<D DE WEEK VAN PHLIPPEN 20 Vier tips voor de nieuwe ceo Een enorme stapel kranten blokkeert het opengaan van de voordeur als we na weken weken vakantie thuiskomen. Ver dorie, toch nog vergeten de bezor ging stop te zetten. Omdat een krant ongezien weggooien bij ons een doodzonde is, blijven de koffers onuitgepakt staan om ze te kunnen lezen. Vele kopjes koffie verder, als mijn man en ik een eiland in een zee van opengeslagen kranten zijn, concludeer ik dat het enige waar Nederland zich deze zomer - los van de hitte - echt druk om maakte het statiegeld was. Op festivals willen biermerken door statiegeld voorkomen dat het terrein bezaaid raakt met plastic bekers. Boeren denken met statie geld de magen van hun koeien te beschermen tegen plastic. Amster dam denkt zelfs dat statiegeld op lachgaspatronen haar high gewor den jongeren zal doen terugwanke len naar de winkel. Ik weet niet of dat laatste verstandig is. Als ik een jongere met lachgas achter mijn kiezen was, zou ik maar om één re den mijn patronen inzamelen en terugbrengen: korting op de vol gende dosis. Ik zie de krantenkop pen al voor me: 'Statiegeld dreef jonge vrouw tot overdosis'. Statiegeld was deze zomer zo hot, dat een diefin Eindhoven zelfs een inbraak pleegde om statiegeld flesjes. Maar de dief staat niet alleen in zijn adoratie: 78 procent van de Nederlanders staat volgens onder zoek van EenVandaag achter statie geld en bijna alle gemeenten sloten zich deze zomer aan bij een statie geldalliantie. Waarom toch draalt Stientje van Veldhoven, onze bewindspersoon op dit terrein, dan zo? In maart be sloot ze de industrie drie jaar uitstel te geven van verplicht statiegeld op flesjes en blikjes. Ze zei 'het afval probleem breder aan te willen pak ken dan alleen flesjes en blikjes'. 'Breder aanpakken' is vaak verkapt taalgebruik voor: 'Ik heb mij laten inpakken door andere belangen'. Flitsen Los van die verdachtmaking - er is immers een felle lobby tegen statie geld - heeft ze een reëel punt. Als alle flesjes en blikjes statiegeld krij gen, verandert een huishouden in een sorteercentrum. Volgens on derzoekscentrum CE Delft gaan we vier keer zoveel statiegeldproduc ten in ons huis moeten scheiden. Ik weet niet hoe groot uw keuken is, maar ik heb een keukenkastdeurtje voor glas en statiegeld, een extra prullenbak voor plastic en het pa pier ligt meestal los in de gang. Aan vier keer meer sorteerspul moet ik persoonlijk niet denken. Al dat uit- sorteren, terugbrengen en in de rij staan bij de statiegeldautomaat, gaat onproductieve uren kosten. Laat het sorteren en recyclen van blikjes en flesjes over aan bedrijven Het Centraal Planbureau presen teerde recent een slimmere op lossing: behoud het statiegeld dat consumenten betalen bij de kassa, maar laat het sorteren en recyclen aan bedrijven. Bedrijven vechten dan om het statiegeld nadat de con sument het heeft weggegooid. Zij zullen niet alleen in de vuilcontai ner, maar ook in bermen, sloten en weilanden de blikjes en flesjes op rapen. Het enige dat wij consumen ten hoeven doen, is shoppen bij de supermarkt die het minste statie geld rekent. Je zult zien dat produ centen dan heel creatief worden in het reduceren van de verpakking. RELX ASML Air France- KLM Vopak Air France- KLM krijgt een nieuwe topman, de Canadees Benjamin Smith. En die begeeft zich in een wespennest, zeggen vriend en vijand. Tegen vallende bedrijfs resultaten en stakende piloten. Vier tips vooreen Canadees om te overleven in Parijs. TIP1 Doe een Franse inburgeringscursus De taal Frans spreekt u al, Ben jamin Smith, dus dat zit wel goed. Maar Frankrijk is een me diterraan land en de eeuwen oude gebruiken (wijn drinken bij de lunch, klagen over alles, en héél veel vakantie hebben) lijken in niets op de gebruiken van uw Angelsaksische cul tuur. Les 1 van uw broodnodige in burgeringscursus: Fransen on derhandelen niet. De baas be slist J3aa^)m gaan werknemers zo vaak de straat op: het is de enige manier om van zich af te bijten. De Franse onderne mingsraad? Die regelt vooral lunchbonnen en voordelige personeelsvakanties. Een bij komend probleem: u bent een ondernemer pur sang. In uw eerste baan deed u aan klanten service (dat kennen ze nog nauwelijks in Frankrijk) en daarna startte u een eigen be drijf (dat probeert een enkeling weieens in Frankrijk). Tot slot klom u op bij Air Canada. In grote delen van de wereld oogst u met zo'n parcours bewonde ring. In Frankrijk zult u door velen worden afgeschilderd als een hyperambitieuze geldwolf. @sandraphlippen Statieaeld Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het economisch bureau van ABN Amro en universitair do cent aan de Erasmus School of Economics. Het Deense maritieme conglomeraat A.P. Moller-Maersk brengt Maersk Drilling naar de beurs. Het Deense moederconcern wil zich toe leggen op zijn transportactiviteiten en wendt zich van af van de energie sector. De beursgang moet volgend jaar plaatsvinden. Logistiek dienstverlener Mooy Logistics lijkt een doorstart te kun nen maken. Het bedrijf, gespecialiseerd in het transport en de tijdelijke opslag van fruit, groenten, bloemen en planten, werd dinsdag failliet ver klaard, maar volgens de curatoren is er hoop op een snelle doorstart. O zaterdag 18 augustus 2018 De informatie specialist was de grootste stijger in de AEX. De chipmachine maker daalde na negatieve resul taten bij NVIDIA en Applied Materials. Belegggers lijken niet overtuigd dat Benjamin Smith de onrust snel oplost. Het chemiebe drijf zag zijn re sultaten het af gelopen kwartaal verslechteren. E o GO Ben Smith Frank Renout Parijs T De nieuwe topman van Air France-KLM, Benjamin Smith, staat voor een lastige uitdaging. ILLUSTRATIE MARKREIJNTENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20