Cl 12 MÜNSTER AANSLAG Het leven van Mariëtte Druyff (49) en uit Amersfoort haar vriend Ben Eerdman (56) wordt in een klap verwoest als de verwarde Jens R. met een grijs kampeerbusje op een zonnige lentedag inrijdt op een overvol terras in Münster. Zestien weken en één dag na de aanslag bezwijkt Ben aan zijn verwondingen. et Pasen beslui ten Ben en Ma riëtte, roep naam Jet, er voor een paar dagen tussen uit te gaan naar het Harzgebergte in Midden-Duits- land. Weekendjes weg, daar waren ze gek op. Na een fijne vakantie vertrekt het stel op zaterdag 7 april weer huis waarts. Volgens de weerstations is het de eerste officiële warme dag van 2018 én de warmste 7 april ooit. Ben kijkt Jet aan en vraagt: 'zullen we op een terrasje gaan lunchen?' Het tweetal neemt de afslag naar Münster. Onderweg ziet Jet in de eta lage van een winkeltje een be- schermengeltje. „Ik heb nog nooit een beschermengeltje gekocht, maar deze vond ik prachtig. Ik vroeg Ben te stoppen. Hij zei: 'moet dat? We heb ben al vier bekeuringen' en er was geen plek om te parkeren. Maar hij zette de auto op de busbaan en ik heb het engeltje gekocht." Vier maanden later staat het engel tje op een plankje in haar woning bij de foto's van Ben en Jet's overleden man Marius. Vier jaar geleden verloor Jet haar man na 27 jaar samenzijn aan een hersenontsteking. „Ik had het zwaar met het verlies. Ik keek erg op tegen mijn eerste kerst alleen. Vrien den namen mij en mijn zoon Pim mee naar het Oostenrijkse Schruns om te skiën. We zaten in ons hotel aan het kerstdiner. Later zei Ben: 'ik hoorde jouw stem en wist: daar zit mijn nieuwe vrouw'." Ben, garage-eigenaar in het Twentse Albergen, gescheiden en va der van twee dochters, durft haar niet aan te spreken, maar besluit te rug in Twente het hotel te bellen om te vragen of hij Jet mag spreken. Jet: „Ik riep meteen dat ik daar niets van moest weten. Maar toen hij belde, nam ik wél op. Ben schrok dat ik re cent weduwe was geworden. Hij zei wel dertig keer sorry. Ik ontdooide, misschien wel door zijn accent." Ze spreken elkaar via de telefoon tot Jet er klaar voor is om hem te ont moeten. „Pats - boem, het was raak. Het was zo'n aimabele, vriendelijke en mooie man." Na een jaar lang wandelen, fietsten en praten vertelt Jet haar familie dat ze een nieuwe man heeft ontmoet. „Hij maakte me compleet." Beschermengeltje Het beschermengeltje laat Jet op 7 april in de auto liggen. Ze stappen de grote Sint Lamburtuskerk in Münster binnen en steken een kaarsje op voor Jet's man Marius en de zus en moe der van Ben die recent zijn overleden. Met veel mazzel weten ze een plekje te bemachtigen op het beroemde ter ras van de Grosser Kieperkerl. „Maar we zaten in de schaduw. Er kwam een plekje vrij in het midden, pal in de zon. Op ons plekje kwam een ge zin zitten. Ik dacht nog bij mezelf: wat een prachtig gezin." Ben maakt een foto van Jet, poserend naast het standbeeld. Een minuut later voelt Jet een harde klap tegen haar linker zij. Het eerste dat zij zich herinnert is dat ze tegen een zwart vlak aankijkt dat ze herkent als de onderkant van een auto. Ze kijkt naar de pink- en ringvinger van haar rechterhand en constateert dat die kapot zijn. „Maar ik voelde niks. Ik dacht nog: dat is gek. De klap en het geluid waren zo hard, dat ik direct wist dat het foute boel was. Ik wilde ademen. Ik wilde onder de bus vandaan. Dus ik wie belde met mijn billen zodat ik ge deeltelijk onder de bus uit kwam. Ik dacht: als ik de lucht zie, dan is het goed. De lucht was prachtig blauw. Het was een paar tellen muisstil. Daarna begon het geschreeuw." Er stapten mensen over Jet heen. „Ik riep om hulp. Ineens hoorde ik een knal. Dat was de dader (Jens R., 48 jaar, in zijn voertuig red.) die zich zelf doodschoot. Ik lag onder het busje en herkende het geluid. Naast mij lag een overleden man. Ik had net nog zij aan zij met hem gezeten. Nu was hij dood. Later hoorde ik dat zijn vrouw ook is overleden, die lag aan de andere kant van de bus." „Er kwam een vrouw op mij af, zij De klap en het geluid waren zo hard, dat ik direct wist dat het foute boel was bleek later een arts te zijn. Ze had het grote stuk glas gezien dat uit mijn lies stak. Ze trok het glas eruit, daar door ontstond een slagaderlijke bloe ding, maar de vrouw had een jong Duits stel klaar staan die de bloeding afknelden." Omdat de politie vreesde dat er een bom in de bus lag, werd het gebied afgezet. Er mochten geen ambulan ces naar de plek van de aanslag, maar de slachtoffers mochten ook niet weg. „Ik heb daar 1,5 uur gelegen. Ik dacht: ik overlijd zo en niemand weet dat ik hier ben. Ik bleef maar vragen of iemand Ben had gezien. Ik om schreef hem. Niemand kon hem vin den. Toen wist ik het zeker: hij is dood, maar ze willen het niet tegen me zeggen. Mijn redders zaten bij me met risico voor eigen leven. Als er wel een bom in de bus lag, zaten wij er naast." Jet heeft het stel na de aanslag ont moet. „Ze waren die zaterdag in de zaterdag 18 augustus 2018 c vraag wat als? Rachel van Kommer Amersfoort/Münster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12