Ontdek de wereld mèt Kras 3 Toestemming is belangrijke pijler van aangescherpte privacyregels Bij Bubbles Bites in Bloemendaal volgende week is de privacyregel kraakhelder. Bezoekers van het 'smaakvolste evenement van Kenne- merland' die niet willen worden ge fotografeerd, krijgen een uiterst prak tisch voorschrift: teken een rode stip op het voorhoofd. „Hoe moet ik het anders doen", zei organisator Henny Leeflang donderdag tegen deze krant. „Ik kan moeilijk aan 70.000 mensen vragen of we ze op de foto mogen zetten?" Het bijzondere stippenprotocol is het gevolg van de Privacywet, die 25 mei is ingegaan. De nieuwe regels (uit de Algemene verordening gege vensbescherming, AVG) moeten persoonsinformatie beter bescher men. Bedrijven, instanties en overhe den moeten voorzichtiger met per soonlijke informatie omspringen, en mensen hebben tegelijkertijd meer zeggenschap over hun gegevens. AVG-stress De nieuwe regels leiden hier en daar tot flinke AVG-stress. Voetbalclubs die de administratie niet op orde hadden, vreesden torenhoge boetes, scholen konden niet zomaar alle ge slaagden in het zonnetje zetten, ker ken vragen zich af of ze in de live uit gezonden kerkdienst wel voor zieken mogen bidden - wordt de privacy dan niet aangetast? Bij de fietsvier daagse van Stiphout had men zelfs drie maanden nodig om het evene ment 'AVG-proofte maken. Overdreven privacypaniek? Dat valt wel mee, blijkt uit de reactie van de Autoriteit Persoonsgegevens en experts. Natuurlijk mag er gebeden worden voor een zieke in de kerk, en geslaagden kunnen heus wel in de krant. Maar belangrijk: de mensen om wie het gaat, moeten zelf wel wil len. Als die kerkdienst bijvoorbeeld live uitgezonden wordt, is toestem ming belangrijk. Die toestemming voor gebruik, verwerking en ver spreiding van persoonsgegevens is een belangrijke pijler van de aange scherpte privacyregels. „Je persoons gegevens zijn van jou, jij bepaalt wie ze mag verwerken", aldus een woordvoerder van de autoriteit. De toezichthouder wordt sinds mei overstelpt met tips en klachten over We zijn jarenlang op een soort naïeve wijze met gegevens omgegaan vermeende inbreuken op de privacy. De teller staat inmiddels op liefst 3200 meldingen, maar er zijn voorals nog geen boetes uitgedeeld. En ja: een rode stip op het voor hoofd mag dan overdreven lijken, het is al goed dat de organisaties bezig zijn met het thema, vinden kenners. Of expliciete toestemming bij een culinair evenement echt nodig is, hangt af van wie fotografeert (een journalist of bezoeker?) en of het een besloten feest is. Dat kan de toezicht houder op afstand lastig beoordelen. „Hoe triviaal sommige voorbeel den ook mogen klinken: het is al ge weldige winst dat er nagedacht wordt over deze zaken", zegt privacyexpert Gerrit-Jan Zwenne, hoogleraar Recht en Informatiemaatschappij aan de Universiteit Leiden. Hij krijgt bijval van Hans de Zwart van Bits of Free dom: „Organisaties worden gedwon gen om op een rij te zetten wat ze aan gegevens gebruiken en bewaren, en waarom", zegt de directeur van de digitale burgerrechtenorganisatie. „We zijn jarenlang op een soort na- ieve wijze met gegevens omgegaan." Naïef is de organisator van Bubbles Bites in Bloemendaal dus niet, met zijn rode stippen. En wie weet neemt de Autoriteit Persoonsgege vens dit foefje over in haar te ver schijnen brochure met de do's en dont's bij evenementen en festivals. KRAS Met rondreizen in meer dan 70 landen, zorgen we dat u altijd vól inspiratie weer thuiskomt zaterdag 18 augustus 2018 Rode stip op het hoofd? Geen foto! Mag in de kerk nog gebeden wor den voor een zieke? Kunnen ge slaagden wel in het dorpsblad? Mag het kroost gewoon op de schoolfoto? Sinds de nieuwe wet steekt geregeld privacypaniek de kop op, met als laatste symptoom de 'rode stip' voor festivalgangers die niet op de foto willen. Niels Klaassen Bloemendaal Tijdens festivals wordt er vaak vro lijk op los gefoto grafeerd, maar dat is met de nieuwe privacyregels niet meer zomaar toe gestaan. FOTO MARCEL WAGENAAR - Hans de Zwart, Bits of Freedom Rajasthan Varanasi Totally New York Classic South Africa Maleisië Borneo Adembenemend Australië r. - Bewonder de machtige Taj Mahal Jaipur, Agra, Varanasi en meer Klantbeoordeling 8,2 Hotel in 'downtown' Manhattan Inclusief diverse entreegelden Klantbeoordeling 8,6 Spot de 'Big Five' in Kruger Park Rechtstreekse vlucht met KLM Klantbeoordeling 8,6 Melbourne, Sydney en Perth Inclusief 4 binnenlandse vluchten Klantbeoordeling 9,1 Sta oog in oog met orang-oetans 5-sterrenresort op Langkawi Klantbeoordeling 8,4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3