Mensen reageren op mijn scheve gezicht. Hoe kan ik daar het best mee omgaan? Moeten wij het lawaai dan maar slikken? Joost mag weten Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (76) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Twee dingen gebeurden kort na elkaar toen ik in de eerste klas van de Toneelschool zat. Een vriend, een klasgenoot en ik gingen de stad in op de versiertoer. Die klasgenoot begon in een café tegen een meisje teksten te spuien als 'heeft iemand jou weieens verteld dat je mooi bent?'. Tenenkrommend. Maar tot mijn ver bazing had hij er een zeker succes mee. Wij lieten hem in de kroeg achter. Eenmaal buiten zei ik tegen mijn vriend: 'Waar haalt hij die treurnis van daan, verschrikkelijk.' Waarop mijn vriend zei: 'Ja, maar hij heeft wel sjans. Terwijl wij als we gepijpt worden nog denken: ze zal wel niet willen.' Daar kon ik hem helaas geen ongelijk in geven. Een paar dagen later begon een cursus van een Amerikaanse gastdocent. 'Wat is op het toneel jullie zwakke punt?', vroeg hij ieder van ons. Een meisje zei: 'Mijn uiterlijk.' Waarop de Amerikaan riposteerde: 'Girlie, ik zou er maar tevreden mee zijn, want je moet er nog een heel leven mee toe.' Als u dat nu eens in uw achterhoofd houdt en ook iets meepikt van de treurige moed van die klasgenoot, komt het misschien allemaal nog goed met u. Al snap ik dat het een omslag is voor iemand met veertig jaar zelfbeklag ach ter de rug. i oeten we alles maar slikken?' Nee meneer, mevrouw. Niet alles, maar wel veel: 'Als je voor een dubbeltje geboren bent, bereik je nooit een kwartje/of je Grieks, Latijn en twintig talen kent, gerust het leven tart je' (Jacques van Tol). Maar laten we twee dingen niet door elkaar halen. De manier van opvoeden ('kinderen zijn kinderen') is niet uw zaak, alleen de overlast is dat. Ik begrijp dat u terugverlangt naar de brave kinde ren van kort geleden: 'Nimmer moet ik ledig wezen/ Alles doen met lust en vlijt/Bidden, leeren, schrijven, lezen Spelen, werken heeft zijn tijd' (Hieronymus van Alphen). Ik begrijp ook dat u er op achteruit bent gegaan met uw huidige buurkinderen: 'Twist met ons, twist met ons, twist niet met mate' (Martinus Nijhof). Wat nu? Dat opvoeden zou ik laten voor wat het is, maar over die overlast kunt u misschien eens praten. Doe dat zo vriendelijk mogelijk. Denk aan de vliegen, die men met stroop vangt en niet met azijn. Een wijsheid die trouwens van Jacob Cats komt, (tegeltjes)dichter uit de 17de eeuw. Dat helpt misschien, zodat u met Cornelis Vrees wijk kunt zeggen: 'Misschien wordt het morgen beter/ al wordt het toch nooit goed'. <1 magazine 45 UITERLIJK. Ik ben een man van bijna 40 en als ik in de spiegel kijk, valt het helaas tegen: hangende mondhoeken en een scheef gezicht. Hoe kan ik wat positiever met mijn uiterlijk om gaan? In mijn buitendienstfunctie krijg ik van alles naar mijn hoofd geslingerd. In mijn privé- leven is het nogal stil. Hoe kan ik dit het best het hoofd bieden? LAWAAI. Sinds 2016 hebben wij (stel van begin 70) nieuwe buren. De kinderen van 2, 4, 6 en 8 jaar schreeuwen, ruziën en huilen heel veel. Ook in de tuin. De ouders grijpen niet in. 'Kinderen zijn kinderen', zeggen ze. De kinderen van de vorige buren hoorde je niet. Wij genieten nu veel minder. Moeten we alles maar slikken? ES Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 109