Zwembaden bewijzen hun nut Zeeuwse cabaretier terug op de planken Enorm 'stopcontact' over Westerschelde Platzak 2 BEZOEKERS RECORD De Zeeuwse openluchtzwembaden beleven een topzomer. Ze noteren bezoekersaantallen die ze jaren niet gehad hebben. „We hebben alle records gebroken." Commentaar Iet uitzondering van Zeeuws-Vlaanderen zijn openlucht zwembaden in Zeeland dun gezaaid. Niet verwonderlijk met zoveel open water en stranden op fietsafstand. Toch voorzien de baden in warme zomers in een grote be hoefte. In jaren is het niet zo druk geweest in de baden. Uitzonde ring vormden die in de gemeente Terneuzen, doordat de ope ningstijden van de baden beperkt waren vanwege bezuinigin gen. Met wat meer flexibiliteit waren ook hier records gebro ken. Het soepel omgaan met openingstijden helpt om de zwembaden financieel het hoofd boven water te houden. Bij 15 graden de poort openen zodat enkele 'diehards' tegen hoge kosten in verwarmd water baantjes kunnen trekken kost veel geld. Door mooiweerzwemmers bij zomerse temperaturen bui ten de poort te houden loop je inkomsten mis. Zwembad Den Inkel geeft het goede voorbeeld. Op 1 sep tember gaat het dicht, tenzij het mooi weer blijft. Dan blijft Den Inkel open. Leuk voor de zwemmers, goed voor de kas. Hoewel de naam van het zwembad in Serooskerke anders doet vermoeden, openluchtbaden zullen voor hun eigenaren nooit goudvijvers worden. Er moet altijd (gemeenschaps-)geld bij. Slim omgaan met openingstijden helpt om het tekort te be perken en vermindert het risico dat na een mindere zomer nut en noodzaak van de baden ter discussie worden gesteld. Het soepel omgaan met openings tijden helpt om de zwembaden financieel gezond te houden De moraal dat de jongeren van te genwoordig zoveel keuzes hebben dat het beklemmend werkt, was plots ook op Broekaart van toepas sing. Naast zijn fulltime baan, was hij actief voor D66, liep hij een ma rathon, werkte tot begin dit jaar in het weekend in een restaurant, en moest hij teksten voor zijn voorstel lingen schrijven. Dat was te veel. „Het leven is als Temptation Is- land", sprak hij in april in een inter view met deze krant. „Overal word je verleid. Op sociale media zie je mensen die het nóg beter dan jij hebben. Daar wil je in mee, daar móet je in mee. Dan wordt het alle maal té." Broekaart kampte zelfs met pa niekaanvallen en zag zich genood zaakt zijn voorstellingen in Terneu zen en Middelburg af te zeggen. Nu gaat het al een stuk beter, laat hij weten. „Ik heb mijn zwemvest aan en drijf weer boven. Ik heb super veel zin om weer te spelen." Dat zal hij allereerst doen met een try-out van Té in de Protes tantse Kerk in Hulst, op vrijdag 12 oktober. Reserveren voor die voor stelling kan via reserveren@mar- tijnbroekaart.nl. Zaterdag 10 no vember speelt Broekaart in de Stadsschouwburg in Middelburg, vrijdag 16 november in het Terneu- zense Scheldetheater. Reserveren kan via Zeelandtheaters.nl. ALMANAK Waar een klein dorp groot in kan zijn. Het Zeeuws-Vlaamse Westdorpe grossiert in bijzon dere benamingen, vooral van verenigingen. De plaatselijke voetbalclub heet RIA-W, wat staat voor Rooms In Alles- Westdorpe. Dat is nog wel de normaalste benaming, maar wat te denken van de muziekvereni ging: Eikels Worden Bomen. Waar geen vinger tussen te krij gen is, eikels kunnen inderdaad bomen worden. En dan nog de benaming van de hengelaars vereniging: Platzak. Zo'n naam verzin je alleen in de kroeg, in het plaatselijke café De Tukker. Onthulling beeld Frank Koulen Dinerbon voor je mening over Rescue VLISSINGEN Fietser gewond bij ongeluk „Ik trek nog een paar baantjes hoor!" Gretha Begthel kan er geen genoeg van krijgen. Ze duikt zeker drie keer per week het water in van zwembad De Goudvijver in haar woonplaats Serooskerke (W). „Het geeft zo'n lekker fris gevoel. Het is heerlijk om in de openlucht te zwemmen. Het strand is net te ver weg om snel het water in te duiken. Ik trek meestal 20 tot 25 baantjes. Het is goed voor de conditie, en je maakt vaak een praatje." Een kwartier na openingstijd, liggen kinde ren, ouders en een groepje aquajoggers vrijdag in het water van De Goudvijver. Beheer der Iris Oomkens heeft een superdrukke zomer achter de rug: op som mige dagen waren er zevenhon derd mensen op het terrein. Het zwembad verwelkomde deze zo mer tot nu toe bijna 19.000 bezoe kers. „We hebben alle records ge broken", zegt Oomkens. „Het is prettig om bevestigd te zien dat we bestaansrecht hebben. We voor zien in een behoefte." Onder de bezoekers zijn ook veel toeristen, weet Oomkens. „Ze vinden het strand ook leuk, maar er staat soms te veel wind, of er zijn kwal len. Dat komt ons ten goede." De andere Zeeuwse openlucht- baden draaien ook een topzomer. Zwembad Stelleplas in Heinkens- zand trakteerde deze week de veertigduizendste bezoeker. Het was meer dan tien jaar geleden dat het zwembad dat bezoekersaantal haalde. Langeropen Zwembad Den Inkel bij Kruinin- gen heeft de 35.000ste bezoeker verwelkomd. „Dat is heel bijzon der", zegt manager Nelie Wilcox. „Tien jaar geleden haalden we in een slechte zomer nog geen achtduizend bezoe kers. Vorig jaar wa ren het er 22.000 en het jaar er voor 27.000." Het mooie weer heeft ervoor ge- I zorgd dat mensen van heinde en verre naar Den Inkel komen. „Zelfs uit Antwer pen, Goes, Bergen op Zoom en Roosendaal", weet Wilcox. „Ik ben heel blij met zo'n zomer. We zijn afhankelijk van subsidie van de gemeente. Nu kun nen we laten zien hoe druk we het hebben." Het Kruiningse zwembad is normaal gesproken tot 1 septem ber open. „Maar als het goed weer blijft, dan blijven we nog een paar weken langer open." Terneuzen De vijf zwembaden in de gemeente Terneuzen - in Zaamslag, Axel, Koewacht, Sas van Gent en Terneu zen - zitten gezamenlijk op zo'n 115.000 bezoekers. Een record is dat Begin volgende week vaart een ko lossaal hoogspanningsstation over de Westerschelde. Het gaat om het 'stopcontact' voor het Belgisch windpark Norther dat 23 kilometer uit de kust van Zeebrugge wordt gebouwd. Het hoogspanningsstation wordt momenteel geladen op het terrein van Engie Fabricom in Hoboken, een district van de stad Antwerpen. Het transport van Hoboken naar de windmolenlocatie duurt ongeveer tien uur. Offshorebedrijf Van Oord uit Rotterdam zal binnenkort laten weten op welke dag de kolos de Zeeuwse kust passeert. Het hoog spanningsstation is 32 meter lang, 21 meter hoog en weegt 1300 ton. Van Oord heeft zijn installatie schip Aeolus voor de klus laten ver beteren bij Damen Shiprepair in Vlissingen. De Deense windmolenbou wer MHI Vestas Offshore Wind, die is neergestreken op het terrein van de BOW Terminal in Vlissingen- Oost, levert de 44 turbines die sa men genoeg energie leveren om 400.000 gezinnen van duurzame energie te voorzien. Het grootste Belgische windpark op zee, waarin Eneco een belang van 25 procent heeft, moet in de loop van 2019 stroom opwekken. zaterdag 18 augustus 2018 Martijn Broekaart uit Hulst staat in oktober weer op de planken. Het gaat een stuk beter met de cabaretier, die eind maart zijn voorstellingen opschortte omdat het hem allemaal even 'te' was geworden. Ironisch ge noeg was zijn voorstelling ook Té getiteld. Bob Maes Hulst Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Kinderen van Frank Kou len, de oprichter van één van Neerlands beroemd ste jazzcafés Porgy en Bess in Terneuzen, ont hullen zaterdag 15 sep tember het beeld van hun vader in Terneuzen. Ver zamelplaats voor de plechtigheid is Porgy en Bess, om 13.30 uur. De onthulling van het beeld is een uur later vlakbij het cultuurcafé, voor het voormalig stadhuis van Terneuzen aan de Noord straat. Koulen (1922- 1985) richtte Porgy in 1957 op als lunchroom. Hannes Verhoeven uit het Brabantse Esbeek maakte het beeld. VLISSINGEN Rescue Vlissingen houdt een online-onderzoek naar de mening van men sen over het evenement van afgelopen woensdag. De enquête gaat na waar bezoekers vandaan komen, of ze ook langer in Zeeland blijven, wat ze uitgaven, wat ze van de show vonden, hoe het evenement afstraalt op Zeeland en wat er te ver beteren valt. Onder de in vullers wordt een diner bon voor twee personen verloot. Rescue Vlissin gen trok ruim 100.000 bezoekers. Reageren kan via de website rescuevlissin- gen.nl/onderzoek. Een fietser is gisteren gewond geraakt bij een ongeval op de President Rooseveltlaan in Vlissin gen. De fietser stak rond 15.10 uur de weg over bij de fietsersover steekplaats in de Mer- curiusweg en werd daarbij aangereden door een personen auto. De automobilist zei tegeno de politie dat hij de fietser niet had gezien, omdat die ver moedelijk in de dode hoek van zijn spiegel zat. De fietser is per am bulance naar het zieken huis gebracht; over de ernst van de verwondin gen was niets bekend. Topzomer Cornelleke Blok Vlissingen Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38