12 ZE Maarten van der Weijden begint zaterdag in Friesland aan de Elfstedentocht: een zwemtocht van 200 kilometer. De finish in Leeuwarden. Daar kijkt Maarten van der Weijden het meest naar uit. De laatste 50 meter die hij samen met dochter Phileine (3) zwemt. Het moment dat minister-president Mark Rutte hem onthaalt in het hoge noorden, onder toeziend oog van duizenden mensen. Maar voor het zover is, moet de Waspikker eerst nog drie dagen en twee nachten zwem men. Zaterdag begint hij aan zijn monstertocht van bijna 200 kilo meter. De Elfstedentocht langs elf Friese steden is al op verschillende manieren afgelegd. Van der Weij den gaat 'm dit weekend zwem men, met als doel: zoveel mogelijk geld ophalen voor het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) voor kankeronderzoek. Zo'n duizend individuen, ook een aantal uit deze regio, zwemmen een stuk met de olympisch kampioen - die zelf ooit van leukemie herstelde - mee. „Ik leef hier al drie jaar naartoe", zegt hij een paar dagen voor zijn beproeving. „Ik ben heel be nieuwd, maar zie wel op tegen de pijn. Het is ook spannend. Ik weet niet of het gaat lukken." Hij heeft zich in ieder geval minutieus voorbereid. Elke dag zwom hij in zwembad de Warande in Ooster hout. Vijanden Voor de tocht zelf ligt een uitge breid plan klaar. Om het half uur krijgt hij met een stok te eten, vooral repen en sportgelletjes. In zijn wetsuits zijn ritsen aange bracht voor sanitaire behoeften. Kou en slaaptekort zijn de groot ste vijanden, maar ook daar is op ingespeeld. De Waspikker draagt twee wetsuits en een muts. „Op de boot ligt nog meer kleding klaar." Dankzij een speciale thermome- terpil checkt zijn team continu zijn temperatuur. Als die onder de 35 graden komt, moet hij het water uit. „Ik stop niet als ik het zwaar krijg. Als het gevaarlijk wordt, moet ik wel. Deze tocht is alles voor me, maar mijn gezondheid is mij ook veel waard." Over het slapen: „Het liefst zwem ik non-stop. Tijdens de lange trainingen merkte ik dat slaap niet per se beter is. Het haalt je uit je ritme." Maar ook hier moet de zwemmer naar zijn li chaam luisteren. „Tijdens mijn tocht van Amsterdam naar Leeu warden ging ik hallucineren. Zag ik ineens roze waterfietsen. Dat kan link zijn." Daarom is er altijd een waterbed in de buurt, waarop hij even kan rusten. Zo blijkt maar: de tocht is niet alleen een lichamelijke uitput tingsslag. „Het is ook een mentaal spel." Wat er tijdens het zwem men door zijn hoofd gaat? „In het begin ben ik mijn takenlijst aan het langs gaan. Daarna ontstaat er een soort leegte en rust. Dan leef ik van mijlpaal naar mijl paal. Ik probeer in het nu te blijven. Niet nadenken wat nog ko men Het liefst zwem ik non-stop gaat, maar blij zijn met elke kilo meter. Alsof je je dan ineens fijner en beter voelt." Lachend: „Jezelf een beetje voor de gek houden." Hij kijkt nu vooral uit naar Leeuwarden, dat punt bereiken is zijn grote droom. „Al zal ik weinig van het feest meekrijgen. Ik hoop iets te kunnen zeggen." Hel van het Noorden Het stuk dat bekend staat als de Hel van het Noorden wordt het moeilijkst. „Een lang en saai stuk. Het is nacht, koud, mijn lichaam schreeuwt om slaap. Langs de kant staan wel borden met foto's van onze ambassadeurs. Mensen die deelnemen aan een kankeron derzoek. Zo zie ik weer even waarom ik dit allemaal doe." Na zijn loodzware beproeving heeft Van der Weijden even nodig om te herstellen. „De spierpijn is snel over. Het is vooral het slaap- gebrek. Daar heb ik nog wel twee maanden last van. Weinig concen tratie, snel overprikkeld." Wat zijn vrouw Daisy van deze uitputtingsslag vindt? „Het is voor haar niet fijn om mij pijn te zien lijden. Maar we doen dit echt sa men. Vanaf het begin helpt ze mee. Een groot deel van de tocht vaart ze mee. Het is bijzonder om dit samen te beleven." vrijdag 17 augustus 2018 GO A Zwemcoryfee Maarten van der Weijden heeft zich in zwembad De Warande in Oosterhout goed voorbereid op de monstertocht in Friesland, fotocaspervan aggelen/pix4profs Ik stop niet als ik het zwaar krijg' Jamaica Vink Waspik - Maarten van der Weijden ■De NOS doet verslag van de zwemtocht. Belangstellenden kun nen ook langs de route kijken. Meer info en doneren via Hstedenzwem- tocht.nl ■4 Van der Weij den: „Tijdens mijn tocht van Am sterdam naar Leeuwarden ging ik halluci neren." FOTO RUUD RITZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44