Souven Verzet tegen extra belasting groente en fruit Kerncentrale zeker nog een paar weken dicht 2 MAIKEL HARTE alarm: poepbacterie in &e noor^zee Column V DESTELLING Vandaag: Ik zwem liever in een zwembad dan in de zee Toos Henk Paul Kusters LOGISCH, 't WATER WAAR JIJ JE TANDEN MEE POETST KOMT UITEINDELIJK IN ZEE TERECHT Witte krokussen als herinnering Bietencampagne begint week later YERSEKE (Brom)fietsersop gevaar gewezen Het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel, de Federatie Neder landse Levensmiddelen Industrie en landbouworganisatie LTO Ne derland slijpen de messen. Ook Fooddelta Zeeland, de koepel van voedseltelend en -verwerkend Zee land, verzet zich tegen de aange kondigde belastingverhoging. Van Elzakker gaat politici hierop aanspreken. Binnenkort treft hij CD A-Kamerlid Joba van den Berg, die in Goes woont. „Het is natuur lijk te gek voor woorden dat gezond voedsel duurder wordt en daar niet de teler, maar alleen de schatkist van profiteert." De aangekondigde belasting maatregel staat ook haaks op cam pagnes om jongeren gezonder te la ten eten, zegt Van Elzakker. Hij wijst op het project De Vitale Revo lutie in de Middelburgse wijk Dau- wendaele, waar jongeren worden aangespoord meer te bewegen en gezonder te eten. Het project moet overgewicht onder jongeren terug dringen. Het zou daarom logischer zijn ongezond voedsel zwaarder te belasten en groente en fruit niet. Het tegendeel is het geval. Sinds de millenniumwisseling is suiker 18 procent goedkoper en zijn groen ten 50 procent en fruit 41 procent duurder geworden. Van Elzakker ziet nog een ander Dit is een slecht en gevaarlijk plan. Voor de hele keten risico. „Als de prijs van groente en fruit stijgt, bestaat de kans dat con sumenten minder gezond voedsel kopen. Als het verkoopvolume stagneert, kan dat de prijs van groente en fruit opdrijven. Daarom is dit een slecht en voor de hele ke ten een gevaarlijk plan." De kerncentrale in Borssele blijft zeker nog meerdere weken dicht. De reparatie van kapotte onderde len gaat veel langer duren dan ge dacht. Dat meldt exploitant EPZ. De centrale werd ruim een week geleden uitgeschakeld na een sto ring. Het ging om een probleem met een elektrisch onderdeel van het systeem dat de reactor beveiligt. Na onderzoek blijkt de hoofd- koelmiddelpomp kapot. Bij het uit elkaar halen bleek dat een aantal onderdelen moet worden vervan gen. Daar is meer tijd voor nodig dan gedacht. De leverancier van de pomp levert hiervoor, naast eigen specialisten, ook de benodigde spe cialistische apparatuur. Daarnaast kan één van de al gede monteerde onderdelen (de draag- kap van een van de lagers) niet zon der meer worden teruggeplaatst. Dat onderdeel is naar de leverancier opgestuurd om weer 'als nieuw' te worden gemaakt. Als deze niet ge reviseerd kan worden, moet moge lijk een ander exemplaar worden gemaakt. Ook daar gaat veel tijd overheen. Hoe lang de reparatie van de kerncentrale gaat duren, is nog niet duidelijk. EPZ stelt dat de cen trale zeker nog meerdere weken stilligt. Waardoor de term 'peper in je reet' nog een extra dimensie kreeg Een jaar of tien geleden wa ren we op vakantie in het zuidwesten van Frankrijk, in Frans Baskenland en we kwa men tijdens een toertje terecht in het dorpje Espelette. Een klein dorpje dat beroemd is vanwege de peper die er gekweekt wordt: de zogenaamde 'Piment d'Espelette'. buiten. Je struikelt er over de sou venirwinkeltjes met van alles in het teken van de peper. Badjassen, hoeden, petten, ballen, ga zo maar door. Overal staat wel een peper op en als het er niet op staat, dan heeft het wel de vorm van een pe per: wekkers, luchtbedden, lam pen, je kan het zo gek niet beden ken. Ze verkochten er zelfs artike len voor in de slaapkamer in de vorm van een peper, waardoor de term 'peper in je reet' nog een ex tra dimensie kreeg. Al die souve nirs zijn aan ons voorbij gegaan, maar toch koop je in zo'n winkel tje een tas vol van die pepers. Een dag later zagen we ze trouwens op een marktje in een ander plaatsje veel goedkoper liggen en uiteinde lijk hebben we ze weg moeten gooien, want moet je op je cam ping met een kilo rode peper. We hebben ze nog aan de buren pro beren te geven, maar die waren ook in Espelette geweest. San Daniele del Friuli, een prach tig plaatsje dat beroemd is van wege haar gedroogde ham. Ik moet eerlijk zeggen dat ik er tot voor deze vakantie nog nooit van had gehoord, ik kende alleen Parma ham, maar deze is ook lekker. Het gaat er in San Daniele del Friuli veel minder toeristisch aan toe dan in Espelette, maar toch dook ik weer zo'n winkeltje in waar ze het plaatselijke goedje verkochten. Nu zit ik hier met zo'n bonk ham, zonder snijmachine. Na al die va kanties zou ik beter moeten we ten. Hij is gelukkig nog wel even houdbaar, dus hij kan mee terug naar Nederland, maar weet je wat het is met die dingen: thuis smaakt het nooit zo lekker als op vakantie. zaterdag 18 augustus 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Schoolvakantie van zes weken is lang genoeg 942 reacties KOEWACHT Ga er maar aan staan, 70.000 witte krokussen planten ter herinnering aan de Duitse doden- draad die van 1915 tot 1918 in Zeeuws-Vlaande- ren langs de Belgische grens liep. Terneuzen heeft daarom mensen opgeroepen om mee te helpen. Tal van basis scholen worden bij het herinneringsproject be trokken, maar meer vlij tige handen zijn nodig. Vandaar de oproep van de gemeente. Vrijwilligers die van 7 tot 14 oktober een handje willen toeste ken, kunnen zich aanmel den via b.tolboom@ ter- neuzen.nl. VLISSINGEN De bietencampagne be gint dit jaar een week later dan aanvankelijk ge pland, aldus Cosun/Sui- kerllnie. Dat schrijft het blad Nieuwe Oogst. De campagne begint nu op 11 september. Telers wil len iets later kunnen oog sten. Door de droogte verwachten zij aanmerke lijk minder opbrengst. Die is al naar beneden bijge steld van ruim 92 ton sui kerbieten per hectare naar 85 ton per hectare. De Suikerllnie verwerkt elk jaar zes miljoen ton suikerbieten tot kristal suiker. De campagne duurt ook minder lang dan normaal. (Brom)fietsers in Yerseke en Krabbendijke worden komende week gewaar schuwd dat er veel bouw- verkeer gaat rondrijden en dat ze niet altijd goed zichtbaar zijn voor vrachtwagens. Dat is onderdeel van de campagne 'Ben je in beeld?' van Netbeheer der TenneT en aannemer Heijmans Europoles. Voor de aanleg van de nieuwe hoogspannings lijn tussen Borssele en Rilland rijden komende tijd vrachtwagens af en aan. Leerlingen van scho len in de buurt krijgen les over de dode hoek van vrachtwagens. Gezond voedsel als groente en fruit wordt duurder als het kabi net in 2019 het lage btw-tarief verhoogt van 6 naar 9 procent. Een onzalig plan, vindt voorzitter Wilfred van Elzakker van Fooddelta Zeeland. Frank Balkenende Goes - Wilfred van Elzakker Kerncentrale Borssele. fotomarcelledavidse Jeffrey Kutterink Borssele Dat weten ze daar aardig uit te Afgelopen dinsdag waren we in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2