Boot met hengelaars gooit anker en vislijnen in water boven recreanten Ad de Schipper, kapitein van het schip de Beatrix 2 uit Yerseke, vindt dat de duikers 'met hun leven heb ben gespeeld'. „Het zijn roekeloze mensen", zegt De Schipper. Franky Christiaens van duik school Salvanos uit het Belgische Wilsele, bij Leuven, was woensdag middag getuige van het incident in de Oosterschelde waarbij duikers van verschillende nationaliteiten betrokken waren. Hij schat dat het om dertig duikers ging, maar vol gens De Schipper waren het er hooguit een stuk of tien. „Twee van onze leden waren een half uur voor het kenteren van het tij te water gegaan met andere dui kers. Ik was even naar onze camper gegaan. Toen ik terug op de dijk was, zag ik dat schip liggen met daarop de hengelaars. Die waren daar volle bak aan het vissen terwijl de duikers beneden waren!" Vislijnen Meerdere duikers kwamen vast te zitten in de vislijnen. Ze moesten onder water door mededuikers be vrijd worden. Christiaens zag ten minste drie mensen met haken en vislijnen aan hun uitrusting uit het water komen. De Belg vindt dat de duikers niets te verwijten valt. Dat er geen duikboei was opgelaten is volgens hem niet ongebruikelijk. „Ik kom hier al 29 jaar. Iedereen op het water weet dat er bij het kente ren van het tij op die plek duikers zijn", zegt Christiaens, die het ab surd vindt dat de Beatrix 2 op dat moment en op die plek het anker liet zakken. „Allemaal flauwekul", reageert De Schipper. „Ik vaar al 38 jaar op de Oosterschelde. Wij gaan ook altijd voor anker als het tij keert. Als het sterk stroomt kun je er niet eens vissen." Volgens Christiaens kregen zijn kameraden de schrik van hun le ven. „Wat wil je, als een anker van een paar honderd kilo aan een zware ketting naar beneden komt terwijl jij daar aan het duiken bent?" Dat is volgens de schipper van de Beatrix 2 dan ook precies de reden waarom duikers moeten la ten zien dat ze er zijn. „Met een boei, een vlag of leg er een bootje bij, maar maak je aanwezigheid kenbaar. Dan blijf ik uit de buurt." Plaatsen met scheepswrakken zijn voor zowel duikers als vissers ledereen op het water weet dat er bij het kenteren van het tij op die plek duikers zijn interessant omdat er veel vis zwemt. Galjoen Zonder Poen, het wrak van een oud binnenvaart schip dat naar verluidt ooit die naam kreeg van een Belgische dui ker, ligt op 27 meter diepte vlak voor de oever bij recreatiepark De Oes terbaai. Het is een officieel aange duide duikplaats. Vanaf de kant is het maar een paar minuten zwem men. Bubbeltjes De Schipper wordt regelmatig ge confronteerd met wat hij roekeloos gedrag van duikers noemt. „In het donker zwemmen zonder verlich ting bijvoorbeeld. Of duiken zon der een boei of vlag. Dan zie ik ineens van bubbeltjes naast mijn schip. Ie krijgt de schrik van je le ven!" Volgens de Nederlandse Onder watersport Bond (NOB) is het be langrijk elkaar te respecteren en in formeren. „Het gebruik van een duikboei of duikvlag is daarom erg belangrijk", zegt Westley Verdonk, beleidsmedewerker van de NOB. De contacten tussen de gebruikers van de Zeeuwse wateren zijn vol gens hem doorgaans goed. m zaterdag 18 augustus 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl DRIEWEGEN Aardappelen, uien, suikerbieten. Bij die gewassen denk je aan Zee land. Maar mais? Toch staat er nog ruim 700 hectare mais op de Zeeuwse klei. Zeeland is daarmee een middenmoter. Bij de maat schap Goense-Bal in Drie wegen oogsten ze nu de laatste 10 van in totaal 20 hectare mais. „Mooie malse suikermais", zegt Andien Bal, de vrouw van Daan Goense (foto). „Je kunt de kolf bijna rauw opeten." De mais gaat naar Farmpack in Kapelle, waar hij wordt ver pakt en diepgevroren. De per twee stuks verpakte maiskolven zijn bestemd voor export. In Driewegen houden ze een paar kolven achter. „Die gooien we za terdag op de barbecue. Lek ker hOOr!" FOTOMARCELLEDAVIDSE 'Duikers spelen met hun leven' Een aantal duikers is deze week in de problemen geraakt op een populaire duikplek bij Wemel- dinge toen boven hen een schip met hengelaars het anker uit wierp. Doordat ze geen duikboei of duikvlag gebruikten, kon de schipper niet zien dat de duikers in het water waren. Theo Giele Wemeldinge - Franky Christiaens, duikschool

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37