1 ©fl o«N 1 v 28 Italiaanse clubs lokken weer buitenlanders naar hun competitie De Serie A was als de rappe bolide, onder het stof in een oude schuur. Maar na een stevige poetsbeurt is de fonkeling terug, de Italiaanse competitie is weer hip. Met dank aan Ronaldo uiteraard. i fs Je hebt van die theaters in de wereld waar iedere acteur wil spelen. Een plek waar de rode loper net iets zachter aanvoelt en de schijnwerpers je voor eeuwig in het schijnsel van succes plaatsen. De jeugd die is opgegroeid met de allesover heersende Premier League kan het zich nauwe lijks voorstellen, maar de Serie A was vroeger een Broadway onder de competities. Wie als voetballer een superster wilde wor den, trok naar Italië. Het waren de jaren tachtig en begin jaren negentig. De jaren van Gullit, Rijkaard en Van Basten bij AC Milan, de Duitse vedetten bij Inter en in Napels liet Maradona het volk geloven dat de plaatsvervanger van God op aarde was teruggekeerd. Als Milan tegen Na- poli om de titel streed, zaten de Nederlandse voetballiefhebbers gekluisterd aan de radio, alsof het Feyenoord - Ajax betrof. Hoewel er de laatste jaren nog altijd wordt ge sproken van de grote vier in Europa (Premier League, Bundesliga, Primera División en Serie A), bladderde de glans van de Italiaanse compe titie steeds verder af. De sterren van vandaag lie ten de laars links liggen, de stadions piepten en kraakten en dan was er ook nog de overmacht van Juventus, die als een deken over de compe titie lag. Het Ronaldo-effect was in de voorbije weken niet alleen zichtbaar bij Juventus, ook bij de concurrentie Maar datzelfde Juve heeft er nu voor gezorgd dat er aan de vooravond van het nieuwe seizoen weer met respect over de Serie A wordt gespro ken. Het is als voetballer weer hip om in Italië te zijn. En dat allemaal dankzij Ronaldo, wiens transfer de recordkampioen naar een ander uni versum heeft gekatapulteerd. In het spel van de big spenders konden Italiaanse clubs lang niet mee, maar het immer goed en strak geleide Ju ventus legde 117 miljoen neer voor de Portugese grootmeester. In de schaduw van die megadeal werd er ook nog even twee keer 40 miljoen afgetikt voor rechtsback Joao Cancelo van Valencia en aanval ler Douglas Costa, die definitief werd overgeno men van Bayern München. On danks het vertrek van legende Gianluigi Buffon (Paris St. Germain) twijfelt niemand aan een achtste titel op een rij voor de 'Oude Dame', die bruist als nooit te voren, en nu met Ronaldo smacht naar een Europese tri omftocht. Het Ronaldo-effect was in de voorbije weken niet alleen zichtbaar bij Juventus, ook bij de concurrentie. Om niet achter te blijven bij de kampioen werd er fors geïnvesteerd. De meest opvallende reactie kwam van Inter, dat ver woede pogingen ondernam om Luka Modric te verleiden tot een overstap. Dat zegt wel iets over de toegenomen financiële spankracht van de topclubs. Opzichtig In de hoofdstad rolde het geld opzichtig. Na de recordverkoop van doelman Alisson (62 miljoen) naar Liverpool, kon Roma zich ook wel wat offers permitteren. Zo be taalde de club miljoenen voor Javier Pastore en Justin Kluivert. Maar Roma is niet de enige die als een Italiaanse diva flink aan het shop pen is geweest. Napoli, al twee jaar de nummer 2, legde met droge ogen 30 miljoen op tafel voor de Spaanse middenvel der Fabian Ruiz en 25 mil joen voor rechterspits Si- mone Verdi. De ambities van Interna- zionale worden vooral moge lijk gemaakt door de nieuwe Chinese eigenaren. De kers verse club van Stefan de Vrij won in 2011 de laatste prijs (de Coppa Italia), dus de hunkering is intens en immens. Viel er verder nog iets op, de voorbije zomer? Ja, toch wel. Na- poli hoopt met Carlo Ancelotti dan eindelijk de titel te pakken en AC Milan verraste met het aan trekken van Gonzalo Higuain. Verder hield de club het deze keer bescheiden. Milan is met een ook het bewij s dat grote uit gaven niet altijd leiden tot grote successen. De club gaf vorig jaar 200 miljoen uit aan spelers, maar het leverde helemaal niets op. Temidden van de bloei van de Serie A blijft de mooiste bloem van de gouden jaren tachtig dan ook opvallend genoeg achter. f. Nederlanders in Italië Buitenlanders v -A V zaterdag 18 augustus 2018 GO De Serie A is met Ronaldo weer hip Leon ten Voorde Rotterdam Cristiano Ronaldo in zijn nieuwe werk- tenue, dat van Ju ventus. FOTO PRO SHOTS Van de 601 spelers bij de 20 clubs in de Serie A is 56 procent (337 spelers) buitenlander. In de eredivisie is dat 36 procent: 177 van 482 spelers. Djavan Anderson Lazio M Alessio Da Cruz Parma Mitchell Dijks Bologna M Kevin Diks Fiorentina 0 Leandro Fernandes Juventus j. Hans Hateboer Atalanta Rick Karsdorp AS Roma Justin Kluivert AS Roma - Timo Letschert Sassuolo (verhuurd aan FC Utrecht) Bram Nuytinck Udinese Marten de Roon Atalanta Kevin Strootman AS Roma 0 Hidde ter Avest Udinese ^4CX |T Rai Vloet Frosinone 0 Stefan de Vrij Interna- zionale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28