBALSe ■»ri COR DE JONGE Sluijter duikt dinsdag met drie col lega's bij Stellendam het water in, om het belang te benadrukken van het openzetten van de Haring- vlietsluizen. Op 5 september gaan de schuiven op een kier en wordt de open ver binding met de Noordzee na bijna een halve eeuw hersteld. „Ik beschouw het voor mezelf als een ontdekkingstocht", vertelt Sluijter enthousiast. „Net als dat voor die vissen wordt. Stel je voor dat straks gewoon zalm, haring en zeeforel rondzwemmen in het Ha ringvliet. Haring hoort hier van oorsprong ook thuis. En die zalm kan wel tot zo'n duizend kilome ter verder zwemmen, naar de Al pen om te paaien. Binnen een paar jaar zal je wellicht ook zien dat hun nakomelingen de omgekeerde richting volgen. Dat zou toch fan tastisch zijn! Voor de vissen, en ook voor de visetende vogels." Voor de Oosterschelde gaat deze vlieger niet op, legt Sluijter uit. „Helemaal achterin is die toegang toch ook weer afgesloten met slui zen. De enige plek langs de Noord zeekust, nu nog, waar vissen een vrije doorgang hebben naar het achterland, is de Nieuwe Water weg. Maar door de drukke scheep vaart daar gebeurt dat slechts mondjesmaat. Die oevers zijn ook niet visvriendelijk ingericht." Van zout naar zoet water Het Haringvliet wordt een ideaal gebied voor de vissen om rustig te wennen aan de overgang van het zoute naar het zoete water, dat zich gaat mengen zodra de spuisluizen op een kier gaan. Ongeveer halver wege zal het zoete water geleidelijk aan gaan overheersen. De boswachters zwemmen pa rallel langs de Haringvlietdam naar het Quackstrand bij Helle- voetsluis. Ze worden gevolgd door een bootje en zwemmen om beur ten een stukje. „Zodra iemand moe wordt, klimt die aan boord en springt de ander in het water." Het laatste stuk zwemmen ze gezamenlijk naar de finish. Sluij ter: „Ik heb bij Rijkswaterstaat wel even nagevraagd of die schuiven dan toch wel goed dicht zitten. Dus als het goed is, is er dan nog geen stroming in het Haringvliet. En anders kun je ons straks waar schijnlijk ergens achterin uitgeput oppikken." Vooral de post Kruiningen pakt vanwege het 75-jarig be staan op 1 september groots uit. Het programma van deze veilig heidsdag loopt van 09.30 tot 16.00 uur. Hulpverleners uit binnen-en buitenland laten zien hoe zij noodsituaties aanpakken. Een crashtender (een enorm blusvoertuig voor vliegtuigbran- den), oude en nieuwe brandweer wagens, een duikteam en helikop ters tonen hoe ze in de praktijk te werk gaan. Om 15.00 uur is een grote de monstratie van de diverse samen werkende hulpverleningsinstan ties. Lego Incidentencity Verder is ook de Lego Incidenten city te zien. Een tentoonstelling van de grootste brandweerinci denten, nagebouwd met heel veel Legosteentjes. VLISSINGEN Kunstschilder Lucy de Graaf gaat aan het werk in de Kapel van Hoogelande, tus sen Middelburg en Biggekerke. Van maandag 20 tot en met woensdag 29 augustus houdt ze daar open atelier. Ze werkt aan grote doeken, waarmee ze in de loop van de publieksdagen de hele ruimte wil bekleden. Ze geeft, zoals ze dat zelf zegt, „vorm aan grote menselijke emoties in basale figuren die stevig met de aarde verbonden zijn. Het kleu renpalet sluit aan bij de kleuren in de kapel." De in Axel opgegroeide kunst schilder en illustratrice Lucy de Graaf (1957) was al eerder te gast in de Sint Maarten Kapel van Hoogelande. In 2009 konden be zoekers zien hoe haar 'Danses Macabres' de ruimte vulden. Een jaar later liet ze zich inspireren door 'Sint Maarten en zijn paar den'. Ze verwacht dat paarden ook de komende tien dagen weer een rol gaan spelen. Het open ate lier is op werkdagen en zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Een expositie met illustratief werk van Lucy de Graaf loopt nog tot en met 25 augustus in het Axelse museum Het Warenhuis. Westdorpe De post Westdorpe houdt ko mende donderdag 23 augustus een open oefenavond. Tussen 19.00 en 21.30 uur is het publiek welkom. Bijzonder is de aanwe zigheid van een ontsmettingseen heid die wordt ingezet bij een in cident waarbij mensen in aanra king zijn gekomen met gevaarlijke stoffen. Oosterland De post Oosterland houdt op za terdag 25 augustus open dag tus sen 11.00 en 14.30 uur. Er zijn on der meer oude voertuigen en een crashtender te bewonderen. Voor de kinderen is er animatie. In een rookcontainer kan men ervaren hoe het is om in een kamer vol rook te staan. Oostburg Op zaterdag 15 september houdt de post Stampershoek in Oost burg een open dag tussen 13.00 en 18.00 uur. Hier geeft ook de jeugd brandweer Zeeuws-Vlaanderen een demonstratie. Terneuzen Op zaterdag 29 september is het open dag bij de post Zuidland in Terneuzen. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen bezoekers er terecht. Ook hier staat de rookcontainer. zaterdag 18 augustus 2018 PC Ted Sluijter bij het Haringvliet, eigen foto In estafette hemelsbreed drie ki lometer het Haringvliet over zwemmen. Nagenoeg ongeoe fend, grinnikt boswachter Ted Sluijter van Natuurmonumenten over wat hem te wachten staat. „We zien wel of ik het haal." Marcel Modde Stellendam Brandweerauto's, demonstra ties, tips over brandveiligheid en informatie over het werk als vrijwilliger zijn de hoofdingre diënten van de open dagen die de brandweer de komende tijd op verschillende plaatsen in Zeeland houdt. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 45