Pentagon is alert: China traint voor aanvallen op VS Geen onderzoek naar Pinkpop-crash 15 yw-' „Ja, anders was ik niet teruggegaan. Ik heb vorige zomer gezegd: ik kan het alleen doen als diegene die mijn allerliefste is, erachter staat. Marjette moest het steunen. Als zij het niet goed vond, zou het klaar zijn." „Nee. We hebben het er heel goed over gehad. Die twee jaar dat ik in Zwolle was, hebben heel grote waarde gehad. Onze kinderen waren net het huis uit, we waren pas ver huisd. We zijn meer aan de buiten kant van de stad gaan wonen, aan het water. Mijn vrouw kan ook heel goed haar eigen ding doen. We hebben het samen goed, maar we geven el kaar ook ruimte. Toen dit kwam, snapte ze dat ik het wilde en het had haar volle steun. Het gaat ook goed." „Wij hebben vorig jaar voor de zo mer wel een keer contact gehad. Daarbij was de uitgangspositie dat het niet uitgesloten was dat Gert-Jan een beroep op mij zou doen. De ge sprekken over het regeerakkoord moesten nog plaatsvinden. Ik heb gezegd dat ik niet alleen terug wilde komen vanwege mijn ervaring, maar ik wilde ook iets doen wat mijn pas sie had. Toen hij me belde en ver telde wat ik aan portefeuille zou kunnen krijgen, was ik sprakeloos. Dat was mij namelijk op het lijf ge schreven, onderwerpen waar je me niet voor hoeft te motiveren. En het regeerakkoord vond ik in een aantal opzichten boven verwachting ambi tieus." AAN DE HAAK „Nou, schrikken. Enquêtes zijn en quêtes, hè. Mensen kennen je natuurlijk wel en hebben een bepaald beeld bij je. Daar moet je niet te lang bij stilstaan. Het zijn ook maar momentop names. Er hoeft maar iets te gebeuren, het is zo kwetsbaar. Ik houd graag de beentjes op de grond." „Ik ben tegenwoordig opa, dat helpt. Twee klein kinderen, dat is echt genieten. En als ik thuis ben, ben ik ook echt thuis. Als het nodig is, zet mijn vrouw me weer op mijn plaats. Ik heb in de peri ode tussen Kamerlidmaatschap en ministerschap twee marathons gelopen, in Rotterdam en Berlijn. Echt fantastisch. Maar ik heb gemerkt dat het nieuwe werk veel vergt. Het is heel lastig om te blijven lopen. Ik probeer het echt bij te houden." „Toch is het geen politieke ziekte, heel veel men sen krijgen het. Ik ben nooit ziek, werk altijd ge woon door. Ik had een volledig blanco medisch dossier, daarvan is deze zomer de eerste bladzijde gevuld. Ik kende mijn huisarts niet, die ik al dertig jaar had." „Ik kreeg net voor het zomerreces enorme last van mijn rechterdijbeen en begon moeilijker te lopen. Achteraf bleek op die plek de infectie als eerste te zijn doorgebroken. We waren op het ministerie, klaar om naar de Tweede Kamer te gaan en ik vroeg aan de mensen om mij heen: 'Hoe kan ik het snelste in vak K (de regeringstafel, red.) komen? Want ik weet niet of ik het red via de hoofdin gang.' Toen zei mijn voorlichter: 'Heb je door wat je nu zegt?' Dat had ik wel door, maar het was het overleg over die vmbo-kinderen in Maastricht. Het voelde alsof ik ze in de steek liet." „Mark Rutte belde me meteen toen ik de vlag had gestreken. Hij benadrukte op die eerste dag dat ik naar de dokter moest. 'Vanavond nog!' Ik dacht: 'Ach, dat komt mor gen wel'. Toen ik de volgende och tend in de wachtkamer zat, belde Rutte weer om te vragen hoe het ging. Dat vond ik heel bijzonder. Hij heeft zich echt over mij ontfermd." „Die dag kreeg ik het ook aan mijn pols, dat hebben ze opengesneden en weggehaald. Dit waren de plek ken waar de infectie doorbrak. Het had ook mijn hartspier kunnen zijn, dan was het ernstiger geweest. Ze hebben tegen mij gezegd: 'Als je een dag later was gekomen, was het vele malen ernstiger geweest'. En het was nu al vrij ernstig. Ik mag dankbaar zijn dat ik op tijd in goede handen kwam, het had anders kunnen aflo pen." „Mijn vrouw heeft me ervoor ge complimenteerd. Ik heb het echt los gelaten. Ik had nooit onderzoeken ondergaan! Ik dacht: 'Wat doen ze met me?' Ik liet het gaan en dacht: 'Ik moet nu de strijd voeren tegen wat er in mijn lijf aan de hand is'. Dan moet ik geen energie in andere din gen steken. Ik kon het ook loslaten, want ik had er vertrouwen in dat In- grid van Engelshoven (minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, red.) het goed zou doen. Ik dacht ook: 'Nu is het klaar'. Je bent op een bepaald moment ook zo ziek dat je helemaal geen tijd meer hebt om over andere dingen na te denken." „Nee, dat vond ik ook weer mooi. Ik heb ook een paar zekerheden van waaruit ik pro beer te leven, dat heeft grote waarde gehad tijdens mijn ziekte. Dat geeft je toch rust." „Nou ja, ik ervaar dat zo, er staat altijd iets boven. Dat heeft mij altijd heel veel houvast gegeven. Ik heb wel meer heel moeilijke periodes in mijn le ven gehad. Ook al ben je zelf niet ziek, dan kun je nog van alles meemaken. Het is heel fijn te ervaren dat me dat rust en vertrouwen gaf. Ik heb het ook heel leerzaam gevonden. Ik ben in volle vaart stop gezet. Dan valt alles weg wat geen waarde heeft. Dan weet je wat echt belangrijk is op dat moment. 'Waar sta je in het leven, in welke verhouding sta je met de mensen in je gezin?'. Ik vond het ook wel weer verrijkend." Het jaarverslag van het Pentagon stelt dat China zijn vermogen om bommenwerpers verder weg te sturen, vergroot. Ook zou de Azia tische grootmacht de militaire ca paciteit opvoeren, waaronder de fensie-uitgaven die geschat worden op 190 miljard dollar. Dat is een derde van de militaire uitgaven van de Verenigde Staten. China heeft nog niet gereageerd op het rapport. De waarschuwing voor luchtaan vallen is onderdeel van een uitge breide beoordeling van de militaire en economische ambities van China. 'In de afgelopen drie jaar heeft het Chinese leger zijn opera tiegebieden voor bommen die de oceaan over kunnen steken uitge breid, ervaring opgedaan in kritieke maritieme regio's en waarschijnlijk getraind voor aanvallen op Ameri kaanse en geallieerde doelen', stelt het rapport. Het is niet duidelijk wat China pro beert te bewijzen met dergelijke vluchten. 'Het Chinese leger kan daarmee het vermogen demonstre ren om Amerikaanse en geallieerde troepen en militaire bases in de westelijke Grote Oceaan, inclusief Guam (een eiland dat een afzon derlijk territorium van de VS vormt), aan te vallen', wordt ge meld in het rapport. Intenties China zou zijn grondtroepen aan het herstructureren zijn om te 'vechten en winnen'. Het doel van deze hervormingen is om een mo bielere, dodelijkere grondmacht te creëren, meent het rapport. Het militaire budget van China zal naar verwachting toenemen tot 240 miljard dollar in de komende tien jaar, aldus de beoordeling. In juni kondigde president Do- nald Trump zijn intenties aan om een zesde tak van de Amerikaanse strijdkrachten op te richten: een 'ruimtemacht'. De Verenigde Sta ten maken zich namelijk zorgen over de groeiende invloed van de Chinezen in de Grote Oceaan, waar Washington nog steeds een grote rol speelt. Advocaat Nino Pennino staat de slachtoffers van de aanrijding bij en wil zo'n onderzoek. „We weten niet precies wat er gebeurd is, wat de regels waren, hoe er opgetreden is door politie en gemeente", zegt hij. „Dat vraagt om een onafhanke lijk onderzoek, zonder schijn van partijdigheid." In de regel neemt de OVV - be kend van onder meer zijn werk na de aanslag op MH17 - geen ver keersongevallen onder de loep, ten zij er sprake lijkt van een gevaarlijke trend. „De vraag is altijd: kan juist óns onderzoek ertoe leiden dat her haling in de toekomst voorkomen wordt?", zegt de woordvoerder. Die toegevoegde waarde lijkt gering. Na afloop van het popfestival in Limburg schepte Heerlenaar Danny S. op 18 juni vier festivalgan gers bij de ingang van camping B op de Mensheggerweg in Landgraaf. Een persoon overleed, drie anderen raakten zwaargewond. Voor justitie staat vast dat be stuurder Danny S. niet met opzet handelde. Ook had hij geen alcohol gedronken. Zelf verklaarde Danny S. totaal verrast te zijn door het groepje feestvierders op de weg. zaterdag 18 augustus 2018 GO Slob: „Ik kreeg net voor het zomerreces enorme last van mijn rechterdijbeen en begon moeilijker te lopen." Snapt uw vrouw dat het zo werkt? Moest uw vrouw over zichzelf heen springen? Ze had u net weer terug. Wanneer heeft fractievoorzitter Gert-Jan Segers u benaderd? Schrok u niet dat u na en half jaar als meest betrouwbare minister uit een enquête kwam? Hoe schakelt u af als minister? Jan Peter Balkenende, Sybrand van Haersma Buma, Jeanine Hennis-Plasschaert en u hebben één ding gemeen: u kreeg alle vier een bacteriële infectie. BIJZONDERE MOMENTEN IN DEN HAAG „Er zijn van die dagen dat alle scheidslijnen wegval len op het Binnenhof. Het is mooi hoe de politiek dan collectief reageert. Ik ervoer dat voor het eerst bij de aanslag op het World Trade Center maar ook met MH17." POLITIEKE TIJDGEEST „Het klimaat is heel snel gepolariseerd, als je ziet hoeveel moties van wantrou wen er de afgelopen jaren zijn ingediend. En de lijst moties waarover gestemd wordt, is heel lang. Op een bepaald mo ment is de geest toch een beetje uit de fles gegaan. Wat in de samenleving gebeurt, dat er snel tegenstellingen zijn, heeft in de politiek ook zijn weerslag. De enige zekerheid die we hebben, is dat alles onzeker is." Hoe merkte u dat er iets mis was? Hoe kwam u in het ziekenhuis? En dan moet u alles loslaten. Kunt u als minister alles uit handen geven? Bent u bang geweest? U bedoelt dat u in handen van God bent. Kijk op de site bij /video Bekijk hoe visfan Arie Slob vertelt over zijn bewogen zomer. Een She- nyang J-31 van het Chi nese leger. FOTO REUTERS WASHINGTON Het Chinese leger is 'hoogstwaarschijnlijk' aan het trainen om Amerikaanse en geallieerde doelen in de Grote Oceaan aan te vallen. Daarvoor waarschuwt het Ame rikaanse ministerie van Defensie in een rapport, zo meldt de BBC. ROTTERDAM De Onderzoeks raad voor Veiligheid (OVV) gaat de fatale crash bij het Pinkpop festival niet onder de loep nemen. Dat meldt een woord voerder van de raad. Bloemen in de berm van de Mensheggerweg. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15