BOEK 'Ik schiet. Bam, bam. Raak!' GEVECHTSVERSLAG 'Niet te zeggen wie met wat heeft gevuurd' 4 VNG niet blij met wetsvoorstel LAST MINUTES MARCO KROON IN AFGHANISTAN Bekendmakingen van gemeenten moeten voortaan online worden gepubliceerd in plaats van in de lo kale huis-aan-huisbladen. Dat staat in een wetsvoorstel van staatssecre taris Raymond Knops (CDA) van Binnenlandse Zaken. „Elektroni sche informatie is overal toeganke lijk, 24 uur per dag bereikbaar en kan kosteloos worden aangebo den", schrijft Knops in het voorstel. Door de bekendmakingen in huis-aan-huisbladen te schrappen, kunnen gemeenten jaarlijks 16,5 miljoen euro besparen op adverten- tiekosten. „Op een gegeven mo ment moet worden afgewogen of de kosten van papieren publicaties nog opwegen tegen het gebruik dat daar nog van wordt gemaakt", stelt Knops. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is kritisch. In een brief aan Knops schrijft de VNG dat het belangrijk is dat ook burgers worden bereikt die geen in ternet hebben, niet digitaal vaardig zijn of niet van digitale communi catie gebruik willen maken. „Over heidsdienstverlening moet toegan kelijk en begrijpelijk zijn", zegt VNG-directeur Jantine Kriens. Ruim 60 procent van de Neder landers krijgt wekelijks een ge drukt huis-aan-huisblad onder ogen. Veel mensen kijken op de ge meentepagina's in het blad naar het laatste nieuws over bijvoorbeeld bouwvergunningen, sloopmeldin- gen en verkeersmaatregelen in de buurt. Ook weten lezers dankzij die informatie binnen welke termijn ze bij de gemeente bezwaar kunnen maken tegen een aangevraagde ver gunning. Jaarlijks plaatsen gemeenten honderdduizenden van dit soort bekendmakingen in de huis-aan- huisbladen. Voor 55 procent van de gemeenten in Nederland is dit wet telijk verplicht. De rest van de ge meenten heeft nu al een verorde ning aangenomen waardoor zij hun bekendmakingen alleen nog online - op de website www.officielebe- kendmakingen.nl - hoeven te plaatsen. E-mail Als het aan Knops ligt, vervalt de verplichting voor publicatie in kranten straks voor alle gemeenten. Burgers kunnen dan via de e-mail op de hoogte worden gehouden van bekendmakingen in hun eigen ge meente, waardoor ze niet steeds hoeven te zoeken naar bekendma kingen op de site. Zo is het mogelijk om een straal op te geven van bij voorbeeld 250, 500 of 1000 meter rond het woonadres, waarover up dates worden verstuurd. Begin dit jaar maakten al 150.000 Nederlan ders gebruik van deze e-mailatten- dering. Onderdeel van het plan van Knops is ook dat burgers niet langer naar het gemeentehuis hoeven om ter inzage gelegde stukken te bekij ken. Die stukken moeten straks via internet kunnen worden ingezien. Op dit moment is dat in slechts 3 procent van de gemeenten gere geld. De VNG vraagt zich af of het haalbaar is om de online inzage binnen een jaar in te voeren, zoals de staatssecretaris wil. Man, wat is het weer heet, meer dan vijftig graden, begint Kroon in hoofdstuk 20 het bloedstol lende verhaal van de hinderlaag. Het is 2013 als zijn boek Danger Close uitkomt en de buitenwereld voor het eerst een fascinerend in kijkje krijgt in wat de com mando's in Afghanistan hebben moeten doorstaan. Commandant Kroon en zijn mannen zijn eropuit gestuurd tij dens operatie Jung III op 23 juni 2006 om een belangrijke aanvoer lijn van de taliban te onderbreken. Via dit kruispunt bij Kuchkin in de Afghaanse Chora-vallei be voorraden ze troepen met muni tie en communicatiemiddelen, zo heeft de 'Coalition Force', waar van Kroons manschappen deel uitmaken, ontdekt. Tot hier is er weinig verschil te ontdekken tussen de officiële rap portage geweldsgebruik van Kroon als pelotonscommandant uit 2006 en het verhaal zeven jaar later als oorlogsheld in zijn boek. Maar dat wordt anders als Kroon beschrijft hoe zijn mannen vastlopen in het dorp en duidelijk is dat ze in een hinderlaag terecht zijn gekomen. De taliban vuurt met alles wat ze hebben. In het boek Danger Close schrijft Kroon daarover: „Op twintig me ter, twee mannen, geweren op me gericht. Ze schieten op me. In stinctief, bam bam. Stap uit, door mijn knieën, weer schieten. Bam, bam..bam. Doublé tap, kill, twee in de borst, één door het hoofd. Ik verschiet vijf tot zes patronen. Tango's down." En een paar alinea's verder: „Ach ter je Marco!" Klinkt in mijn handtelemike. Ik draai me om. Op tien meter afstand vuurt een strij der op me vanuit de heup. Ik re ageer. Schiet. Bam, bam...bam. Raak!" Maar in het verslag dat pelo tonscommandant Kroon direct na de missie in 2006 indiende bij de Nederlandse post van de mare chaussee in Kandahar, beschrijft hij de situatie anders. Nadat hij melding maakt dat ze onder vuur waren genomen en ze besloten terug te vechten, rapporteert hij: „Vanaf hier is het niet meer te zeggen wie met wat heeft ge vuurd, personeel is niet bezig ge weest met het bijhouden van de verschoten patronen, maar puur met overleven en het proberen uit de hinderlaag te komen. Vanaf hier is het een sneltrein geweest van geweld waar nagenoeg geen tijd is geweest om te reorganise ren." Dat hijzelf ten minste drie strij- plaatsen vrijdag 17 augustus 2018 GO Vergunning gemeente alleen online Het kabinet wil af van de wette lijke plicht voor gemeenten om bekendmakingen - zoals ver gunningaanvragen - te publice ren in een huis-aan-huisblad. Dat bespaart miljoenen euro's. Maar gemeenten zijn niet blij: zij vrezen dat burgers belangrijke informatie missen. Peter Winterman Den Haag De opdracht was simpel: be waak een kruispunt bij Kuchkin in de Afghaanse Chora-vallei. Maar de missie gaat mis. De commando's lopen in een hin derlaag, die Marco Kroon in zijn boek uit 2013 opmerkelijk anders beschrijft dan in zijn missieverslag uit 2006. Raymond Boere Heidelberg en het mooie Odenwald 5-daagse busreis - Duitsland o.a. bezoek Heidelberg o.l.v. gids, natuur- tocht Odenwald, Miltenberg en Koblenz gegarandeerd vertrek 27 augustus van 399,- -7Q oad.nl/BEDE42 voor J - Bloemrijk Madeira 8-daagse vlieg-busreis - Portugal o.a. botanische tuinen Funchal, wandeling irrigatiekanalen en Porto Moniz keuze uit twee hotels oad.nl/VEPT32 van 599,- r "TQ oad.nl/VEPT33 voor D Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 20 16 39 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. MISSIE TWEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4