13 stad om hun trouwringen op te ha len. Drie weken geleden was ik op hun bruiloft. Een familielid van Ben heeft een oproep op de Duitse tv- zender WDR gedaan om mijn red ders te vinden. Toen ik ze ontmoette stonden we minuten lang te huilen. Ik had zoveel gebloed door het glas in mijn hoofd dat ze niet eens wisten hoe ik eruit zag. Zonder hen was ik hier niet meer geweest. Dan was ik doodgebloed." Na 1,5 uur komt eindelijk de ambu lance die Jet ophaalt. Als ze in het zie kenhuis arriveert, staat er een team van dertien artsen klaar die haar op vangt. „Dat was voor het eerst dat ik dacht dat ik misschien bleef leven." Jet wordt direct geopereerd. Om elf uur 's avonds krijgt ze te horen dat Ben leeft, maar dat hij in een ander ziekenhuis ligt en dat hij het waarschijnlijk niet gaat redden. „Dezelfde arts die mij heeft gehol pen, heeft Ben over het terras zien strompelen en geconstateerd dat hij in levensgevaar was vanwege inwen dige bloedingen. Er was toevallig een ambulance om de hoek voordat de aanslag gebeurde, die was er als eer ste en de arts heeft Ben in die ambu lance gezet. Vlak daarna heeft de po litie het gebied afgezet. Niemand wist dus dat Ben al weg was." Jet wordt met de ambulance naar het Universitatsklinikum Münster gebracht waar Ben ligt. De families in Nederland zijn direct in de auto ge sprongen. Ze wachten haar in het ziekenhuis op. Zwaargewond liggen Jet en Ben naast elkaar op een ziekenhuisbed. „Hij was niet bij kennis en had vijf procent kans om de nacht te overle ven. Ik kon alleen aan zijn hand zit ten. Door mijn nekbrace kon ik niet eens naar hem kijken." Als Jet de vol gende ochtend wakker wordt, leeft Ben nog. „Dat is voor ons het begin geweest van zestien zware weken, waarin Ben intens heeft geleden." Ik ben niet boos op Jens R. Ik ben intens verdrietig. Waarom moest hij ons meenemen Ben wordt 48 keer geopereerd. Jet huurt een huisje op vijf minuten af stand van het ziekenhuis. Ze heeft een zware hersenschudding en veel pijn, maar gaat twee keer per dag naar Ben toe. „We hebben al die maanden in een bubbel geleefd. Ik heb vier keer afscheid van hem geno men, omdat hij op het randje lag. Hij zei me dat hij niet meer wilde, dat hij dood wilde. Hij kon niet praten dus dat schreef hij op. Ik heb de briefjes nog. Ik zei hem dat hij moest blijven knokken. Even leek het goed te ko men, maar vanbinnen wist ik ergens dat het nooit meer goed kwam. Hij heeft gevochten, hij was zo sterk. Maar er was complicatie op compli catie. Het was zo erg, dat Ben trans van maag, lever, darmen, nieren en alvleesklier nodig had." Bruiloft Zestien weken na de aanslag -besluit Jet dat ze naar de bruiloft van haar redders wil. Aan het einde van de ce remonie heeft ze vier gemiste oproe pen van Ben's broer. „Hij was al niet meer aanspreekbaar. Een dubbele longontsteking. Ze hebben hem van de beademing afgehaald en hij is rus tig ingeslapen. Ik heb hem moeten loslaten." Ze huilt zachtjes met haar hand voor de mond. „Het is goed zo. Hij had zoveel pijn." Tijdens de uit vaart schalden Guns 'n Roses en Queen door de boxen. Achthonderd mensen namen afscheid van Ben. Het moment dat Jet onder de auto lag herbeleeft ze vaak. „Ik heb flash backs. Ik zit nog in mijn bubbel, dus aan verwerking kom ik niet toe. Ik heb het weggestopt, want het is nog te pijnlijk. Van de vraag 'wat als?' blijf ik af. Wat als we direct naar huis wa ren gereden? Wat als we niet waren verplaatst? Wat als ik de bescherm engel wel had meegenomen? Ik ben het aan twee mannen verschuldigd om door te leven." Jens R. is in de ogen van Jet niet één van de slachtoffers. „Ik ben niet boos op hem. Ik ben intens verdrie tig. De dader had psychische proble men en was boos op de wereld. Hij schreef een week voor hij het terras inreed een 92 pagina's tellende af scheidsbrief. Hij heeft een uur lang rondgereden om te beslissen waar hij de aanslag ging doen. Waarom moest hij ons meenemen in zijn wanhoops- tocht? Ik hoop dat als er iemand is die met zulke gedachten speelt diegene zich bedenkt, want als je weet hoe veel levens hierdoor zijn geraakt, zijn verscheurd.de schade is gigantisch. Spring alleen van de brug. Dat is vre selijk, maar neem geen anderen met je mee." zaterdag 18 augustus 2018 Mariëtte Druyff (49) en haar vriend Ben Eerdman besloten op de terugweg van een weekeindje weg te gaan lunchen op een terras in Münster, waar niet veel later de verwarde Jens R. op inrijdt en tientallen slachtoffers maakt. Ben overlijdt, Mariëtte raakt gewond. Het is de 48-jarige Jens R., die op de bewuste zaterdagmid dag 7 april omstreeks half vier in verwarde toestand op het volle terras van het beroemde res taurant Grosser Kiepenkerl inrijdt. Later maakt de politie bekend dat hij al eerder een zelfmoordpoging heeft gedaan. R. wilde als 7-jarig jongetje al dood. Dat blijkt uit een lange brief die hij ruim een week voor zijn daad in Münster ver stuurde. De aanslag kost uiteindelijk vijf mensen (inclusief dader Jens R.) het leven, foto's epa/getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13