9 flessen, die hij wil gebruiken om de kracht van de explosies te vergroten. Hij schrijft een opzet voor een ver klaring: 'Wij, soldaten van de Islami tische Staat.Erboven een plaats en datum: 'Barcelona, 20 augustus. Zijn acht discipelen zoeken druk op internet. Vier plaatsen hebben hun meeste interesse: de Sagrada Fa- milia en het voetbalstadion Camp Nou in Barcelona, enkele gay-disco theken in badplaats Sitges en de Eif- feltoren. Twee van hen kopen Barc;a- artikelen bij het stadion, twee ande ren reizen op 11 augustus naar Parijs, waar ze veel foto's van de omgeving van de Eiffeltoren nemen. Ze zijn zo goed als klaar met de voorbereidin gen: op 20 augustus speelt FC Barce lona thuis zijn eerste competitie wedstrijd, tegen Betis. Dat is de dag. DE AANSLAGEN Op woensdag 16 augustus, tegen middernacht, vliegt het huis in Alca- nar de lucht in. De brandweer denkt aan een gasontploffing. Tussen het puin worden resten van twee licha men gevonden. Het ene wordt ge ïdentificeerd als Abdelbaki Es Satty, het andere als Youssef Aalla. Ook is er een gewonde, de 22-jarige Mo hammed Houli. In Ripoll verneemt de rest van de groep de volgende ochtend wat er is gebeurd. Ze stappen in de drie be stelbusjes die ze hebben gehuurd en vertrekken. Tegen familie en vrien den zeggen ze dat ze op vakantie gaan. De busjes waren bedoeld om vol met de explosieven en gasflessen op de verschillende doelwitten in te rijden. Tevergeefs probeerden ze ook terreinwagens te huren, vermoede lijk om op mensen in te rijden. Ze zijn met genoeg om verschillende aanslagen te plegen. Maar nu is hun leider dood en er is ook geen TAPT meer. Het plan valt in duigen. Boven dien zijn ze bang snel ontdekt te worden door de politie. Snelle actie is vereist. De 22-jarige Younes Abouy- aaqoub rijdt op 17 augustus met een van de busjes, een Fiat Talento, naar Barcelona. Ongehinderd rijdt hij om 16.54 uur de overvolle Ramblas op. Vanwege de terreurdreiging, na de aanslagen in andere Europese steden, staan er twee politiebusjes aan het begin, maar de verraste agenten kun nen slechts hopeloos achter het busje aanrennen. Younes doodt 14 mensen en verwondt er 127 voordat het busje tot stilstand komt. Op zijn vlucht vermoordt hij een bestuurder om diens auto te stelen en door een poli- tiecordon te breken. Na vier dagen zwerven wordt de terrorist door twee agenten in een wijngaard dood geschoten. Zijn vijf resterende makkers rijden die donderdag 17 augustus door naar Riudecanyes. Ze houden er een soort ceremonie, van een 'weg zonder te rugkeer'. Ze verbranden hun pas poorten. Ze doen allemaal een rode doek om, die verwijst naar Abu Du- jana, de strijder met de rode sjaal die de grote beschermer van de profeet Mohammed was. Ze drinken talloze blikjes bier en een fles wodka leeg. Dan rijden ze naar het kustplaatsje Cambrils. Kort na één uur 's nachts proberen ze er met een Audi A3 de nog altijd drukke boulevard op te rij den, maar dat mislukt. Ze stappen uit en steken met messen om zich heen; één vrouw verliest het leven, zes an deren raken gewond. Van toege snelde agenten slaagt één er in alle vijf de terroristen neer te schieten. Ze zijn op slag dood. vrijdag 17 augustus 2018 GO Deze reconstructie is gebaseerd op informatie die de politie over het on derzoek heeft vrijgegeven en publica ties in verschillende Spaanse media. Op dit moment zitten nog drie ver dachten van de terreurcel vast, in af wachting van hun proces. Omar Hichamy checkte de situatie bij de Eiffeltoren, zijn ou dere broer Mohamed regelde de explosieven. foto'safrpolicianacional Youssef Aalla poseert trots met het bomvest. Hij heeft het nooit kunnen gebruiken, want hij kwam om bij een explosie in het huis waar de explosieven in elkaar werden gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9