Tekort aan neerslag zal weer oplopen /gE <V - Minder ouderen overleden door hitte SiLhmEm 3 DROOGTE SPROEIVERBOD 'Als ik geen water heb, kan ik de boel wel sluiten.' Boomkweker Elans Engberink betaalt zich scheel aan het water dat hij per truck laat aanrukken. ■yyy wé f slSfi i „De droogtemaatregelen blij ven van kracht", schrijven Rijkswaterstaat, waterschap pen en het KNMI in de droogtemonitor die gisteren verscheen. Deze bevat slecht nieuws voor boeren, schip pers en liefhebbers van zwemmen in natuurwater: de flinke regenbuien vorige week waren slechts druppels op een gloeiende plaat. Het peil van het IJsselmeer is wel licht gestegen, net als dat van polders en grondwaterstan den her en der in het land. Maar het is lang niet genoeg voor de uitgedroogde Hol landse grond. Sterker: het wa tertekort gaat weer oplopen. „Het neerslagtekort in Neder land was afgenomen tot 294 millimeter, maar stijgt naar verwachting de komende weken weer naar 305 milli meter." De oorzaak: er wordt erg weinig neerslag verwacht. Er valt een spat regen, maar maar verder zal het komende week vrijwel droog blijven, verwacht het KNMI. Dus geldt het sproeiverbod op veel plekken nog steeds. Slui zen worden vaker gesloten, de kwaliteit van het natuur water verslechtert rap. De dij ken blijven voorlopig nog on der toezicht. "•R'fo.Nc' l smm v,.;' Twee boetes kreeg Hans Engberink uit het Twentse Saasveld deze zo mer. Tweemaal 1500 euro moest hij betalen omdat hij water haalde uit een beek, terwijl het waterschap dat verboden had. Het vocht was hard nodig voor zijn tientallen hectares met bomen en planten in de volle grond. „Maar 1500 euro per boete: daar kan je veel brood van kopen, hoor." Dus ging Hans het water van ver halen. „Uit het Twentekanaal, hier vijftien kilometer verderop. Zo'n vijf vrachtwagens rijden de hele dag op en neer." Het prijskaartje van deze logistieke operatie: zo'n 30.000 euro per week. „Daar word je niet vrolijk van. Dit jaar verdie nen we niks. Jazeker, het is een rampzomer." Omdat het kweken van de conife ren en buxusplanten soms jaren duurt, is plotseling stoppen met be wateren geen optie. „Er zit al heel veel geld in. Ik heb geen keus." Zo voelt ook Engberink de pijn van recordzomer 2018. De uitzon- Neerslagtekort 2018 derlijke droogte leidt tot proble men: Nederland kampt nog al tijd met een fiks neerslagtekort en een laag waterpeil in de grond, ri vieren, kanalen en beken. Veel boe ren moeten vrezen voor hun oogst, planten en vissen worden ziek en de scheepvaart kan minder lading vervoeren. En dat blijft voorlopig zo, blijkt uit de droogtemonitor van gisteren. Ondanks de soms heftige regen buien is het neerslagtekort fors. Daarom geldt het sproeiverbod in flinke delen van het land nog altijd. Grondwater mag vaak nog wel wor den opgepompt, maar dat is in Saasveld ('te diep en te zout') geen optie, zegt boomkweker Engebe- rink. „Voor heel veel mensen is het overleven", zegt hij. Daarom heeft hij wel begrip voor de collega's die ook in de fout zijn gegaan. In totaal hebben waterschappen tot dusver bijna veertig boetes uitgedeeld: „Als er dieren doodgaan door een watertekort, staat heel het land op z'n achterste benen. Maar planten gaan anders ook gewoon dood." Hollands weer Om de Nederlandse waterstanden weer op op peil te brengen, is nog drie maanden normaal 'Hollands' weer (met geregeld een bui) nodig. En als het volgend jaar weer zo'n 'rampzomer' wordt? Het kan zomaar gebeuren, vreest de Twentenaar: „Het weer is on voorspelbaar. Elfstedentochten wa ren er soms ook twee jaar achter el kaar. Misschien moet ik een gigan tisch waterbassin laten aanleggen van een hectare groot. Daarmee kan ik de zomer wel doorkomen. Maar ja: dat kost ook al gauw een paar ton." Als een van de eerste in Europa heeft het CBS cijfers beschikbaar over de impact van de extreme temperaturen. Tijdens de hittegol ven in juli en augustus blijken er per week gemiddeld honderd men sen meer te zijn overleden dan in een normale zomer waarin zo'n 2600 mensen per week overlijden. Dit jaar waren er twee landelijke hittegolven: van 15 juli tot en met 27 juli en van 29 juli tot en met 7 au gustus. In die periodes overleden gemiddeld 300 mensen minder dan in vergelijkbare hittegolven in 2006. Vergeleken met twaalf jaar gele den gingen er dus aanzienlijk min der ouderen dood, constateert Mar jolein Jaarsma, econoom bij het CBS. „In 2006 stierven er per week gemiddeld zo'n vierhonderd men sen meer dan gemiddeld. Het zijn vooral de ouderen met een wat zwakkere gezondheid voor wie de hitte gauw te veel kan worden. De hoge sterfte zien we vooral terug bij de 80-plussers. Er stierven dus meer mensen dan in een normale zomer, maar voorgaande hittegol ven waren dodelijker." Een verklaring voor de afname is er nog niet. Er is mogelijk meer be- wustwording van wat te doen bij een hittegolf. Daarnaast was er dit voorjaar een lange koudeperiode met griep, waarin veel zwakkere ouderen zijn overleden. Goed nieuws zou zijn als we met z'n allen wat beter op kwetsbare ouderen in de in de buurt hebben gelet. Het blijft lastig een oorzakelijk verband vast te stellen tussen hitte en sterfte, aldus een woordvoerder van het RIVM dat aan de basis stond van het Nationaal Hitteplan. „Je kunt kijken naar die griep van afgelopen winter. Daardoor zijn veel ouderen overleden. Dat zou een logisch verband zijn met een lager sterftecijfer onder ouderen in de zomer, maar dat kun je niet di rect een hard maken." Het is wel een feit dat er in 2003 en 2006 warme zomers waren die juist heb ben geleid tot het Nationale Hitte plan. „Laten we hopen dat het een rol heeft gespeeld, maar dat kunnen we niet bewijzen. Het is aanneme lijk dat de media-aandacht tot meer bewustzijn heeft geleid." Rode Kruiswoordvoerster Iris van Deinse hoopt dat ook. „We zijn heel blij dat het minder mensen zijn dan eerder. Maar natuurlijk moeten we zorgen dat er uiteinde lijk geen mensen doodgaan aan de hitte." vrijdag 17 augustus 2018 GO Ondanks de forse lokale buien kampt Nederland nog altijd met een watertekort. Vissterfte, waterziektes en het aantal zwemverboden nemen toe, de scheepvaart houdt last van lage water standen, het neerslagtekort gaat zelfs weer oplopen. Niels Klaassen De Bilt 17 Winst? Dit jaar dus niet Niels Klaassen Dinkelland 292 mm droogterecord (1976) .•••—5% droogste jaren mediaan BROM KNMI De bloedhete dagen in juli en au gustus hebben weer hun tol geëist onder ouderen. Maar de hittegolven van dit jaar maakten beduidend minder slachtoffers dan de vorige keer, in 2006. Bob van Huët Rotterdam Het staat niet vast dat het Nationale Hitteplan bijdroeg tot een lager sterftecijfer onder oude ren. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3